PDA

Επιστροφή στο Forum : Πειρατεία - πώς βλέπετε το θέμα?

Σελίδες : 1 [2]

nfsman
27-03-09, 20:14
Εγώ πάλι προτιμώ τα αυθεντικά για καθαρά συλλεκτικούς και κυρίως συναισθηματικούς λόγους. Κάθομαι και χαζεύω τα παιχνίδια SNES, NES που έχω και ευχάριστες αναμνήσεις μου ξυπνάνε. Κάθε ένα μου θυμίζει τις στερήσεις και τον κόπο μου προκειμένου να τα αποκτήσω. Ένα "κρύο" δισκάκι με τον τίτλο γραμμένο με μαρκαδοράκι, δεν πρόκειται να μου προσφέρει τα ίδια συναισθήματα....

Τώρα σχετικά με τις τιμές τα έχουμε πει άπειρες φορές. Το Ελλαδιστάν δεν προσφέρεται για το συγκεκριμένο "σπορ". Με μια χρεωστική καρτούλα και μια ματιά στις αγγελίες του site, μπορούμε να βρούμε αρκετές ευκαιρείες με ελάχιστο κόστος. Τώρα άμα θες να έχεις την νέα κυκλοφορία αυθημερόν ώστε να κάνεις το "κομμάτι" σου στους άλλους που δεν το έχουν ακόμα, sorry αλλα "σκας" το 70άρι στους Πλαισιο-Γερμανούς. Τα πάντα είναι θέμα επιλογών..

garrett156
27-03-09, 22:28
ενα κρυο δισκακι δεν σου προσφερει τπτ αλλα ενα ζεστο ματσο 50αρικα ξερεις τι μπορει να σου προσφερει;ενοικιο,ρευμα,τηλεφωνο,το ρημαδοιντερνετ κλπ κλπ....βεβαια μπορεις στα 30 σου να μενεις στους γονεις σου κ να εχεις γνησια δισκακια xbox!!!

rogerwat23GRE
27-03-09, 23:50
ενα κρυο δισκακι δεν σου προσφερει τπτ αλλα ενα ζεστο ματσο 50αρικα ξερεις τι μπορει να σου προσφερει;ενοικιο,ρευμα,τηλεφωνο,το ρημαδοιντερνετ κλπ κλπ....βεβαια μπορεις στα 30 σου να μενεις στους γονεις σου κ να εχεις γνησια δισκακια xbox!!!

όπως προείπα μόνο για το xbox παίρνω γνήσια παιχνίδια,αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου....μπορεί να μην πληρώνω νοίκι αλλά ...ίντερνετ,κινητά,βενζίνες (θα αρχίσω να του βάζω πορτοκαλάδα σε λίγο), έξοδοι (προτιμότεροι από παιχνίδια) κλπ...και χωρίς δουλειά μπας και τελειώσω τη σχολή.....

garrett156
28-03-09, 03:33
ναι αυτο εννοω δεν το ειπα για σενα το παραδειγμα απλα ολοι ξερουμε τι παιζει...και εγω γουσταρω το καινουργιο,να ανοιγω το κουτι και το μυριζω,μιλαμε για φετιχ,αλλα τι να το κανω που στην φυλακη δεν εχει hdtv και δεν ξερω τι θα τα κανω μετα ολα αυτα!!!

andymavro
28-03-09, 04:20
Παιδιά θα σαν πώ και εγώ την γνώμη μου.
Πρώτα από όλα έχω flashareι το xbox μου και έχω γύρω στα 40 παιχνίδια αντιγραμμένα και 6 original.Aν τα αντεγραμμένα τα είχα αγοράσει κανονικά θα είχα πληρώσει κάπου στα 1500 ευρώ μινιμουμ.Το θέμα όμως είναι πολλά από τα παιχνίδια αυτά δεν τα παίζω γιατί είτε δεν μου αρέσουν,είτε γιατί τα βαρέθηκα.Ουσιαστικά καμιά 15 το πολύ έχω παίξει.Το μεγάλο μειονέκτημα με τα αντεγραμμένα παιχνίδια είναι ότι αργά ή γρήγορα sto live θα σε καταλάβουν και θα ''φάς πόρτα΄΄....αλλά εγώ δεν παίζω Live(oπότε pall mall).Για το θέμα για συλλογές παιχνιδιών ή ότι μαρέσει να παίρνω κάτι καινούργιο ειναι καθαρά προσωπικό,,,εμένα αυτά δεν με αγγίζουν.

Οπότε σαν συμπέρασμα πάμε στο γνωστό σλόγκαν ότι η πειρατεία σώζει την τσέπη μας(ειδικά σε τέτοια περίοδο).

Δεν πιστεύω να με πάρετε με τις πέτρες....την άποψη μου κατέθεσα

kopaGR
28-03-09, 04:25
το σπαστικο πραμα με τις αντιγραφες ειναι οτι εχεις τοσα πολλα παιχνιδια, που δε ξες τι να παιξεις και τα βαριεσαι ολα!

Στο ps1 ειχα καμια 80αρια παιχνιδια και δεν επαιζα κανενα γιατι το ενα με εκνευριζε, το αλλο ηταν βαρετο...

Ενω με τα original το εχεις αγορασει! Θα στη σπασει λιγο αλλα θα συνεχισεις να παιζεις μεχρι να το περασεις! Το πληρωσες!

nfsman
28-03-09, 05:20

'Οπως είπα

Τώρα σχετικά με τις τιμές τα έχουμε πει άπειρες φορές. Το Ελλαδιστάν δεν προσφέρεται για το συγκεκριμένο "σπορ". Με μια χρεωστική καρτούλα και μια ματιά στις αγγελίες του site, μπορούμε να βρούμε αρκετές ευκαιρείες με ελάχιστο κόστος.

Grilos GR
28-03-09, 12:28
x epoxhs Play station 1 : thymame koutes kai koutes feugane ta antegramena Cd tou Ps1 (+ta Chipakia) sto magazi opou douleba/eliwna mera nyxta,mporei men na mhn eixame tin polutelia na agorasoume ola ta Ps1 games se original ala eixame mia terastia bitrina me auta kai mporo na pw opos pro eipan kanoioi oti to original exei tin xarh tou, eliwses-skotoses-doulepses-eklepses na to agoraseis tha to pekseis thes den thes.
Oson afora ta peiratika Cdakia , nai ontws einai krua kai axara,ala pote den skeutikame me tous kolitous mas , "Re XxX moipos kanoume kako stis eteries ton video games epeidh agorazoume peiratika?"...mmm anfibalo an to exoume skeuth auto pote sta sobara,giati koitousame pos kai pos na paroume ta games Mhnes prin tin kanoniki tous kukloforia stin europi kai na liwsoume me tin parea mas ! Den eimai uper tis peiratias ala oute kai kata,giati ta idia ta atoma pou douleboune ekei ta plasaroune .
(kourastikos Ligaki eh?) :)

dewarsad
28-03-09, 12:33
Παιδιά θα σαν πώ και εγώ την γνώμη μου.
Πρώτα από όλα έχω flashareι το xbox μου και έχω γύρω στα 40 παιχνίδια αντιγραμμένα και 6 original.Aν τα αντεγραμμένα τα είχα αγοράσει κανονικά θα είχα πληρώσει κάπου στα 1500 ευρώ μινιμουμ.Το θέμα όμως είναι πολλά από τα παιχνίδια αυτά δεν τα παίζω γιατί είτε δεν μου αρέσουν,είτε γιατί τα βαρέθηκα.Ουσιαστικά καμιά 15 το πολύ έχω παίξει.Το μεγάλο μειονέκτημα με τα αντεγραμμένα παιχνίδια είναι ότι αργά ή γρήγορα sto live θα σε καταλάβουν και θα ''φάς πόρτα΄΄....αλλά εγώ δεν παίζω Live(oπότε pall mall).Για το θέμα για συλλογές παιχνιδιών ή ότι μαρέσει να παίρνω κάτι καινούργιο ειναι καθαρά προσωπικό,,,εμένα αυτά δεν με αγγίζουν.

Οπότε σαν συμπέρασμα πάμε στο γνωστό σλόγκαν ότι η πειρατεία σώζει την τσέπη μας(ειδικά σε τέτοια περίοδο).

Δεν πιστεύω να με πάρετε με τις πέτρες....την άποψη μου κατέθεσα

8a symfwnisw apolita mazi sou......kapoia stigmi eixa ka8isei kai ypologisa posa lefta eixa ksodepsei prin.......episis posa apo auta poy eixa agorasei ta epaiksa panw apo 4 imeres kai posa....ouute 4 wres. Kai emena kapote mou arese na anoigw to kainourio paixnidi, na xazeuw to artwork sto ekswfyllo sto manual, sto diskaki.....ola auta kapote!!!!! Kai den mou aresei na me paramu8iazoun oti den exw live stin ellada logw tis peirateias......aaaaaaan pote stamatisei i M $ NA MAS BLEPEI san 3kosmiki xwra (edw xwres me trelli peirateia kai exoun live) kai oxi san mia mi kerdofora ependisi $ $ $ $ se servers ii ola osa tespa xreiazontai gia na "doulepsei" to live stin ellada, tote isws stamatisei kai i peirateia sto ellanta mexri tote omws......8a epikrotw kai egw to symperasma sou!!!!!!!!

Twra pia agorazw mono tis special, limited (ii tespa opws 8elei i ka8e etaireia na onomazei) edition me ta extra. Aytes pisteuw oti AKSIZOUN TA lefta tous (oxi oles alla oi perissoteres SIGOURA NAI)

(sygnwmi gia ta greeklish alla eimai se H/Y pou den ypostirizei elliniko keyboard)

hacked
28-03-09, 13:05
Και εγω πιστευω οτι δεν αξιζει να δινεις 70 ευρω για να παρεις ενα παιχνιδι!!!το xbox 360 το εχω ''πειραγμενο''και παιζω τα αντιγραφομενα εχω περιπου 25 παιχνιδια!!!φανταστειτε να εχεις κανονικο το 360 και να ειχες 25 παιχνιδια!!!τα λεφτα της κονσολας σου με λιγα λογια!!!

Giorgos78
28-03-09, 13:15
ρε ο κοσμος πειναει .
μη κοιτας που καποι εχουμε λεφτα και τα παιρνουμε αυθεντικα
ξερω κοσμο που σαββατο καθεται μεσα και παιζει αντεγραμενο
γιατι δεν εχει λεφτα να βγει το παιδι
κατσε να βγει το ONLIVE πο θα εχει 10 ευρο το παιχνιδι και θα το κατεβαζεις απο το ιντερνετ μονο για να μιλισουμε για λογικες τιμες
ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΥΖΙΤΙΖΗ
1+1 κανουν 2
ακου 70 ευρο !!!!που τα ειδατε αυτα με βασικο μισθο 600 ευρο???

Guardian
28-03-09, 13:16
Και εγω πιστευω οτι δεν αξιζει να δινεις 70 ευρω για να παρεις ενα παιχνιδι!!!το xbox 360 το εχω ''πειραγμενο''και παιζω τα αντιγραφομενα εχω περιπου 25 παιχνιδια!!!φανταστειτε να εχεις κανονικο το 360 και να ειχες 25 παιχνιδια!!!τα λεφτα της κονσολας σου με λιγα λογια!!!

Αδερφε 25 παιχνιδια αν βαλεις μεσο ορο 40 ευρω ειναι 1.000 €
σε εχει φαει η πειρατια

dewarsad
28-03-09, 13:50
62 au8entika.......poses konsoles arage...........:brokenhea

garrett156
28-03-09, 14:00
'Οπως είπα

οπως ειπες αλλα δεν με παρακολουθεις μου φαινετε!σου ειπε κανεις οτι αγοραζω απο ελλαδα η νομιζεις οτι εισαι ο μονος που εχει ανακαλυψει τις αγορες μεσω νετ και μας το προτεινεις;;;

SerialKillerX
28-03-09, 15:00
Ρε παιδιά εσείς που έχετε σπάσει τις κονσόλες σας γιατί το λέτε δημόσια;
Εφόσον όπως ειπώθηκε και προηγουμένος είμαστε official site πλέον
(νιώθω τόσο σημαντικός) είναι τόσο δύσκολο να υπάρχει κάποιος έλεγχος;
Πείτε ότι μπαίνει κάποιος. Έχετε δίπλα το gamertag σας. Το ban
θα έρθει ουρανοκατέβατο.
Μια ιδέα λέω τώρα εγώ.

SOCRATIS
28-03-09, 15:11
Ρε παιδιά εσείς που έχετε σπάσει τις κονσόλες σας γιατί το λέτε δημόσια;
Εφόσον όπως ειπώθηκε και προηγουμένος είμαστε official site πλέον
(νιώθω τόσο σημαντικός) είναι τόσο δύσκολο να υπάρχει κάποιος έλεγχος;
Πείτε ότι μπαίνει κάποιος. Έχετε δίπλα το gamertag σας. Το ban
θα έρθει ουρανοκατέβατο.
Μια ιδέα λέω τώρα εγώ.
den banaroun to gamertag ,tin konsola banaroun.Ton elegxo tha tin kanoun stin konsola ,an den exis to telefteo flash kai den ftiaxnis kala ta paixnidia tote kai mono mporis na fas ban.

garrett156
28-03-09, 15:26
μιλαμε επειδη υπαρχει το τοπικ και μπορουμε να το κανουμε,απο εκει και περα αν ειναι να το φας θα το φας δεν εχει σχεση το οτι το λεμε εδω....εγω σου λεω και στο live αν ποσταρεις στο προφιλ σου με κεφαλαια γραμματα το οτι εχεις πειραγμενη κονσολα δεν προκειτε να το δει κανεις!!!!τωρα αν πρεπει να σταματησει η κουβεντα λογω του σχετικου κανονα που ολοι ξερουμε οτι εχει το site ας το πει καποιος μοντ να κλειδωθει!

nfsman
28-03-09, 17:47
οπως ειπες αλλα δεν με παρακολουθεις μου φαινετε!σου ειπε κανεις οτι αγοραζω απο ελλαδα η νομιζεις οτι εισαι ο μονος που εχει ανακαλυψει τις αγορες μεσω νετ και μας το προτεινεις;;;

Φίλε μου μάλλον είμαι στα FM κι εσύ στα ΑΜ... Επικοινωνία αρακάς.... Εγώ το έθεσα ως επιχείρημα για να αντικρούσω το δικό σου οτι δεν έχεις 50άρικα! Δηλαδή εσύ με κάρτα και κοιτώντας και σε αγγελίες 50άρικα δίνεις? Sorry αλλα κάτι κάνεις λάθος.....

SerialKillerX
28-03-09, 17:59
Το ξέρω ότι δε μπανάρουν το gamertag απλά λέω πως είναι κάπως αφελές να λές ναι έχω φλασαρισμένη κονσόλα, δείτε με. Αυτό.

hacked
28-03-09, 20:15
Αδερφε 25 παιχνιδια αν βαλεις μεσο ορο 40 ευρω ειναι 1.000 €
σε εχει φαει η πειρατια
Για αυτο εχω το xbox 360ια να παιζω παχνιδια!!!η μονη κονσολα που πειραξα!!το παλιο το χβοχ δεν το ειχα τσιπαρει!!!!ποιος θα δινει 70 ευρω για games????ειδικα με την οικονομικη κριση!!!

garrett156
28-03-09, 22:17
στειλε ενα pm στον φιλο παραπανω να σου πει απο που τα παραγγελνει τζαμπα...λογικα θα παιζει παιχνιδια 3ετιας που τα βρισκει 10-15 λιρες!

garrett156
28-03-09, 22:21
Το ξέρω ότι δε μπανάρουν το gamertag απλά λέω πως είναι κάπως αφελές να λές ναι έχω φλασαρισμένη κονσόλα, δείτε με. Αυτό.

αφελες ειναι να λες οτι δεν εχεις υπαρξει πειρατης....ολοι μα ολοι εχουν κατεβασει εστω ενα τραγουδι απο το νετ και σιγουρα πολλα gb ταινιες κλπ κλπ...στην τελικη δεν το φωναξε και κανεις,συζητηση γινετε και μερικοι παιρνουν προσωπικη θεση στο θεμα.

SerialKillerX
29-03-09, 00:03
Είπα εγώ ότι δεν έχω υπάρξει/είμαι πειρατής; Δε το νομίζω.
Και δεν μιλάω απαραίτητα για αυτό το thread.
Επίσης ποιος είναι ο δικός σου ορισμός για τη λέξη "φωνάζω"
σε ένα φόρουμ;

Tώρα το αν είναι "καλό" ή "κακό" να είσαι πειρατής
είναι καθαρά θέμα προοπτικής. Σεβαστή η άποψη και των
δύο πλευρών η οποία έχει ξαναειπωθεί όμως άπειρες φορές
και δε βλέπω το λόγο που πρέπει να ειπωθεί για άλλη μία.

Δατς ολ.

dewarsad
29-03-09, 03:08
De nomizw pantws oti ta antigrafa asfaleias einai paranoma......

AirSeed
29-03-09, 03:15
Ε καλά...

αντίγραφα ασφαλείας...

δεν τον λένε Γιάννη, τον λένε Γιαννάκη

:P

Gotmian
29-03-09, 03:17
De nomizw pantws oti ta antigrafa asfaleias einai paranoma......
Ρε παιδιά γιατί το κάνουμε πάλι θέμα... Ειλικρινά... :(

Υπάρχουν επιχειρήματα και υπερ και κατά του θέματος.

Εμείς είμαστε κατά και θεωρώ ότι έχουμε εξαντλήσει άπειρες φορές γιατί κτλ. Η στάση μας αυτή δε σημαίνει οτιδήποτε άλλο εκτός από το ότι δε θα επιτρέπουμε συζητήσεις σχετικά με αυτό το θέμα.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί ξανα ερχόμαστε στα ίδια...

Καθένας κάνει τις επιλογές του, και με όσους επιλέξουν να είναι στο LIVE (γιατί το ένα είναι ανεξάρτητο του άλλου), τα λέμε εκεί. Απλό, καλή μας διασκέδαση και τέλος.

nfsman
29-03-09, 05:04
στειλε ενα pm στον φιλο παραπανω να σου πει απο που τα παραγγελνει τζαμπα...λογικα θα παιζει παιχνιδια 3ετιας που τα βρισκει 10-15 λιρες!

Μάλλον τα μαθηματικά δεν ήταν το δυνατό σου σημείο. Κάνε τις μετατροπές και έλα ξαναμίλα μου...

Wheelman £29.91 (http://www.dvd.co.uk/Games/The-Wheelman-Xbox-360/WHEEL360/product.htm)
Legends of Wrestlemania £33.99 (http://www.dvd.co.uk/Games/WWE-Legends-of-Wrestlemania-Xbox-360/TQ17050/product.htm)
Afro Samurai £34.95 (http://www.dvd.co.uk/Games/Afro-Samurai-Xbox-360/AT06805/product.htm)
Wanted Weapons Fate £29.99 (http://www.dvd.co.uk/Games/Wanted-Weapons-of-Fate-XBox-360/WAR00393/product.htm)
και..και...και....

Όπως βλέπεις είναι όλα 10ετίας+ και όλα κάνουν 50 ευρώ.....

Sonic GR
29-03-09, 05:11
Μάλλον τα μαθηματικά δεν ήταν το δυνατό σου σημείο. Κάνε τις μετατροπές και έλα ξαναμίλα μου...

Wheelman £29.91 (http://www.dvd.co.uk/Games/The-Wheelman-Xbox-360/WHEEL360/product.htm)
Legends of Wrestlemania £33.99 (http://www.dvd.co.uk/Games/WWE-Legends-of-Wrestlemania-Xbox-360/TQ17050/product.htm)
Afro Samurai £34.95 (http://www.dvd.co.uk/Games/Afro-Samurai-Xbox-360/AT06805/product.htm)
Wanted Weapons Fate £29.99 (http://www.dvd.co.uk/Games/Wanted-Weapons-of-Fate-XBox-360/WAR00393/product.htm)
και..και...και....

Όπως βλέπεις είναι όλα 10ετίας+ και όλα κάνουν 50 ευρώ.....

ε εντάξει εξαιρέσεις θα υπάρχουν, ένα ψάξιμο στο ebay θα σε κατατοπίσει πλήρως, πολλοί πωλητές έχουν απόκλιση στα ίδια παιχνίδια μέχρι και 15 λίρες. Δεν έχει νόημα να ψάχνουμε ένα ένα, αν κάποιο είναι πιο πάνω.

Κι εγώ π.χ. τσίμπησα πρόσφατα Farcry 1,Stranglehold και Dead Rising με 15,15 και 20 ευρώ αντίστοιχα .Παρότι έχω και δεύτερη πειραγμένη κονσόλα (δεν το κρύβω) θα μπορούσα άνετα να τα κατεβάσω. Όταν τα βρίσκεις όμως σε τέτοιες τιμές, προτιμάς τη "νόμιμη" λύση και το ευχαριστιέσαι. Αν και τα καινούργια παιχνίδια είχαν αντίστοιχες τιμές (30-35 ευρώ) τα ποσοστά πειρατείας θα ήταν πολύ πιο κάτω.

nfsman
29-03-09, 05:23
Όταν τα βρίσκεις όμως σε τέτοιες τιμές, προτιμάς τη "νόμιμη" λύση και το ευχαριστιέσαι.

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ φίλε μου. 50 ευρώ για παιχνίδι απο παρεγγελία εξωτερικού, ουδέποτε έδωσα και ούτε πρόκειται. Υπάρχουν πολύ καλές προσφορές που εδώ δεν τις βρίσκεις. Και στο κάτω κάτω δε νομίζω οτι θα πέσει το κύρος μας ως gamers αν προμηθευτούμε ένα παιχνίδι 2 μήνες μετά την κυκλοφορία του..
Οκ να κράζουμε τα 70άρια (κι εγώ μαζί), αλλα να κράζουμε και τα 35άρια? Το επόμενο βήμα είναι να ζητάμε να μας τα χαρίσουν. Και για πείτε μου κάποιοι. Θυμάστε πόσο είχαν τα παιχνίδια επι εποχής NES - Mega Drive (που δεν υπήρχε και πειρατεία)? Ξέρετε τι ήταν 10.000 δρχ για την εποχή? Μια απο τα ίδια για την εποχή μας. Μόνο που τώρα έχεις και εναλλακτικές για να μειώσεις το κόστος.. Τότε πήγαινες στο JUMBO και τα έσκαγες ζαστά ζεστά. Τότε δηλαδή δεν χαιρόμασταν το gaming?

Ardrow
29-03-09, 08:42
Κι εγώ π.χ. τσίμπησα πρόσφατα Farcry 1,Stranglehold και Dead Rising με 15,15 και 20 ευρώ αντίστοιχα

Kai mporo na po file Sonic oti kai polla edoses-apo Game diathesima tora (metaxeirismena alla panta se apsogi katastasi kai i timi se lires): Stranglehold-4.99, Alone in the Dark-7.99, Blue Dragon-4.99, Devil May Cry 4-9.99,Civilization Revolution-12.99 (an malista to parei kaneis ayto to teleytaio as eidopoiisei gia kana multi). Genika opoios psaxnei briskei. Kai tha simfoniso oti den brisko kanena logo na paixo to opoio paixnidi apo tin proti mera kikloforias-kai meta apo 2-3 mines pali to idio kalo tha einai...

KillBill
29-03-09, 11:00
Θυμάστε πόσο είχαν τα παιχνίδια επι εποχής NES - Mega Drive (που δεν υπήρχε και πειρατεία)? Ξέρετε τι ήταν 10.000 δρχ για την εποχή? Μια απο τα ίδια για την εποχή μας.

Τι 10 χιλιάρικα φίλε μου; Τα καινούρια παιχνίδια του SNES έκαναν 25 χιλιάρικα, δηλαδή με τα σημερινά λεφτά 67 περίπου ευρώ. Αν λάβουμε υπόψιν και τον πληθωρισμό, καταλαβαίνουμε τι αξία είχαν αυτά τα λεφτά πριν από 15 χρόνια.

dewarsad
29-03-09, 12:28
ε εντάξει εξαιρέσεις θα υπάρχουν, ένα ψάξιμο στο ebay θα σε κατατοπίσει πλήρως, πολλοί πωλητές έχουν απόκλιση στα ίδια παιχνίδια μέχρι και 15 λίρες. Δεν έχει νόημα να ψάχνουμε ένα ένα, αν κάποιο είναι πιο πάνω.

Κι εγώ π.χ. τσίμπησα πρόσφατα Farcry 1,Stranglehold και Dead Rising με 15,15 και 20 ευρώ αντίστοιχα .Παρότι έχω και δεύτερη πειραγμένη κονσόλα (δεν το κρύβω) θα μπορούσα άνετα να τα κατεβάσω. Όταν τα βρίσκεις όμως σε τέτοιες τιμές, προτιμάς τη "νόμιμη" λύση και το ευχαριστιέσαι. Αν και τα καινούργια παιχνίδια είχαν αντίστοιχες τιμές (30-35 ευρώ) τα ποσοστά πειρατείας θα ήταν πολύ πιο κάτω.

Symfwnw me ton Sonic. Kai egw dyo consoles exw pia. Kai edw Spain pou eimai twra, kai exw brei KATAPPLHKTIKES TIMES, agorazw arketa apo auta pou exw san "antigrafa asfaleias". Kai sigoyra ean oi times itan opws eprepe na einai (giati edw logw oikonomikis krisis exoun KATEBEI TA PANTA APO times autokinitwn mexri kai ta anapsiktika px to Toyota to RAV 4 to kainourio exei 21000E kai i coca cola to koutaki sta super market 0.33 lepta gia na min anaferw allles times kai trella8eite opws egw!!!!!!) ta pososta peirateias SIGOURA 8a itan para ma para poly katw!!!!!!!!

rogerwat23GRE
29-03-09, 13:16
Και στο κάτω κάτω δε νομίζω οτι θα πέσει το κύρος μας ως gamers αν προμηθευτούμε ένα παιχνίδι 2 μήνες μετά την κυκλοφορία του..

συμφωνώ μαζί σου...κανένα από τα παιχνίδια που έχω δεν το πήρα με το που βγήκε...μόνο το Halo 3 που το πήρα πακέτο με τη κονσόλα...

nfsman
29-03-09, 15:30
Τι 10 χιλιάρικα φίλε μου; Τα καινούρια παιχνίδια του SNES έκαναν 25 χιλιάρικα, δηλαδή με τα σημερινά λεφτά 67 περίπου ευρώ. Αν λάβουμε υπόψιν και τον πληθωρισμό, καταλαβαίνουμε τι αξία είχαν αυτά τα λεφτά πριν από 15 χρόνια.

Σωστός ο φίλος, δικό μου λάθος. Με 10.000 έπαιρνες τις "πατατούλες" της εποχής.

garrett156
29-03-09, 16:17
Φίλε μου μάλλον είμαι στα FM κι εσύ στα ΑΜ... Επικοινωνία αρακάς.... ....

γινεσε λιγο επιθετικος η ιδεα μου ειναι;...πες την γνωμη σου αλλα μιλα καλυτερα αν θελεις!

Gotmian
29-03-09, 16:19
...επειδή το θέμα αυτό για πολλούς λόγους ΔΕΝ θα το κλειδώσουμε, Κυρίως η δυνατότητα που θέλουμε να υπάρχει να εκφραστείτε μην συνεχίσετε να τρώγεστε γιατί θα μας αναγκάσετε να το παίξουμε γονείς πάλι...

http://www.myxbox.gr/forum/showpost.php?p=167880&postcount=276

nfsman
29-03-09, 18:38
γινεσε λιγο επιθετικος η ιδεα μου ειναι;...πες την γνωμη σου αλλα μιλα καλυτερα αν θελεις!

Φίλε μου την άποψη μου λέω, αλλα όταν αρχίζεις με ειρωνικά σχόλια του τύπου

η νομιζεις οτι εισαι ο μονος που εχει ανακαλυψει τις αγορες μεσω νετ και μας το προτεινεις;;;

πιστεύω οτι πρόκειται να περιμένεις και ανάλογες απαντήσεις... Μην περιμένεις να σου φέρονται με το γάντι, αν δεν φέρεσαι κι εσύ....

End of story και επιστροφή στο θέμα μας by me...

regalis
29-03-09, 21:18
αν μπορεις να κανεις λιγο υπομονη και να μην αγορασεις ενα παιχνιδι με το που βγει, τοτε μπορεις να το βρεις μετα σε πολυ καλες τιμες μεταχειρισμενο η και καινουργιο. εκτος απο 3-4, ολα τα αλλα παιχνιδια που εχω αγορασει τα εχω παρει ειτε μεταχειρισμενα ειτε μετα απο 2-3 μηνες απο τη κυκλοφορια και δεν εχω δωσει πανω απο 25-30 ευρω τα οποια πιστευω οτι ειναι νορμαλ χρηματα για ενα καλο τιτλο..

garrett156
29-03-09, 21:24
ρε παιδια τι υπομονη και θα ανοιξω παρενθεση στο θεμα της πειρατειας κατα καποιο τροπο επειδη πολυ μιλατε για υπομονη...δηλαδη το gears το περιμενα κανα 8μηνο σαν τρελος και θα περιμενω και να πεσει η τιμη στο νετ;ο καθενας εχει τα θεματα του αλλα πολλοι δεν μπορουν να περιμενουν και πολυ για μερικα παιχνιδια...αν ειχα τοτε φλασαρισμενη θα το ειχα κατεβασει και εγω κανα μηνα πριν σε αλλο προφιλ αλλα θα το αγοραζα στανταρ μετα...αλλα ειναι τιτλοι που δεν μπορεις να τους περιμενεις να πεσει η τιμη και σε συναρτηση με τα λεφτα προτιμας το download αν δεν εχεις.θελετε να μου πειτε οτι οταν βγει το modern warfare 2 θα περιμενετε να πεσει;(σε εσενα μιλαω sonic:P:P:P:P:P:P)

Ardrow
29-03-09, 21:46
ρε παιδια τι υπομονη και θα ανοιξω παρενθεση στο θεμα της πειρατειας κατα καποιο τροπο επειδη πολυ μιλατε για υπομονη...δηλαδη το gears το περιμενα κανα 8μηνο σαν τρελος και θα περιμενω και να πεσει η τιμη στο νετ;ο καθενας εχει τα θεματα του αλλα πολλοι δεν μπορουν να περιμενουν και πολυ για μερικα παιχνιδια...αν ειχα τοτε φλασαρισμενη θα το ειχα κατεβασει και εγω κανα μηνα πριν σε αλλο προφιλ αλλα θα το αγοραζα στανταρ μετα...αλλα ειναι τιτλοι που δεν μπορεις να τους περιμενεις να πεσει η τιμη και σε συναρτηση με τα λεφτα προτιμας το download αν δεν εχεις.θελετε να μου πειτε οτι οταν βγει το modern warfare 2 θα περιμενετε να πεσει;

nai

:)

phaerun
30-03-09, 00:36
Το θέμα το φιλοσόφησα αρκετά και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι για εμένα τουλάχιστον δεν αξίζει τον κόπο. Your mileage may varry.

Πρώτον γιατί δεν έχω πολύ χρόνο. Συνεπώς προτιμώ να έχω 10 παιχνίδια που πιστεύω ότι θα μου αρέσουν και θα παίξω από το να κατεβάζω παιχνίδια που θα τα βάζω στο drive για 10 λεπτά και μετά το δισκάκι θα γίνετε σουβεράκι.

Δευτερον, έχω υπομονή (μάλλον συνέπεια της έλλειψης χρόνου :peaceful:) οπότε να πάρω κάτι μετά από 2 μήνες δε θα με χαλάσει πολύ. Εξάλλου έχω ήδη πολλά καβατζοπαιχνίδια.

Τρίτο και πιο βασικό για εμένα. Το xbox κατασκευαστικά είναι μπάζο. Sorry αν το λέω κάπως απότομα αλλά από την στιγμή που η βλακεία μπορεί να χαλάσει από τη μια στιγμή στην άλλη προτιμώ να το στέλνω στην μαμά και να μου το φτιάχνει τσαμπέ από το να το ξανα-πηγαίνω στον εγγονό του θείου του μπατζανάκι και να σκάω 80αρια. Το έχω 10 μήνες και είμαι ήδη στην δεύτερη κονσόλα (η πρώτη χάλασε την πρώτη μέρα και όχι αυτό δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ από κονσόλες/pcια μέχρι μιξεράκια).

Όπως και το να δώσω κανα 50αρι για να το φλασάρω μου φαίνεται βλακεία. Και μεtά άντε πάλι με το ακόμα πιο νέο firmware που κάνει παπάδες και είναι το ουαου που η χαζή microsoft δεν μπορεί να το βρεί (νέα κερατιάτικα για ξαναφλασσάρισμα οεοεοε).

Δεν κατηγορώ κανένα που φλασάρει την κονσόλα του. Δικαιωμά του, και σκάει και χρήματα για αυτό. Απλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω στο τέλος της ημέρας ποιο είναι το όφελος. Γιατί για αποσβέσεις αν παίζει κάποιος όσα παιχνίδια παίζω εγώ .. δεν υπάρχει απόσβεση .

Peace all:peaceful:

Tolis1924
30-03-09, 01:08
νομιζω οτι ο φιλος phaerun τα ειπε ολα.ΤΕΛΟΣ!κ απο τι στιγμη που το μηχανημα κανει παπαδες, ας καει οσες φορες θελει.το δικαιουται!!!!!

garrett156
30-03-09, 01:33
ΥΓ.με 15 ευρω εγινε η βρωμοδουλεια ...οποιος γυριζει μυριζει,οχι κ 50-80 για μια δουλεια που μπορεις να κανεις κ μονος σου!!!πληροφορια δινω δεν το παιζω μαγκαιβερ!

Sonic GR
30-03-09, 04:10
Κάποια σημεία απλά σε όσα είπε η phaerun.

Τα jasper είναι πολύ ανώτερα κατασκευαστικά, και δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Το πείραγμα μπορεί κάποιος να το κάνει και μόνος του, δεν είναι ανάγκη να πληρώσει, ο εξοπλισμός που απαιτείται κοστίζει εφόρου ζωής 15 ευρώ. Λίγο ψάξιμο θέλει.

Αφορά τον χαρακτήρα και το σκεπτικό του καθενός πως χρησιμοποιεί τα αντίγραφα ασφαλείας. Εγώ π.χ. δοκιμάζω κάποια παιχνίδια και τα αγοράζω έπειτα, αν μείνω ικανοποιημένος, ασυζητητί αν έχουν και καλό ονλινε. Γιατί είναι κρίμα να δώσεις ακόμα και 30 ευρώ για ένα παιχνίδι, και να έχει π.χ. διάρκεια 4-5 ώρες ή τραγικό gameplay. Και μην ακούσω "ε δοκίμασε ρε φίλε το ντέμο". Όλοι ξέρουμε πόσο αποπροσανατολιστικά είναι τα ντέμο.

Ο απολογισμός μου είναι γύρω στα 40 αυθεντικά και ο μέσος χρόνος παιξίματος των αντιγράφων ασφαλείας ελάχιστος, ίσα ίσα για να δω πόσο αξίζει το παιχνίδι. Το να έχω 150 αντιγραφές είναι η άλλη άκρη, συμφωνούμε ότι κάτι τέτοιο μόνο κακό κάνει.

phaerun
30-03-09, 10:40
Κοίτα, ακριβώς επειδή δεν είναι κάτι εφ'απαξ αλλα πρέπει να γίνεται συνέχεια, αν το κανω ποτέ θα το κάνω μόνη μου (για να μπορώ να το ξανακάνω όποτε χρειαστεί). Γενικά μου αρέσει να ασχολούμε με αυτα σαν proof of concept.

Απλά όπως σου είπα ειμαι γκαντεμόσαυρος και επειδή η πρώτη μου χάλασε στην πρώτη μέρα, το εχω σχεδόν σίγουρο ότι και αυτή δεν πρόκειτε να κρατήσει πολύ. Συνεπώς προτιμώ όσο είμαι μέσα στην εγγύηση να μου τη φτιάχνει η μικροσοφτ τσαμπέ.

Nek_Food
30-03-09, 11:37
Αναλογικά πάντως όπως και να το δεις τελικά, στα δύο με τρία αυθεντικά παιχνίδια κερδίζεις μία mobo :D

Τέλος πάντων τα 60~70 ευρώ για οποιοδήποτε παιχνίδι είναι πάρα πολλά. Ευτυχώς υπάρχει η δυνατότητα αγοράς με 10 για τους παλιούς έως 30 ευρώ για τους φρέσκους τίτλους στα μεταχειρισμένα, αλλά και 25 έως 35 (το πολύ 40) τα καινούργια παιχνίδια σφραγισμένα (π.χ.: το LBP το πήρα 17€ σφραγισμένο ολοκαίνουργιο με το που κυκλοφόρησε!!!). Επίσης, κάποια παιχνίδια μπορούν να μεταπουληθούν για να υπάρξει και κάποιο κέρδος για όσους δεν ενδιαφέρονται να τα κρατάνε για τυχόν συλλογή. Τελικά το console gaming παραμένει μία σχετικά φτηνή πρόταση για διασκέδαση.
Γεγονός είναι ότι στο προηγούμενο xbox έχω πάνω από 100 σουβεράκια και ελάχιστα ασχολήθηκα μαζί τους, ενώ στο 360 όσα έχω πάρει (δεν θέλω να κάνω λεπτομενείς υπολογισμούς για το κόστος) στην απόλυτη πλειοψηφία τους τα έχω χαρεί και νομίζω αυτό είναι το θέμα, να επιλέγεις τα παιχνίδια και να ασχολείσαι μόνο με αυτά που πραγματικά σου αρέσουν.

MeLtingBrAinZ
30-03-09, 18:06
http://cristgaming.com/pirate.swf (http://cristgaming.com/pirate.swf)
den tha ixe plaka kathe fora pou vazis ena game sto xbox na sou pezi sinexia afto mexri na sou spasoun ta nevra? :P

rogerwat23GRE
30-03-09, 18:12
den tha ixe plaka kathe fora pou vazis ena game sto xbox na sou pezi sinexia afto mexri na sou spasoun ta nevra? :P

χαχαχαχαχα.περιτό να σου πώ ότι στη 5 φορά ήθελα να σπάσω το Pc....χαχαχαχαχχα...ειδικά με αυτά τα κωλόπαιδα που πήγαιναν πέρα-δώθε

Underworld 1994
30-03-09, 18:31
Απλά σπαστικό :angry: και εκνευριστικό :P

Sonic GR
30-03-09, 21:02
Παρότι τα μηνύματα σβήστηκαν, οφείλω να δώσω μια σχετική απάντηση για παν ενδεχόμενο και να ξεκαθαρίσω τη θέση μου.

Ειπώθηκε ότι επειδή παραδέχτηκα ότι έχω και κάποια πειραγμένη κονσόλα, προωθώ την πειρατεία, και κατά συνέπεια παραβιάζω τους κανόνες του φόρουμ.

Έχουμε πει εκατοντάδες φορές : Δε μας ενδιαφέρει τι κονσόλα έχει ο καθένας σας, παιχνίδι να γίνεται και να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. Το myxbox.gr ως κοινότητα δεν υποστηρίζει την πειρατεία και κατά συνέπεια οποιαδήποτε κουβέντα και περαιτέρω υποδείξεις/οδηγίες/λινκς για κατεβάσματα απαγορεύονται αυστηρά. Αυτό δε συνεπάγεται ότι θα μπανάρουμε όποιον χρήστη έχει πειράξει την κονσόλα του. Ποιό είναι το επίμαχο μήνυμα ;

Ειδικά με αυτό που είχα πει και βρίσκεται σε bold, αν κάποιος πιστεύει οτι προωθώ έστω και ελάχιστα την πειρατεία, θα το θεωρήσω αστείο και θα το προσπεράσω. Εξάλλου εγώ έχω επιλέξει να μην κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου και να είμαι ειλικρινής. Λες και οι.. κονσόλες κρίνουν τους ανθρώπους, και όχι αυτά που λέμε και κάνουμε.

Θα παρακαλούσα να μη συνεχιστεί το θέμα, γιατί θα βγούμε οφφτόπικ, απλά όφειλα μια τυπική απάντηση, έστω κι αν ο χρήστης που με κατηγόρησε έχει φάει 2143523 μπαν. Αυτά.

Nek_Food
30-03-09, 22:59
TIIIIII;;; "Πείραξες" μία κονσόλα; ΟΥΟΥΟΥΟΥ!!! Αυτό να ξέρεις θεωρείται σεξουαλική παρενόχληση και επειδή μάλιστα είναι ανήλικη (μόλις 3,5 χρονών) όχι μόνο διώκεται ποινικά από τον νόμο αλλά είναι και ιδιαίτερα αυστηρός με "τύπους σαν και του λόγου σου"... χώρια του γεγονότος ότι είναι και κολάσιμο αμάρτημα... :D
Σαν δεν ντρέπεσαι... Να αυτομαστιγωθείς άμεσα 100 φορές ενώ παράλληλα θα τραγουδάς τον ύμνο που λένε τα παιδιά στο βιντεοκαρτουν που έβαλε ο φίλος NoRaTH παραπάνω... :D
Ακούς εκεί "πείραξε" την κονσόλα του. Που πάει ο κόσμος, χάλασε τελείως...

Ουπς, συνέχισα το offtopic; Θα αυτομαστιγωθώ και εγώ και θα φωνάζω παράλληλα ότι δεν θα βγαίνω εκτός θέματος στο myxbox.gr. ;)

VLADIMIR RUS
31-03-09, 11:58
Ego parangela ena xbox flasarezmeno,gia ena mono logo gia na pekso to Oblivion,Dead Space,Fable 2,Fallout 3 sta rosika.
Ta angglika moy ine xalia,kai ine o monos tropos gia na pekso avta ta paixnidia.
Pistevo exo dikio

MeLtingBrAinZ
31-03-09, 12:02
Ego parangela ena xbox flasarezmeno,gia ena mono logo gia na pekso to Oblivion,Dead Space,Fable 2,Fallout 3 sta rosika.
Ta angglika moy ine xalia,kai ine o monos tropos gia na pekso avta ta paixnidia.
Pistevo exo dikioi boris na ta paragilis apo rosia....

VLADIMIR RUS
31-03-09, 12:27
i boris na ta paragilis apo rosia....
Den katalaves ta peratika studio metafrazoyn ta pexnidia.

Giorgos78
01-04-09, 11:56
ρε παιδια εγω εχω αφθεντικα ολα τα παιχνιδια
αλλ το λεω για οποιον εχει φλασαρισμενο μην το λεει φορα παρτιδα
ενταξει καποι κανοθν τισ επιλογεσ αυτεσ λογο οικονομικου προβληματος
ολοι θα γουσταρουμε το βιβλιαρακι και την αυθεντικη θηκη
αλλα...
δεν χρηαζεται να κακολογουμε τα παιδια που εχουν φλασαρισμενα απο αναγκη το κανουν
δηλαδη επειδη ειμαι ο Γιωργος Βαρδινογιαννης και νονοσ μου ειιναι ο Κοκκαλης πρερει να αρχιζω να βριζω τοθς φτωχους GAMERS ????
e oxi

Eugene
01-04-09, 12:35
Επειδη παντοσ ε3γο προσωπικα καηκα απο φλασαρισμενη κονσολα δεν την ξαναπαταω....Οτι ειχα αγορασει 12μινι και ποντους τοτε θυμαμαι εβγαινε εκεινες τις μερες το NXE και κανανε τρελο Mass Ban και ημουν μαλλον απο τους πρωτους που τσιμπισανε...Και επειδη το Live αξιζει και με το παραπανο τα
λεφτα του καθε χρονο την πουλησα και πηρα καινουργια....δεν πειραζει ας μην παιξουμε ολα τα Games...Λιγα και καλα....
ουτως η αλλωε και πιστευω οτι πολλοι το εχουν κανει αυτο οταν ειχα φλασαρισμενι κονσολα ποτε δεν τελειωνα ενα Game διοτι αμεσωσ κατεβαζα το επομενο

SAF1S GR
01-04-09, 13:23
Επειδη παντοσ ε3γο προσωπικα καηκα απο φλασαρισμενη κονσολα δεν την ξαναπαταω....Οτι ειχα αγορασει 12μινι και ποντους τοτε θυμαμαι εβγαινε εκεινες τις μερες το NXE και κανανε τρελο Mass Ban και ημουν μαλλον απο τους πρωτους που τσιμπισανε...Και επειδη το Live αξιζει και με το παραπανο τα
λεφτα του καθε χρονο την πουλησα και πηρα καινουργια....δεν πειραζει ας μην παιξουμε ολα τα Games...Λιγα και καλα....
ουτως η αλλωε και πιστευω οτι πολλοι το εχουν κανει αυτο οταν ειχα φλασαρισμενι κονσολα ποτε δεν τελειωνα ενα Game διοτι αμεσωσ κατεβαζα το επομενο

Τα ομαδικά Bans κατα την κυκλοφορία του NXE οφειλόταν σε μεγάλο ποσοστό όπως έχει αναγνωριστεί σε πολλά Forum του εξωτερικού στο γεγονός ότι οι πιο πολλοί που την έπαθαν είχαν παίξει το GOW2 πριν την επίσημη κυκλοφορία οπότε και οι συγκεκριμένες κονσόλες είχαν φλαγκαριστεί.Και μόλις ήρθε το Update φάγαν όλοι πόρτα.Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τα παιχνίδια τα οποία διαρρέουν πριν την κυκλοφορία τους βγαίνουν απο την ίδια την εταιρία ώστε να γίνει το ξεκαθάρισμα των φλασαρισμένων κονσολών.

Sonic GR
01-04-09, 13:28
Τα ομαδικά Bans κατα την κυκλοφορία του NXE οφειλόταν σε μεγάλο ποσοστό όπως έχει αναγνωριστεί σε πολλά Forum του εξωτερικού στο γεγονός ότι οι πιο πολλοί που την έπαθαν είχαν παίξει το GOW2 πριν την επίσημη κυκλοφορία οπότε και οι συγκεκριμένες κονσόλες είχαν φλαγκαριστεί.Και μόλις ήρθε το Update φάγαν όλοι πόρτα.Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τα παιχνίδια τα οποία διαρρέουν πριν την κυκλοφορία τους βγαίνουν απο την ίδια την εταιρία ώστε να γίνει το ξεκαθάρισμα των φλασαρισμένων κονσολών.

Σε καμία περίπτωση.. Τα μπανς μπαίνουν με βάση τη δραστηριότητα που έχει η κονσόλα 1-2 μήνες πριν πέσει το hammer.

amvro
01-04-09, 13:36
ta bans einai thema tyxhs............

garrett156
01-04-09, 14:11
http://www.youtube.com/watch?v=5qL-fE4QEl4
οριστε...πειρατες original και με τη βουλα....ειχα κακες επιρροες απο μικρος
πορωθητε με βιντεο και μουσικη πειρατικου περιεχομενου

ΥΓ.αν εχετε ευαισθητα ωτα μην listen at your own risk

Grilos GR
01-04-09, 20:12
i boris na ta paragilis apo rosia....

h na pas sthn Rwsia? :teethy:
ok sobara twra.
Prwta apola prepei na skeutoume gia pio logo briskomaste edw se auto to kata thn gnwmh mou poly kalo site,na ekfrasoume tin gnwmh mas peri games? na broume parea na peksoume-gnwristoume me ala pedia? na kokorebomaste ta achievements mas? to posa peirateika games exoume? Isos kati apola.
peripou etsi einai kai me tis consoles mas kai ta games pou agorazoume,prosopika (kala den mas endiaferei) eixa/exo oles tis consoles , apo amiga atari Gameboy kai oti ala bghkane.
Me to na agoraseis ena peiratiko Cdaki palia htan kati to sinithismeno kai mia f8hnh lush sto na pekseis pola games.kai epishs bgenane toses ma toses patates games pou den prolabenes na ta metrisis,twra liga kai kala.
pote mou den mou xalase consola ,peiratikh i oxi. Terastia prosoxh prwta apola me ta Cd/dvd pos ta topothetoume an ta katharizoume an exoume tin consola se drosero kai anoixto meros,poses wrees pezoume,an einai peiratiko , o kokinogeneis ekane kali douleia me to chipaki? se ti taxutita einai antigramena?apo pou klanei ipetalouda?/\....mperdeutika.
Pleon blepw apo ton eauto mou pou exw kouraseti apo ta games, palia ta katapina ta games 1 tin hmera,liwsimo oxi xazaala twra h magia xathike....
Den skopebw kai oute prokite na katastrepso to Xbox360 mou,oute to ps3 pou idh exo 1,5 xrono,peira to xbox prosfata kai exo 5 kalous titlous na me apasxolisoune ospou na agoraso kapio/a allo/a .

garrett156
02-04-09, 00:14
οντως η μαγεια χαθηκε...καλα το ειπες αυτο!!!!αφφφφφφφφ(ξεφυσημα)

Maui gr
03-04-09, 08:21
Επτά συλλήψεις για το «σπάσιμο» των καναλιών της Novahttp://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/1000973_b.jpg

Associated Press (http://javascript<b></b>:CPInfo(454595))
Επτά άτομα συνελήφθησαν σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Σέρρες, Βόλο, Ηράκλειο και Ρόδο, ύστερα από μήνυση κατ΄αγνώστων την οποία υπέβαλε η Multichoice Hellas για υποκλοπή κωδικών της και παράνομη διακίνηση του τηλεοπτικού της υλικού, μέσω του Διαδικτύου.

Τα άτομα που εντόπισε η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος χρησιμοποιούσαν ειδικό εξοπλισμό για να υποκλέπτουν, να αποκρυπτογραφούν και να διανέμουν οργανωμένα σε άλλους χρήστες, που διέθεταν τις ίδιες συσκευές, το τηλεοπτικό συνδρομητικό σήμα των καναλιών της Nova.

Σύμφωνα με την Αστυνομία, από την έρευνα προέκυψε ότι τα κλειδιά αποκωδικοποίησης του σήματος της NOVA μοιράζονταν 511 παράνομοι συνδρομητές.
πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

markos6969
03-04-09, 08:38
oxi re mi mas to kanete theloume nova ke sti kipro!! :P na zisi to dreambox

sergi8
03-04-09, 10:09
Ακουστε τωρα και την δικη μου ιστορια...εχω την κονσολα εδω και 3 χρονια σχεδον..Στη αρχη που ειμουνα στη καλη χαρα στους 3 μηνες παιχνιδιου 5 ωρες την μερα η κονσολα πηγε γερμανια....
1η ξενερα!!!!

Μετα μολις γυρισε μετα απο 6 μηνες παλι 3 κοκκινα....(η κονσολα βρησκετε σε χωρο που αεριζετε επισης και το τροφοδοτικο....

Μολις ξαναγυρισε μετα απο 5 μηνες φανταρος και μολις γυρναω απο αδεια ορκομοσιας παλι τρια κοκκινα λαμπακια....

Και ειπα εως εδω με την microsoft.......
Πειτε μου ενας οτι εχω αδικο που ξενερωσα με την κονσολα.....
εχω 13 original games...

ε μετα πηρα την μεγαλη αποφαση...αφου λεω χαλαει που χαλαει μονη της μολις μου ηρθε η κονσολα απο 6/6/2008 που δεν βγαζει πολυ 3 κοκκινα εκανα μια αναζητηση και ξερωντας απο ηλεκτρονικα λιγα πραγματα...εγινα και εγω πειρατης!!!

ειμαι ευτυχισμενος που τωρα οτι game βγαινει το εχω με κοστος 1,5ευρο και εσεις κατακρινετε ολους του πειρατες ,δεν πειραζει...και εγω γουσταρα την μαγια του original και να περιμενω με χαρα!!

Αλλα μου την χαλασε η ιδια η microsoft....δεν προλαβαινεις να παιζεις και πολυ Live οταν εχεις ολα τα games..αυτα τα λιγα και ταπηνα απο εμενα και τωρα πειτε μου..αξιζει η δεν αξιζει...επισης μπορουμε ολοι να μιλαμε για games και για ολα εδω μεσα πιστευω χωρις διαχωρισμους πειρατης και original...απλα ειναι επιλογες και ευκολια του καθενος που θα πεταξει τα λεφτα του...εγω στην Microsoft δεν ξαναδινω λεφτα!!!
μονο αν φαω καποια στιγμη ban θα παρω μια arcade Κονσολα!!
Τα οποια λεφτα εχουν βγει ηδη απο τα games...και λιγο προσοχη στο live δεν θα φας ban...αρκει να μην προκαλεις...

rogerwat23GRE
03-04-09, 11:03
sergi 8 έχει απόλυτο δίκιο...όπως είπα και πιο πριν μόνο στη κονσόλα δεν έχω πειρατικά αλλά όπου αλλού γουστάρετε γίνετε χαμός (π.χ 78 gb ταινίες)...δηλαδή εμείς να σεβαστούμε τη καλή microsoft αγοράζοντας γνήσια παιχνίδια αλλά η κονσόλα καθε λίγο και λιγάκι να χαλάει????(εμένα όχι ακόμα ευτυχώς)...δηλαδή αυτό δεν είναι ασέβεια στα λεφτά που σκάμε????αλλά τι τους νοιάζει????όσο γι αυτούς που θα πούν ότι η ελλάδα δεν έχει live λόγω της πειρατείας θα αναφέρω σαν παράδειγμα την αυστραλία που έχω πάει,γίνεται χαμός από πειρατικά και πολλοί τα παίρνουν από δώ...εκέι δηλαδή γιατί έχει live????

garrett156
03-04-09, 14:09
καλα και εγω ετσι ειμαι αλλα μην το βλεπετε ετσι...δεν ισχυει αυτο που λετε εν μερη παντα!!!στο pc δηλαδη που δεν βγαζει προβληματα γιατι δεν εχετε κανα γνησιο;;;και οι ταινιες η μουσικη;σας χαλανε τα dvd και το ριξατε στην πειρατεια;χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

rogerwat23GRE
03-04-09, 14:25
οκ...κοίτα δεν είμαι σπαγγοραμένος αλλά πριν δώσω τα λεφτά μου κάπου θέλω να είμαι σίγουρος ότι αξίζει...δεν μου προσφέρουν-δεν τους προσφέρω..πες μου εσύ ένα cd που βγήκε τα τελευταία 5 χρόνια και να αξίζει παραπάνω από το 60% των τραγουδιών...και στο cinema ίδιο είναι...η τελευταία ταινία που άξιζε να τη δώ στο cinema ήταν το transformers και αυτό λόγω εφε!!!επίσης δεν μου τρέχουν και από τα μπατζάκια τα λεφτά..
ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ αυτόυς που αγοράζουν γνήσια οπότε να μην κατακρίνουν εμένα και όλους όσους υποστηρίζουν τη πειρατεία...ο καθένας κάνει αυτό που θέλει

Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική (και όλα τα υπόλοιπα)...
Η μουσική (και όλα τα υπόλοιπα) σκοτώνουν τη τσέπη μας

και όπως έχω ξαναπεί η πειρατεία δεν αυτοδημιουργήθηκε.....κάποιος/οι της έδωσαν το βήμα
αν δεν είχα να πληρώνω βενζίνες (και άλλα έξοδα αυτοκινήτου),τσιγάρα,εξόδους (πλεόν 2 φορές τη βδομάδα και αν) και άλλα διάφορα έξοδα ίσως να το σκεφτόμουν...αλλά δεν πρόκειται να θυσιάσω τίποτα από αυτά απλά για να μην είμαι πειρατής

YotZi
03-04-09, 14:53
πες μου εσύ ένα cd που βγήκε τα τελευταία 5 χρόνια και να αξίζει παραπάνω από το 60% των τραγουδιών...και στο cinema ίδιο είναι...

CD:
http://www.amazon.co.uk/Black-Holes-Revelations-Muse/dp/B000G09OEM

Tainia:

http://www.amazon.com/Into-Wild-Blu-ray-Emile-Hirsch/dp/B001GMH8SI/ref=sr_1_3/178-4749515-4846969?ie=UTF8&s=dvd&qid=1238759447&sr=1-3

και θα μπορούσα να σου ποστάρω εκατοντάδες ακόμα,

Δεκτές οι προσωπικές επιλογές αλλά πραγματικά αν ψάξεις ανάλογα το γούστο σου θα δεις οτι ακόμα και σήμερα υπάρχουν πράγματα που αξίζουν!

nfsman
03-04-09, 14:57
Εγώ πάντως θεωρώ τελείως ανούσια την επιχείρηση "αφου χαλάει η κονσόλα, θα γίνω πειρατής".
1ον: Γιατί με το να αγοράζεις πειρατικά δεν κάνεις μόνο κακό στην Moneysoft, αλλα και στο εκάστοτε studio ανάπτυξης. Αυτοί τι φταίνε?
2ον: Θεώρησες οτι έτσι θα εκδικηθείς την MS αλλα ουσιαστικά κατάφερες να μην έχεις εγγύηση και απο εδώ και πέρα να ακολουθείς την τακτική "χάλασε? Πάμε γι άλλα".

Να σημειώσω οτι δεν κατακρίνω κανέναν. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του

Nek_Food
03-04-09, 15:19
μην δίνεις τιμές από άλλες χώρες please... εδώ το Χ φρέσκο παιχνίδι κάνει 70€ και εμείς αναγκαζόμαστε να το παίρνουμε από το εξωτερικό πια γιατί το έχουν μισή τιμή και αν...
τα ελληνικά cds αξίζουν δεν αξίζουν το 20άρικο νομίζω το έχουν στην καβάτζα ή κάνω λάθος; δεν ξέρω αλήθεια, έχω πολύ καιρό να πάρω κάποιο cd, ακούω ραδιόφωνο ή παίζω με τις κονσόλες μου
όσο για τα dvds / blu rays κλπ - πεταμένα λεφτά... καλύτερα στο σινεμά με ωραία παρέα ή να το νοικιάσεις να το δεις από να το αγοράσεις. Οκ το βρίσκεις και στο "περίπτερο" αλλά "παίρνεις" 100 ταινίες και βλέπεις τελικά πόσες; τις 10; ξέρω από δικού μου... άντε να κατεβάζω πια καμία ξένη σειρά που δεν προβάλλεται στην Ελλάδα (π.χ.: Battlestar Galactica)
Τώρα για τα παιχνίδια που μας αφορούν, 70€ είναι πολλά ειδικά για μισά παιχνίδια λόγω μην "επίσημης υποστήριξης" των διαδικτυακών δυνατοτήτων τους. κακά τα ψέματα, με τα παιχνίδια που έχω αγοράσει αν τα είχα "επενδύσει" διαφορετικά Τα λεφτά θα είχα μία κονσόλα σε κάθε δωμάτιο... ναι και στην τουαλεττα!!! Έτσι όμως κάνω ζημιά στα στούντιο παραγωγής που προσφέρουν ενίοτε και καλά παιχνίδια και δίνω λεφτά στην εταιρεία που ουσιαστικά με έχει στο φτήσιμο (εκτός αν πάρω Sony PS3 για όλα τα δωμάτια) :D
Ωραία τα γνήσια, τα προτιμώ για πολλούς λόγους και το manual δεν είναι ένας από αυτούς αφού σπανίως ασχολούμαι πάνω από 5 λεπτά μαζί του, αλλά κυρίως το θέμα ότι άμα τα πληρώσεις (έστω και 10€) το εκτιμάς αλλιώς το παιχνίδι και αφιερώνεις πραγματικά λίγο χρόνο σε αυτό, ειδικά άμα αξίζει. Αλλά τα 70€ παιδιά πονάνε την τσέπη και σκοτώνουν το πορτοφόλι μου, οπότε δεν παίρνω πολλά παιχνίδια και τα περισσότερα τα παίρνω second hand ή σε προσφορές πια. προσωπικά ούτε παίρνω το μέρος κανενός - ούτε λιθοβολώ κανέναν, αλλά από την άλλη αν όλοι "ψώνιζαν από το περίπτερο" τότε δεν θα ασχολείτο κανείς με την παραγωγή νέων και καλύτερων παιχνιδιών αφού δεν θα υπήρχε αγορά.
Γνώμη μου, ίσως αυτό που κάνουν τα περισσότερα παιδιά δεν είναι κακό... να έχουν δηλαδή μία "μοδάτη περιπτέρου" για να βλέπουν πρόχειρα ίσως ;) τα πολλά παιχνίδια και μία "καλή" στην οποία αγοράζουν τους πραγματικά καλούς τίτλους και χαίρονται παιχνίδι χωρίς να έχουν "κανένα φόβο και πάθος" ;) δηλαδή αν αξίζει ένα παιχνίδι παιδιά, ας το πάρουμε αυθεντικό και να δώσουμε το κίνητρο να έχει και συνέχεια.

Καλά μιλάμε τα θέματα πειρατεία και live στην Ελλάδα είναι τα πιο hot του φόρουμ έτσι; :teethy:

Υ.Γ.: όσοι πειρατές σας πονάει η τσέπη και κλαίγεστε αλλά καπνίζετε να κόψετε το κάπνισμα, πιο πολλά λεφτά θα γλιτώσετε έτσι. όσοι δεν καπνίζουν; να κόψουν κάτι άλλο π.χ. το φαγητό :D :D :D

YotZi
03-04-09, 15:25
Δεν παράθεσα links με σκοπό να δείξω τιμές, αλλά για να δώσω έμφαση στο ότι δεν συμφωνώ ότι δεν βγαίνει υλικό που δεν αξίζει!

επίσης ναι είμαι ενάντια στην πειρατεία εκφράζοντας όμως την δική μου άποψη για την δική μου αγοραστική συμπεριφορά.

Συμφωνώ μαζί σου δεν με ενδιαφέρει ούτε με χαλάει τι κάνει ο υπόλοιπος κόσμος, ούτε αυτόκυρήσω τον εαυτό μου υπέρμαχο των εταιριών. :)

Υ.Γ. Επίσης συμφωνώ μαζί σου για το έπος Battlestar Gallactica

rogerwat23GRE
03-04-09, 16:02
και γώ προτιμώ τα γνήσια σε όλα τα είδη μόνο που τις περισσότερες φορές είναι ανέφικτο...συν ότι έχω αποκτήσει το ηλίθιο συνήθειο του πατέρα μου και συγκρίνω τα πάντα με παλιές εποχές...και τι εννοώ..για να μαζέψω όλα τα βινύλια,cd,dvd των pink floyd έχω χαλάσει γύρω στο 1000ρικο μην σου πώ και παραπάνω,,,δεύτερο παράδειγμα..πήγα σινεμά να δώ το slumdog...δε λέω καλή ταινία αλλά δεν ήταν και το masterpiece που όλοι έλεγαν αλλά έγινε διάσημο λόγω του Low budget profile του....αντίθετα είδα το wrestler πειρατικό και το μετάνιωσα, όπως και το gran torino (αντιρατσιστική ταινιάρα)....και όσο για την χαμηλή απόδοση αξία-περιεχόμενο πάντα αναφέρομαι στην πλειοψηφία έτσι...δεν είμαι κανας αφοριστής των πάντων

όσο για τα videogames οι περισσοτερες εταιρίες βγάζουν κυρίως multiplayer games αλλά το campaign είναι σάπιο.....γι αυτό παραδέχομαι τη blizzard (wow)...μπορεί να πληρώνεις συνδρμή αλλά η αξία του σε σχέση με τη τιμή του έιναι τεράστια....και σκέψου τους server που έχουν να συντηρούν...και φαντάσου ότι εμένα δεν μου πολυ αρέσουν αυτού του τύπου τα παιχνίδια

YotZi
03-04-09, 16:09
για να μαζέψω όλα τα βινύλια,cd,dvd των pink floyd έχω χαλάσει γύρω στο 1000ρικο μην σου πώ και παραπάνω,,

Floyd Respect!

jinkostas
03-04-09, 16:30
Πάντως επειδή τα χρήματα βγαίνουνε δύσκολα...... για σκεφτήτε το εξης...

Όλοι συμφωνούμε ότι το να πληρώνεις 70 ευρώ το παιχνίδι και να μην απολαμβάνεις επίσημα το Live και τις δικτυακές δυνατότητες του παιχνιδιού είναι πολλά...

Εγώ έχω γύρω στα 25 παιχνίδια 25x70=1750 ευρουλάκια
Απο αυτά τα 25 τα 2-3 παίζω δικτυακά.
Οποτε ποιο λίγα λεφτά θα μου βγει εάν είχα 2 κονσόλες....
Μία σπασμένη για τα πάιξω τα 22 παχνίδια 12x20=440 ευρουλάκια +200 ευρουλάκια το XBOX360 έχουμε σύνολο 640ευρώ
Και τέλος μία κονσόλα και τα 3 παιχνίδια που παίζω 200+210=410 ευρώπουλα....
Σύνολο 640+410=1050....

Είναι σύνθετο να πεις ότι είσαι υπερ η κατά ..... Εγώ δεν έχω πρόβλημα......

garrett156
03-04-09, 16:49
οκ...κοίτα δεν είμαι σπαγγοραμένος αλλά πριν δώσω τα λεφτά μου κάπου θέλω να είμαι σίγουρος ότι αξίζει...δεν μου προσφέρουν-δεν τους προσφέρω..πες μου εσύ ένα cd που βγήκε τα τελευταία 5 χρόνια και να αξίζει παραπάνω από το 60% των τραγουδιών...και στο cinema ίδιο είναι...η τελευταία ταινία που άξιζε να τη δώ στο cinema ήταν το transformers και αυτό λόγω εφε!!!επίσης δεν μου τρέχουν και από τα μπατζάκια τα λεφτά..
ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ αυτόυς που αγοράζουν γνήσια οπότε να μην κατακρίνουν εμένα και όλους όσους υποστηρίζουν τη πειρατεία...ο καθένας κάνει αυτό που θέλει

Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική (και όλα τα υπόλοιπα)...
Η μουσική (και όλα τα υπόλοιπα) σκοτώνουν τη τσέπη μας

και όπως έχω ξαναπεί η πειρατεία δεν αυτοδημιουργήθηκε.....κάποιος/οι της έδωσαν το βήμα
αν δεν είχα να πληρώνω βενζίνες (και άλλα έξοδα αυτοκινήτου),τσιγάρα,εξόδους (πλεόν 2 φορές τη βδομάδα και αν) και άλλα διάφορα έξοδα ίσως να το σκεφτόμουν...αλλά δεν πρόκειται να θυσιάσω τίποτα από αυτά απλά για να μην είμαι πειρατής

το cd της μπαντας μου ειναι 100% ατοφιο και αξιζει....αν μαθω οτι το αντεγραψε κανεις σας θα σας κοψω τα ποδαρια....μπειτε στο link απο το myspace κατω και περιμενω παραγγελιες...αντε να μαζευω και κανα φραγκο γιατι ετοιμαζουμε το τριο full length!!!!

Eugene
05-04-09, 14:13

epeidi den eimai tigka peiratis kai epeidi pisteuo oti merika games aksizoun authentika to gow2 to eixa parei authentiko kai epeidi tha eixe kai ta maps mes(pou den eixe pote telika)opote to ban mou den itan apo auto to game...kai den thimamai na sou allo game pou na eixa paiksei prin tin kikloforia tou nomizo oti den to eixa kanei auto../..

Maui gr
14-05-09, 08:45
Αποκλεισμός για τους υπότροπους

Εγκρίθηκε οριστικά στη Γαλλία ο νόμος για τους «πειρατές» στο Διαδίκτυοhttp://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/1013309_b.jpg

Το τζάμπα πέθανε στη Γαλλία για τη μουσική και τις ταινίες
Η γαλλική Γερουσία ενέκρινε οριστικά την Τετάρτη το αμφιλεγόμενο νομοσχέδιο κατά της ηλεκτρονικής πειρατείας, το οποίο προβλέπει διακοπή των διαδικτυακών συνδέσεων για όσους επιμένουν να κατεβάζουν παράνομα μουσική και ταινίες.
Το νομοσχέδιο, που είχε γίνει δεκτό την Τρίτη από την Εθνοσυνέλευση, πήρε το πράσινο φως και στη Γερουσία με 189 ψήφους υπέρ έναντι 14 κατά.
Η Γαλλία γίνεται έτσι η πρώτη ευρωπαϊκή χώρα στην Ευρώπη που «εξορίζει» από το Διαδίκτυο τους υπότροπους χρήστες. Η διακοπή πρόσβασης θα εφαρμόζεται σε περιπτώσεις υποτροπής μετά την αποστολή δύο προειδοποιητικών μηνυμάτων.

Μέχρι σήμερα δεν υπάρχει συγκεκριμένη ευρωπαϊκή νομοθεσία για την καταπολέμηση της ηλεκτρονικής πειρατείας πολιτιστικών προϊόντων -ισχύει μόνο μια γενική υποχρέωση για τα κράτη μέλη να διασφαλίζουν την προστασία των δικαιωμάτων των δημιουργών, οποιοδήποτε μέσο κι αν χρησιμοποιείται για την αντιγραφή του έργου τους.
Την περασμένη εβδομάδα, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο εξέφρασε την αντίθεσή του στο γαλλικό σχέδιο νόμου, υιοθετώντας τροπολογία βάσει της οποίας τα θεμελιώδη δικαιώματα των χρηστών του δεν μπορούν να περιοριστούν «χωρίς προηγούμενη απόφαση των δικαστικών αρχών».
Την Τετάρτη, η Eυρωπαία επίτροπος για την Κοινωνία της Πληροφορίας και τα ΜΜΕ, Βίβιαν Ρέντινγκ, δήλωσε ότι δεν βλέπει τίποτε στο γαλλικό νομοσχέδιο που να έρχεται σε αντίθεση με το ευρωπαϊκό κοινοτικό δίκαιο, ακόμη κι αν αυτό τη δυσαρεστεί από πολιτική άποψη.
Βάσει του γαλλικού μέτρου, οι αποφάσεις για την επιβολή κυρώσεων λαμβάνονται από διοικητική αρχή.

Υπέρ του σχεδίου νόμου ψήφισε στη Γερουσία η πλειοψηφία του κυβερνώντος UMP και των κεντρώων συμμάχων του, ενώ τα αντιπολιτευόμενα PCF και PS επέλεξαν να απόσχουν.

Πριν από έναν μήνα, πάντως, το νομοσχέδιο είχε απορριφθεί από την Εθνοσυνέλευση, από όπου απουσίαζε η πλειοψηφία των βουλευτών.

Ο γάλλος πρόεδρος Νικολά Σαρκοζί είχε σπεύσει τότε να καταδικάσει τις «φαιδρές μηχανορραφίες» της αντιπολίτευσης και είχε επαναδιατυπώσει την πρόθεσή του να υιοθετηθεί το κείμενο, το οποίο έχει πυροδοτήσει μια έντονη συζήτηση στη Γαλλία γύρω από το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων των δημιουργών και την πρόσβαση σε πολιτιστικά προϊόντα στο Internet.

Σύμφωνα με τους επικριτές του, οι οποίοι προέρχονται και από τους κόλπους της κυβερνητικής πλειοψηφίας, ο νόμος αυτός θα καταφέρει επίθεση στις ελευθερίες και στην προσωπική ζωή και δεν θα φέρει κανένα επιπρόσθετο εισόδημα στους καλλιτέχνες.

Το Σοσιαλιστικό Κόμμα γνωστοποίησε εξάλλου την πρόθεσή του να προσφύγει στο Συνταγματικό Δικαστήριο, το οποίο μπορεί να ακυρώσει το σύνολο ή μέρος του κειμένου.
Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό

rogerwat23GRE
14-05-09, 11:57
Καλά να π[ροσέχει η Γαλλία μη σκίσει κανα καλσόν...To torrent που 'ανιχνεύονται' πάνε προς θάνατο και τα file sharing sites ανθίζουν..Και στη τελική αυτό τους ενδιαφέρει, να τιμωρήσουν τους πειρατές και όχι το λόγο που γέννησε τη πειρατεία
Αργκ!

reactor333
14-05-09, 16:10
το cd της μπαντας μου ειναι 100% ατοφιο και αξιζει....αν μαθω οτι το αντεγραψε κανεις σας θα σας κοψω τα ποδαρια....μπειτε στο link απο το myspace κατω και περιμενω παραγγελιες...αντε να μαζευω και κανα φραγκο γιατι ετοιμαζουμε το τριο full length!!!!

Music is meant to be heard, not sold.
Γιατι να το αγορασω απο τη στιγμη που αμα μου αρεσει μπορω να το κατεβασω απο καποιο myspace downloader? Δε χαλαμε τα λεφτα μας ειδικα σε τετοιες περιοδους...
Στο μονο που δεν ειμαι pirate ειναι το ΧΒΟΧ λογω live και μονο.

AirSeed
14-05-09, 16:15
Ειναι αυτό που λέμε..

Προβλέπω στο Rapidshare να αυξάνονται δραματικά τα έσοδα από νέες συνδρομές στην Γαλλία :P

Τα τορεντς τα ανιχνεύουν, τα άλλα όμως file hosting services μπορουν όμως?Kαι αν ναι, τότε το rs θα τους δίνει τα στοιχεία των χρηστών έτσι στεγνά?

Είναι ένα βήμα και αυτό για το βασιλικό ναυτικό να νικήσει τον πειρατικό στόλο, αλλά δεν είναι και η υπέρτατη λύση..

hornet
14-05-09, 16:39
Πρεπει να παρουν και οι εταιριες το καταλληλο εξοπλισμο που απαιτει χρηματα.
Και δεν τα εχουν βρει με την κυβερνηση ως προς την οικονομικη πλευρα.

Οσο για την πειρατεια
Μια χαρα ειναι. Να κλεισουν μια και καλη ολλες αυτες οι εταιριες που μας εχουν καταντηση να καθομαστε μεσα στο σπιτι, αντι να βγαινουμε εξω.
Το gayming καταστρεφει την υγεια παραπανω απο το τσιγαρο.

Ας τα βαλουν 20-30 ευρω τα παιχνιδια εαν δεν θελουν πειρατεια.

ultralisk
14-05-09, 16:48
καλά και τα μουσικά CD κάνουν 15 ευρώ και η μουσική πειρατεία είναι στα ύψη

συγκεκριμένα ο Έλληνας θα συνεχίσει να κατεβάζει τα πάντα, όποια και αν είναι η τιμή τους στο μέλλον

Tannosuke GR
14-05-09, 16:52

συγκεκριμένα ο Έλληνας θα συνεχίσει να κατεβάζει τα πάντα, όποια και αν είναι η τιμή τους στο μέλλον

Λάθος... ανάλογα το είδος και την εμπορικότητα του...

Τα εμπορικά κοστίζουν γύρω στις 20-25 ευρώ. Τα underground(ιδίως και album καλλιτέχνων) κάνουν 25-35... Ως και τα βινύλια κάνουν από 10-20 ευρώ τα συνηθισμένα και αρκετά καλά. Τα σπάνια βινύλια κοστίζουν 70 ευρώ.

Υπάρχουν και προσφοράς στα CD τα οποία κοστίζουν από 5 ως 10 ευρώ ενώ στα βινύλια μόνο 1 ως 5 ευρώ...

Είμαι και DJ και μουσικός παραγωγός και οπότε ξέρω τι παίζει...

Στα γνωστά μουσικά ιντερνέτικα μαγαζιά(Juno Records, Traxxsource etc) τα promo κάνουν 1 ως 5 ευρώ...).

Πρεπει να παρουν και οι εταιριες το καταλληλο εξοπλισμο που απαιτει χρηματα.
Και δεν τα εχουν βρει με την κυβερνηση ως προς την οικονομικη πλευρα.

Οσο για την πειρατεια
Μια χαρα ειναι. Να κλεισουν μια και καλη ολλες αυτες οι εταιριες που μας εχουν καταντηση να καθομαστε μεσα στο σπιτι, αντι να βγαινουμε εξω.

Καλά θα ήταν αλλά που μυαλό για αυτό ? Μερικά παιχνίδια τα έχω πετύχει ως και 5 ευρώ... Οπότε καλό είναι να είσαι καλά ψαγμένος...

ultralisk
14-05-09, 16:54
εγώ προσωπικά τα Heavy Metal CD που αγοράζω τα παίρνω 15-20 ευρώ ΜΑΧ...για τα άλλα δεν ξέρω

καλά έτσι και αλλιώς παράδειγμα ήταν αυτό, άλλο θέλω να πω...ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι η τιμή που μας οδηγεί στην πειρατεία

Tannosuke GR
14-05-09, 16:55
εγώ προσωπικά τα Heavy Metal CD που αγοράζω τα παίρνω 15-20 ευρώ ΜΑΧ...για τα άλλα δεν ξέρω

καλά έτσι και αλλιώς παράδειγμα ήταν αυτό, άλλο θέλω να πω

Αυτό επειδή είναι εμπορικά... Δεν είναι underground...

hornet
14-05-09, 16:57
και θα συνεχιζει να μπαινει xbox live παρανομα και φλασαρισμενος

hornet
14-05-09, 17:05
Λάθος... ανάλογα το είδος και την εμπορικότητα του...

Τα εμπορικά κοστίζουν γύρω στις 20-25 ευρώ. Τα underground(ιδίως και album καλλιτέχνων) κάνουν 25-35... Ως και τα βινύλια κάνουν από 10-20 ευρώ τα συνηθισμένα και αρκετά καλά. Τα σπάνια βινύλια κοστίζουν 70 ευρώ.

Υπάρχουν και προσφοράς στα CD τα οποία κοστίζουν από 5 ως 10 ευρώ ενώ στα βινύλια μόνο 1 ως 5 ευρώ...

Είμαι και DJ και μουσικός παραγωγός και οπότε ξέρω τι παίζει...

Στα γνωστά μουσικά ιντερνέτικα μαγαζιά(Juno Records, Traxxsource etc) τα promo κάνουν 1 ως 5 ευρώ...).

Καλά θα ήταν αλλά που μυαλό για αυτό ? Μερικά παιχνίδια τα έχω πετύχει ως και 5 ευρώ... Οπότε καλό είναι να είσαι καλά ψαγμένος...

Πρεπει καποιος να καθετε με τις ωρες να ψαχνει δλδ? παραπανο ωρα θα ψαχνεις για το παιχνιδι παρα θα το παιζεις.

Εγω αγκανακτησα με τα original gow (2 dvd gow, ενα ραγισε λογο της κακης θηκης <asian case> , και το αλλο εβγαζε βρομικο δισκακι) , ειδα οτι δεν εχω υποστηριξη πουθενα.

ADAMAKOS GR
14-05-09, 17:08
Ειναι αυτό που λέμε..
Τα τορεντς τα ανιχνεύουν, τα άλλα όμως file hosting services μπορουν όμως?Kαι αν ναι, τότε το rs θα τους δίνει τα στοιχεία των χρηστών έτσι στεγνά?
ηδη το εχει κανει αυτο αλλα δεν θυμαμαι σε ποια χωρα.

ο πειρατης παλι πειρατης θα ειναι και θα ζηταει να παει η τιμη στα 10 ευρω. οτι θα μειωθει ομως φανταζομαι οτι ναι θα μειωθει.

συμφωνω απολυτα. ο ελληνας παντα ηθελε να ειναι ο ''μαγκας'' που τα θελει ολα τζαμπα.

Sonic GR
14-05-09, 17:19
συμφωνω απολυτα. ο ελληνας παντα ηθελε να ειναι ο ''μαγκας'' που τα θελει ολα τζαμπα.

Ντάξει, είναι και θένα ελληνικής νοοτροπίας, έτσι μας έκανε όμως η κοινωνία, ο τρόπος ζωής και οι απίστευτα χαμηλοί μισθοί.

AirSeed
14-05-09, 17:40
Βασικα αν το παρατηρησει κανεις καθε φορα που μια φορα το τριμηνο μας πιανει να μπαινουμε σε αυτο το θεμα και να αρχισουμε να ξανα-ξανα-ξανα-αναλυουμε το θεμα της πειρατιας, καταληγουμε πανω κατω στο ιδιο συμπερασμα ->οι μισθοι ειναι ετσι,ο ελληνας ειναι γιουβετσι κτλ κτλ, αλλα το σημαντικο εδω ειναι οτι το χρησιμοποιουμε σαν δικαιολογια ολο αυτο και μετα ξαναπαμε το θεμα απο την αρχη.

Ξερετε κατι?
Οχι, εγω δεν θα το δικαιλογησω ουτε θα ριξω το φταιξιμο στην κοινωνια και στο αν ειχαμε δυσκολα παιδικα χρονια ξερω γω (ναι, το εχω ακουσει και αυτο) και αυτα μας κανανε σαν λαο "πειρατες" και "πονηρους".Οι ανθρωποι αλλαζουν ,δεν ειναι παντα παιδια , και σιγουρα εχουμε πολλες ευκαιριες να αλλαξουμε καποιες αντιληψεις μας και να μαθουμε να μην χρησιμοποιουμε διαφορα αλλοθι ή να ρίχνουμε το φτάιξιμο σε άλλους.

Δεν τασομαι μονομερώς υπερ ή κατα της πειρατιας επειδη για εμένα και οι 2 πλευρες εχουν καποια δίκια, αλλά τουλάχιστον θα ήθελα κάποιος που θα κατεβάσει το call of duty 9 πριν βγει στην αγορά, να έχει τα κότσια να πει ότι το κάνει επειδή του αρέσει η ιδεολογία της πειρατίας και της ευκολης λυσης και όχι επειδή το κάνουν και οι άλλοι και τον παρασέρνουν ή επειδή έτσι είμαστε σαν λαός.

@Sonic GR

το παραπάνω αν και μοιάζει δεν πάει σε εσένα προσωπικά η απάντηση αλλά γενικά ;)

bros400pgm
14-05-09, 18:04
Οσο για την πειρατεια

συμφωνω απολυτα μαζι σου Οδυσσεα :peaceful::peaceful::peaceful::peaceful:

Εχει παραγινει το κακο...........Εδω εχουμε "καει" να διαβαζουμε μεχρι και οδηγους εξομοιωσης μαχης για να παιξουμε ενα γ@μω-παιχνιδο, που στην τελικη, τι ειναι? Εαν παιχνιδι..........ουτε σκακι, ουτε scramble.......

Lord Lambrian
15-05-09, 00:14
jio ho ho jio ho ho me ena boukali roumi se ena va8i boudroumi.......ban droumi ...

kopaGR
15-05-09, 00:34
ηδη το εχει κανει αυτο αλλα δεν θυμαμαι σε ποια χωρα.

οριστε: Το rapidshare κοινοποιεί στοιχεία χρήστη του (http://arstechnica.com/tech-policy/news/2009/04/rapidshare-hands-over-user-info-in-germany-users-panic.ars)

Στη Γερμανια!! Και που'σαι ακομα!! σε 2-3 χρονια θα γινει σε ολη την Ευρωπη!

Sonic GR
15-05-09, 00:39
οριστε: Το rapidshare κοινοποιεί στοιχεία χρήστη του (http://arstechnica.com/tech-policy/news/2009/04/rapidshare-hands-over-user-info-in-germany-users-panic.ars)

Στη Γερμανια!! Και που'σαι ακομα!! σε 2-3 χρονια θα γινει σε ολη την Ευρωπη!

Κοινοποίησε στοιχεία χρήστη που είχε ανεβάσει παράνομο υλικό. Οι εκατοντάδες χιλιάδες που το κατέβασαν δεν έπαθαν το παραμικρό.

kopaGR
15-05-09, 00:40
Κοινοποίησε στοιχεία χρήστη που είχε ανεβάσει παράνομο υλικό. Οι εκατοντάδες χιλιάδες που το κατέβασαν δεν έπαθαν το παραμικρό.

Αυτη ειναι μονο η αρχη... Νομιζεις δε μπορουνε να βρουνε ποιος τα κατεβασε?

Tannosuke GR
15-05-09, 00:44
Αυτη ειναι μονο η αρχη... Νομιζεις δε μπορουνε να βρουνε ποιος τα κατεβασε?

+1

Από το παραπάνω link Που έδωσε ο Κώστας, διάβασα και το παρακάτω...

The labels appear to be making use of paragraph 101 of German copyright law, which allows content owners to seek a court order to force ISPs to identify users behind specific IP addresses.

Οπότε αν βρουν το IP του παρανόμου, θα βρουν και τα IP των υπόλοιπων παρανόμων...

Όπως κάποιοι admins μπορούν να ελέγξουν και τα προσωπικά μηνύματα κάποιων χρηστών, έτσι κι εδώ...

AirSeed
15-05-09, 00:54
E και τι θα κάνουν?
Θα μπαγλαρώσουν 300 χιλιάδες άτομα?

kopaGR
15-05-09, 00:57
E και τι θα κάνουν?
Θα μπαγλαρώσουν 300 χιλιάδες άτομα?

Θα "τρως BAN" απο καθε ISP! Θα εισαι στην Black list. Δε θα μπορεις να εχεις ιντερνετ. αν αυτο δεν ειναι σημαντικο για σενα...

AirSeed
15-05-09, 01:10
Μα αυτη ειναι η ουσία.
Οτι αν πέσει σύρμα ότι κάποιοι ISP σε καρφώνουν τότε θα χάσουν πελατεία και συνεπώς έσοδα.

Ειχαμε και εμεις στην χωρα μας εναν τετοιο ISP ενα φεγγαρι που χρεωκοπησε τελικα , αλλα εγινε πολυ γνωστος στην πιατσα επειδη καρφωνε στις αρχες φοιτητες που κατεβαζαν τορεντς μεσω του Διοδος.
Η ξεφτυλα η ιδια δηλαδη..
Και σιγουρα ακομα και ο πιο Αγιος ανθρωπος του διαδικτυου που χρησιμοποιει το ιντερνετ για να μπαινει στο church.gr και στο ecology.com , δεν μπορει, θα το σκεφτει να επιλεξει εναν παροχο-μπατσο, και αυτο επισης θα το λαβει υποψη του ο ISP ο οποιος θελει να κρατησει καποια πελατεια και ενα καλο ονομα προσπαθοντας με δικαστηρια να μην δωσει τα ευαισθητα προσωπικα στοιχεια των πελατων του στις αρχες.

Επισης ειναι και το αλλο.
Σιγουρα ισχυει το "πολλοί οι κλέφτες, ο αστυνόμος έναν θα πιάσει όμως" , αλλά αν ο μισος πλανητης κατεβαζει το καινουριο harry poter πριν καλα καλα γυριστει, η πιθανοτητα να σε τσιμπησουν εσενα ειναι ιδια με το να πεσει ενας μετερωιτης στην αυλη σου και να σου βρει κοιτασματα πετρελαιου.

hornet
15-05-09, 02:19
Ημαρτον δλδ... βαζεις ΚΩΔΙΚΟ στα αρχεια. Και αμα σε πιασουν τους κατηγορεις οτι υποκλεψαν τον κωδικο απο τον υπολογιστη σου. Και οτι το αρχειο αυτο ηταν δικο σου back up.
Και αμα σε παρακολουθουν στο νετ παλι ειναι παρανομο γιατι χρειαζοντε ενταλμα και χιλιες δυο παρανομιες.

Πες μπαινουν στο site που εχεις τα link και τα κατεβαζουν και βλεπουν τι εχεις.
Ετσι κανουν πειρατεια και οι ιδιοι.
Ειναι σαν να ειναι ενας αστυνομικος σε μυστικη αποστολη στην μαφια και παει και δολοφονει καποιον επειδη του εχει δωσει καποιος ανωτερος το δικαιωμα.

Δικηγορος επρεπε να ειχα παει γμτ!!!

kopaGR
15-05-09, 02:25
Ημαρτον δλδ... βαζεις ΚΩΔΙΚΟ στα αρχεια. Και αμα σε πιασουν τους κατηγορεις οτι υποκλεψαν τον κωδικο απο τον υπολογιστη σου. Και οτι το αρχειο αυτο ηταν δικο σου back up.
Και αμα σε παρακολουθουν στο νετ παλι ειναι παρανομο γιατι χρειαζοντε ενταλμα και χιλιες δυο παρανομιες.

Πες μπαινουν στο site που εχεις τα link και τα κατεβαζουν και βλεπουν τι εχεις.
Ετσι κανουν πειρατεια και οι ιδιοι.
Ειναι σαν να ειναι ενας αστυνομικος σε μυστικη αποστολη στην μαφια και παει και δολοφονει καποιον επειδη του εχει δωσει καποιος ανωτερος το δικαιωμα.

Δικηγορος επρεπε να ειχα παει γμτ!!!

μαλλον ζεις σε λαθος εποχη, φιλτατε...
Μπορουν χωρις ενταλμα να σε παρακολουθουν και δε μιλαω μονο για Αμερικη που γινεται τις τρελης εκει, ολα τα emails και καθε κλικ που κανεις.

Για εξηγησε μου, πως "προλαβε" τις αυτοκτονιες η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος της Αθηνας? μηπως καταλαθως ειδαν το Facebook των παιδιων?
Μηπως "καταλαθως" ειδαν το mail που εστειλε στην πρωην του το παλικαρι?

Αυτα γινονται εδω και πολλα χρονια!! (2001)
Τωρα βγαινουν στη φορα σιγα σιγα.

hornet
15-05-09, 02:32
μαλλον ζεις σε λαθος εποχη, φιλτατε...
Μπορουν χωρις ενταλμα να σε παρακολουθουν και δε μιλαω μονο για Αμερικη που γινεται τις τρελης εκει, ολα τα emails και καθε κλικ που κανεις.

Για εξηγησε μου, πως "προλαβε" τις αυτοκτονιες η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος της Αθηνας? μηπως καταλαθως ειδαν το Facebook των παιδιων?
Μηπως "καταλαθως" ειδαν το mail που εστειλε στην πρωην του το παλικαρι?

Αυτα γινονται εδω και πολλα χρονια!! (2001)
Τωρα βγαινουν στη φορα σιγα σιγα.

"google" search και μετα εντοπισμος.
Ξερουν που να ψαχνουν .
Δεν βλεπεις ... ολην την ημερα "σωζουν" ζωες.

Δεν ειναι το ιδιο πραγμα ομως.

ΥΓ
Να πανε να βαλουν και ολους του rapidshare που επιτρεπουν τετοια αρχεια στους servers τους.

kopaGR
15-05-09, 02:37
"google" search και μετα εντοπισμος.
Ξερουν που να ψαχνουν .
Δεν βλεπεις ... ολην την ημερα "σωζουν" ζωες.

Δεν ειναι το ιδιο πραγμα ομως.

ΥΓ
Να πανε να βαλουν και ολους του rapidshare που επιτρεπουν τετοια αρχεια στους servers τους.

αα απο ποτε βλεπεις τα mails στο google search?

τεσπα, εδω και 8 χρονια, στο βομο της "ασφαλειας" μας παρακολουθουνε και μπορουν να κανουν ο,τι θελουν. δεν ειναι καινουργια νεα αυτα.

Οσο για το rapidshare επειδη φιλοξενει πανω απο τρισεκατομμυρια αρχεια, δε μπορουν να τα ψαχνουν καθε μερα.

αν εχεις βαλει και ονομα που κανει μπαμ σε λιγο καιρο θα τα σβησει χωρις προειδοποιηση το rapidshare.
Μου εχει συμβει.

hornet
15-05-09, 02:43
Για αυτο εβαλα το σε " " (πως λεγοντε αυτα? :ignoring:)
Υπαρχουν παρα πολλοι τροποι για παρακολουθηση.
Δεν ειναι ετσι απλα οπως νομιζεις.

Γιατι δεν μπορουν δλδ να ψαχνουν? να τα ψαξουν πριν τα ανεβασεις.
Και τα link που ειναι σε μεγαλα site πολυ σπανια τα διαγραφουν.

και το echelon εχει φιλτρα... Δεν υπαρχει παλα τετοια υπολογιστικη δυναμη που να παρακολουθη τα παντα!

καλη σου μερα ! εφυγανννννν μικρε:teethy:

kopaGR
15-05-09, 02:46
Για αυτο εβαλα το σε " " (πως λεγοντε αυτα? :ignoring:)
Υπαρχουν παρα πολλοι τροποι για παρακολουθηση.
Δεν ειναι ετσι απλα οπως νομιζεις.

Γιατι δεν μπορουν δλδ να ψαχνουν? να τα ψαξουν πριν τα ανεβασεις.
Και τα link που ειναι σε μεγαλα site πολυ σπανια τα διαγραφουν.

καλη σου μερα ! εφυγανννννν μικρε:teethy:

γιατι δεν ειναι παρανομο να τα εχεις στο pc. ειναι backup αρχεια.
το ξερω οτι υπαρχουν παρα πολλοι τροποι παρακολουθησης, αλλα εξακολλουθει να ειναι "ευκολη" υποθεση...

(δε το επιασα το τελευταιο)

Kay MD
15-05-09, 02:55
Πω ρε παιδία θέμα που βρήκατε να ασχολείστε. Όλοι μας έχουμε πειρατικό υλικό. Κάποιοι περισσότερο και κάποιοι λιγότερο (και αναφέρομαι γενικά σε όλα τα είδη πχ. Μουσική, ταινίες, παιχνίδια, προγράμματα, you name it..). Και αν μας έχει μάθει κάτι η ιστορία είναι ότι η πειρατεία δεν μπορεί να εξαλειφθεί and thank God for that! Πάντα θα υπάρχουνε τρόποι και παράθυρα…;) Έχοντας πει όλα αυτά θα ήθελα να κλείσω με την φράση: “Share everything!”

P.S. όχι δεν έχω φλασαρισμένει κονσόλα. Δεν θα προλάβαινα να παίξω όλα τα παιχνίδια ούτος η άλλως :)

http://www.alnyethelawyerguy.com/al_nye_the_lawyer_guy/Pirates.gif

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.alnyethelawyerguy.com/al_nye_the_lawyer_guy/Pirates.gif&imgrefurl=http://www.thekidintheback.com/2008/09/real-life-pirates-have-pirate-spokesman.html&usg=__CZkFPFKlcdgmerFActjqxobGsIc=&h=312&w=394&sz=92&hl=el&start=11&um=1&tbnid=yhOjbEIC4erLlM:&tbnh=98&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3Dpirates%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26sa%3DN%26um%3D 1

reactor333
15-05-09, 03:50
Πω ρε παιδία θέμα που βρήκατε να ασχολείστε. Όλοι μας έχουμε πειρατικό υλικό. Κάποιοι περισσότερο και κάποιοι λιγότερο (και αναφέρομαι γενικά σε όλα τα είδη πχ. Μουσική, ταινίες, παιχνίδια, προγράμματα, you name it..). Και αν μας έχει μάθει κάτι η ιστορία είναι ότι η πειρατεία δεν μπορεί να εξαλειφθεί and thank God for that! Πάντα θα υπάρχουνε τρόποι και παράθυρα…;) Έχοντας πει όλα αυτά θα ήθελα να κλείσω με την φράση: “Share everything!”

P.S. όχι δεν έχω φλασαρισμένει κονσόλα. Δεν θα προλάβαινα να παίξω όλα τα παιχνίδια ούτος η άλλως :)

http://www.alnyethelawyerguy.com/al_nye_the_lawyer_guy/Pirates.gif

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.alnyethelawyerguy.com/al_nye_the_lawyer_guy/Pirates.gif&imgrefurl=http://www.thekidintheback.com/2008/09/real-life-pirates-have-pirate-spokesman.html&usg=__CZkFPFKlcdgmerFActjqxobGsIc=&h=312&w=394&sz=92&hl=el&start=11&um=1&tbnid=yhOjbEIC4erLlM:&tbnh=98&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3Dpirates%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26sa%3DN%26um%3D 1
Εχεις ομως φλασαρισμενη ορθογραφια....

darth maul GR
15-05-09, 04:04
και το echelon εχει φιλτρα... Δεν υπαρχει παλα τετοια υπολογιστικη δυναμη που να παρακολουθη τα παντα!

lol δεν υπαρχει?
καταρχην πως νομιζεις server που κρατανε παιχνιδια στυλ wow κ xbox live Κλπ η που ανεβαζεις 2000000 τρισεκατομμυρια τερα ,facebook π ανεβαζει ο καθε πικραμενος 2095235 φωτογραφιες μενουν συνεχως On-line και δεν κολλανε ποτε?
Γιατι εχουν χωρο για ΑΑΑΑΑΑΑλο τοσο....
Κ σκεψου τωρα ενας υπερυπολογιστης δεκαετιας π υπαρχει στην σχολη μου "αντεχει" συνδεσεις 500-1000 ατομων ταυτοχρονα,σκεψου τωρα silicon valley,nasa π εχουν στρεμματα με ηλ.υπερυπολογιστες...

Υ.Γ. εγω ΒΡΗΚΑ πετρελαιο στον κηπο μου,να νιωθω τυχερος ??? :P :P

Nek_Food
15-05-09, 09:22
Πρώτον η γνωστή πιπίλα για τον Έλληνα πειρατή, καλό θα ήταν να σταματήσει, γιατί ούτε γονιδιακό είναι το θέμα, ούτε έχει να κάνει με τον χαρακτήρα μας σαν έθνος/φυλή, ούτε είναι αποκλειστικά φαινόμενο της χώρας μας. Όπως οι ίδιοι βλέπετε η πειρατεία είναι παγκόσμιο θέμα, και μπορώ να πω ότι βρισκόμαστε και σχετικά χαμηλά σε σχέση με άλλες χώρες που κάνουν πρωταθλητισμό σε αυτή. Σίγουρα είναι συνάρτηση της οικονομικής μας κατάστασης και του πόσο κοστίζει κάτι να αγοράσουμε (70€= 1/10 του βασικού μισθού) αλλά δεν ανέχομαι την αναφορά ότι ο παλιόΈλληνας γεννήθηκε να είναι πειρατής, αυτά είναι μλκίες.

Δεύτερον, δεν θα πειράξουν σε πρώτη φάση εμένα που κατεβάζω, αλλά θα "επιτεθούν" σε όποιους ανεβάζουν. Θα κλείσουν την στρόφιγγα στην πηγή, οπότε εάν δεν μπορώ εγώ να βρω κάτι να κατεβάσω, τί θα κάνω; Έτσι σε πρώτη φάση δεν νομίζω ότι έχουν σκοπό να βάλουν στο μάτι τους χιλιάδες συνδρομητές τους που τους αποφέρουν και τα κέρδη, όσο το να τσιμπήσουν τους λίγους και "εκλεκτούς" που ασχολούνται με το να τροφοδοτούν τον κόσμο με το "παράνομο υλικό". Έτσι και τους πελάτες τους θα κρατήσουν, και την πειρατεία θα καταπολεμήσουν και τις γραμμές τους / ταχύτητες θα "προφυλάξουν" αφού πλέον θα διακινείται λιγότερο υλικό και data μέσα από αυτές.

Kay MD
15-05-09, 10:08
Εχεις ομως φλασαρισμενη ορθογραφια....

....ευχαριστώ εσένα περίμενα να μου πεις πως γράφετε... :)

nfsman
15-05-09, 10:13
Δεν παίζει να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο... Θα βρίσκουν οτι είσαι μαυρογένης, και οι isp θα σε "κόβουν"? Και ποιός θα αποζημιώσει τους isp για τους πελάτες που θα χαθούν (οι οποίοι θα είναι μερικά εκατομμύρια...)?

phaerun
15-05-09, 11:14
Ο ISP δεν θέλει σαν πελάτη εσένα που κατεβάζεις ένα σκασμό γιγα. θέλει τον θείο Κούλη που σερφάρει για 2 ώρες και μετά γειά σας.

Εκτός και αν αρχίσουν ογκοχρεώσεις και στην Ελλάδα οπότε θα στραβώσω πάρα πολύ.:whiteflag

nfsman
15-05-09, 11:31
Δε νομίζω οτι τον νοιάζει αυτό.. Ο ISP θέλει πελάτες, θέλει συνδρομές, θέλει ευρώ. Αν απο τους 500.000 συνδρομητές (τυχαία νούμερα) κοπούν οι 400.000 λόγω πειρατείας τότε πάει για φούντο..

phaerun
15-05-09, 11:42
Δεν είναι τόσο μεγάλο το ποσοστό. Τους ISPs τους ενδιαφέρει να μη ξεσκίζεται κάποιος να κατεβάζει γίγα. Δες τι γίνετε σε αμερική και αυστραλία.
φίλος μου στο aberdeen (μπορώ να ρωτήσω τι isp είχε) μπορεί να βρεί μονο ογκοχρέωση internet πακέτα, μάλιστα τον είχαν πάρει τηλέφωνο απο τον isp και του είπαν ότι κατεβάζει πολύ πραγμα και του το είχαν κόψει για καμια βδομάδα γιατί δεν πλήρωνε παραπάνω και μετα του είχαν βάλει κάτι αισχρο του στυλ 30 γίγα τον μήνα.

Αλλά όπως είπε και ο φίλος, αν θέλουν να κυνηγήσουν κάποιον δεν θα πανε σε εσένα αλλά σε αυτόν που βγάζει τα scene releases. Γιατι αν αυτοι δεν τα κάνουν διαθέσιμα για το πλατύ κοινό, οι περισσότεροι δεν θα ριπάρουν κόπιες και μετά να τις κάνουν upload σε rapidshare, megaupload και η Παναγιά μαζί μας.

AirSeed
15-05-09, 11:44
Καλα , και αυτον τον AxXO πως δεν τον εχει μαντρωσει κανεις ακομα?

reactor333
15-05-09, 14:19
....ευχαριστώ εσένα περίμενα να μου πεις πως γράφετε... :)
γραφεται

Alou GR
15-05-09, 14:55

Αιμοροίδες?

Εγκρίθηκε οριστικά στη Γαλλία ο νόμος για τους «πειρατές» στο Διαδίκτυο

...
Η Γαλλία γίνεται έτσι η πρώτη ευρωπαϊκή χώρα στην Ευρώπη
...
Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό

Υπάρχουν δηλαδή και ευρωπαϊκές χώρες εκτός Ευρώπης, κάτι που ισχύει και με την Ελλάδα μάλλον :confused:

leeonardo
15-05-09, 15:01
Παιδιά, εδώ στην χώρα μας οι ISP's βασίζονται στο κατέβασμα και δεν κάνουν τίποτα για να το κόψουν, γιατί ακόμα δεν έχουμε καλύτερες και σταθερές συνδέσεις, η IPTV ήρθε πολύ πρόσφτατα εδώ και δεν υπάρχουν υπηρεσίες όπως το Netflix και άλλα virtual video clubs και προσφορές απο τους ISP's όπως κάποια μουσικά αρχεία τον μήνα όπως σε άλλες χώρες. Γι αυτό, αν κόψουν τα downloads στην Ελλάδα, το ελληνικό internet θα βουλιάξει...

MitsosGate13
15-05-09, 15:20

Εγκρίθηκε οριστικά στη Γαλλία ο νόμος για τους «πειρατές» στο Διαδίκτυο

ε οχι και να χασει τα λεφτα της η καρλα μπρουνι. Το νινι σερνει καραβια (και χωρες ενιοτε) :scool:

satyrosGR
15-05-09, 15:53
Αιμοροίδες?

Υπάρχουν δηλαδή και ευρωπαϊκές χώρες εκτός Ευρώπης, κάτι που ισχύει και με την Ελλάδα μάλλον :confused:
ΘΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣ

Tannosuke GR
15-05-09, 16:45
Ε όχι και μάλλον... Θα γίνει αυτό σε λίγα χρόνια... χώρα ανά χρόνο και μετά είναι η σειρά μας... Έχουν πρώτα τις άλλες χώρες στο μάτι γιατί από εκεί προήλθαν όλα ως και τα παιχνίδια...

Sonic GR
16-05-09, 01:34
Να λέιπουν τέτοιοι χαρακτηρισμοί παιδιά, ας μη συνεχιστεί για να μη γίνουν πράγματα που κανείς μας δε θέλει.

Geitwn
17-05-09, 01:11
Σχετικά με την πειρατεία και την Microsoft,

Εάν τα MS-Dos Και τα Win 3x δεν είχαν διαδοθεί μέσα από πειρατικές δισκέτες, έχετε την εντύπωση ότι η MS θα είχε ποτέ καταφέρει να γίνει παγκόσμια γνωστή; Πως; Μέσω της πληρωμένης διαφήμισης την εποχή του 80; Ας μη γελιόμαστε, ένα μεγάλο κομμάτι από αυτό που είναι σήμερα η MS το χρωστάει στην πειρατεία την οποία σε πολλές περιπτώσεις οι κινήσεις της φαίνεται να την προωθούν κιόλας...

Σε πάρα πολλές περιπτώσεις την πειρατεία μπορείς απλώς να την πεις "Κίτρινη, ανέξοδη διαφήμιση", και οι εταιρίες ξέρουν ΠΑΡΑ πολύ καλά να την εκμεταλλεύονται (αλλιώς όπως προείπε κάποιος το X360 θα είχε τις δυσκολίες του PS3 στο σπάσιμο -και φυσικά τις ανάλογες πωλήσεις).

Tannosuke GR
17-05-09, 02:49
Σχετικά με την πειρατεία και την Microsoft,

Εάν τα MS-Dos Και τα Win 3x δεν είχαν διαδοθεί μέσα από πειρατικές δισκέτες, έχετε την εντύπωση ότι η MS θα είχε ποτέ καταφέρει να γίνει παγκόσμια γνωστή; Πως; Μέσω της πληρωμένης διαφήμισης την εποχή του 80; Ας μη γελιόμαστε, ένα μεγάλο κομμάτι από αυτό που είναι σήμερα η MS το χρωστάει στην πειρατεία την οποία σε πολλές περιπτώσεις οι κινήσεις της φαίνεται να την προωθούν κιόλας...

Συγγνώμη αλλά τι σχέση έχει το παλιό λογισμικό MS-DOS με αυτήν την κατάσταση ?

Εγώ έχω πρωτοπάρει τον πρώτο μου PC μάρκας IBM και είχε από πάντα το λογισμικό MS-DOS. Η ΙΒΜ ήταν η πρώτη εταιρεία που δημιούργησε τον PC και μετά συνεργάστηκε με την MS για να προωθήσει τους υπολογιστές σε όλο τον κόσμο. Απο κεί έπαιξα ως και Bubble Bobbles και Prince of Persia.

Εδώ η πειρατεία είναι άλλη περίπτωση... Αυτό έγινε γιατί πολλοί hackers έχουν βρει τρόπο να hack μερικά παιχνίδια ή να "σπάσουν" κωδικούς γνησιότητας τους μόνο και μόνο γιατί τότε που ήταν κάποια παιχνίδια 5.000-30.000 δραχμές ακριβά(που μάλλον δεν τα έκοβα τόσο ακριβά όσο ήμουν μικρός)...

Ας το καλοσκεφτόντουσαν και λίγο...

Geitwn
18-05-09, 00:53
Συγγνώμη αλλά τι σχέση έχει το παλιό λογισμικό MS-DOS με αυτήν την κατάσταση ?

Εγώ έχω πρωτοπάρει τον πρώτο μου PC μάρκας IBM και είχε από πάντα το λογισμικό MS-DOS. Η ΙΒΜ ήταν η πρώτη εταιρεία που δημιούργησε τον PC και μετά συνεργάστηκε με την MS για να προωθήσει τους υπολογιστές σε όλο τον κόσμο. Απο κεί έπαιξα ως και Bubble Bobbles και Prince of Persia.

Εδώ η πειρατεία είναι άλλη περίπτωση...
Ας το καλοσκεφτόντουσαν και λίγο...

Το MS-DOS έχει σχέση με την τωρινή "κυριαρχία" της MS γιατί αυτό ήταν η αρχή της. Μπορεί οι σύμβαση με την IBM να την βοήθησε, αλλά ο λόγος που το MS-DOS επικράτησε ως λειτουργικό και η MS επικράτησε ήταν ότι ο κόσμος μπορούσε να το βρει παντού, αντιγραμμένο.

Και όχι εδώ η πειρατεία δεν είναι άλλη περίπτωση, είναι ακριβώς η ίδια. Σιγά μην είχε τόσος κόσμος Windows εάν δεν μπορούσε να τα βρει πειρατικά και αν δεν ήταν το πιο διαδεδομένο λειτουργικό στον πλανήτη (επειδή διανέμεται τσάμπα-πειρατικά), όλες οι εταιρίες δεν θα προγραμμάτιζαν τα προγράμματα-παιγνίδια τους ειδικά γι αυτό, και η MS δε θα είχε έδαφος για να κάνει τις συμβάσεις με τις εταιρίες που βγάζουν Laptop κ ούτε θα πούλαγε στους επαγγελματίες (αυτές είναι οι 2 κύριες πηγές εσόδων της, όχι οι Home Users).

H Λογική πίσω από αυτό είναι απλή. Δίνουμε το λογισμικό μας τσάμπα σε όλους αναγκάζοντας ένα μικρό κομμάτι αυτού -που έχει την ανάγκη να το χρησιμοποιεί "νόμιμα" -να το αγοράσει. Οπότε σχεδόν όλα τα PC του κόσμου (είτε με πειρατικό είτε με αυθεντικό αντίγραφο), λειτουργούν πάνω στη δική μας πλατφόρμα, άρα ο ανταγωνισμός εξαλείφεται και οποιοσδήποτε θέλει να αναπτύξει κάτι για pc θα περάσει από εμάς πρώτα. Με λίγα λόγια φροντίζουμε να μας χρησιμοποιούν πχ 1 δις άνθρωποι κ να μας πληρώνουν μόνο τα 250 εκατομμύρια από αυτούς. Κ αυτό μας κάνει καλό γιατί χωρίς την πειρατεία μπορεί μεν να μας χρησιμοποιούσαν ως λειτουργικό μόνο όσοι πλήρωναν αλλά αυτοί θα ήταν συνολικά καμιά 20ρα εκαττομύρια και θα μασταν κ εμείς να μας κλαιν οι ρέγγες όπως οι υπόλοιπες εταιρίες του χώρου

Να περάσουμε τώρα στο X360? To γεγονός ότι το 360 σπάει τόσο εύκολα, εκτοξεύει τις πωλήσεις του στα ύψη. Πέρα του ότι βγάζουμε λεφτά από την πώληση της κονσόλας, τα σπασμένα X360 λειτουργούν και ως διαφήμηση για τα μη σπασμένα, έτσι έχουμε το φαινόμενο χρηστών που ξανα-αγοράζουν το χ360 για να μπορούν να παίξουν στο Live. Επίσης όλοι όσοι παίρνουν πειρατικά θα πάρουν σίγουρα και κάποια αυθεντικά παιγχνίδια (ας είναι κ μόνο ένα). Αυτούς από το να μην τους είχαμε καθόλου στο δυναμικό μας, καλύτερα να τους έχουμε γιατί μας ανεβάζουν τα νούμερα των χρηστών της πλατφόρμας κ μας δίνουν δύναμη στην διαπραγμάτευση με τις εταιρίες παραγωγής.

Σε γενικότερες γραμμές οι πολυεθνικές κινούν τον κόσμο. Αν κάτι τις βλάψει πραγματικά κάποια στιγμή, θα το καταλάβετε, γιατί θα εξαφανιστεί σε χρόνο dt. Την πειρατεία την θέλουν, απλώς θέλουν τα νούμερά της να είναι ελεγχόμενα. Και μέχρι στιγμής το καταφέρνουν μια χαρά.

Tannosuke GR
18-05-09, 01:43
Το MS-DOS έχει σχέση με την τωρινή "κυριαρχία" της MS γιατί αυτό ήταν η αρχή της. Μπορεί οι σύμβαση με την IBM να την βοήθησε, αλλά ο λόγος που το MS-DOS επικράτησε ως λειτουργικό και η MS επικράτησε ήταν ότι ο κόσμος μπορούσε να το βρει παντού, αντιγραμμένο.

Και όχι εδώ η πειρατεία δεν είναι άλλη περίπτωση, είναι ακριβώς η ίδια. Σιγά μην είχε τόσος κόσμος Windows εάν δεν μπορούσε να τα βρει πειρατικά και αν δεν ήταν το πιο διαδεδομένο λειτουργικό στον πλανήτη (επειδή διανέμεται τσάμπα-πειρατικά), όλες οι εταιρίες δεν θα προγραμμάτιζαν τα προγράμματα-παιγνίδια τους ειδικά γι αυτό, και η MS δε θα είχε έδαφος για να κάνει τις συμβάσεις με τις εταιρίες που βγάζουν Laptop κ ούτε θα πούλαγε στους επαγγελματίες (αυτές είναι οι 2 κύριες πηγές εσόδων της, όχι οι Home Users).

H Λογική πίσω από αυτό είναι απλή. Δίνουμε το λογισμικό μας τσάμπα σε όλους αναγκάζοντας ένα μικρό κομμάτι αυτού -που έχει την ανάγκη να το χρησιμοποιεί "νόμιμα" -να το αγοράσει. Οπότε σχεδόν όλα τα PC του κόσμου (είτε με πειρατικό είτε με αυθεντικό αντίγραφο), λειτουργούν πάνω στη δική μας πλατφόρμα, άρα ο ανταγωνισμός εξαλείφεται και οποιοσδήποτε θέλει να αναπτύξει κάτι για pc θα περάσει από εμάς πρώτα. Με λίγα λόγια φροντίζουμε να μας χρησιμοποιούν πχ 1 δις άνθρωποι κ να μας πληρώνουν μόνο τα 250 εκατομμύρια από αυτούς. Κ αυτό μας κάνει καλό γιατί χωρίς την πειρατεία μπορεί μεν να μας χρησιμοποιούσαν ως λειτουργικό μόνο όσοι πλήρωναν αλλά αυτοί θα ήταν συνολικά καμιά 20ρα εκαττομύρια και θα μασταν κ εμείς να μας κλαιν οι ρέγγες όπως οι υπόλοιπες εταιρίες του χώρου

Να περάσουμε τώρα στο X360? To γεγονός ότι το 360 σπάει τόσο εύκολα, εκτοξεύει τις πωλήσεις του στα ύψη. Πέρα του ότι βγάζουμε λεφτά από την πώληση της κονσόλας, τα σπασμένα X360 λειτουργούν και ως διαφήμηση για τα μη σπασμένα, έτσι έχουμε το φαινόμενο χρηστών που ξανα-αγοράζουν το χ360 για να μπορούν να παίξουν στο Live. Επίσης όλοι όσοι παίρνουν πειρατικά θα πάρουν σίγουρα και κάποια αυθεντικά παιγχνίδια (ας είναι κ μόνο ένα). Αυτούς από το να μην τους είχαμε καθόλου στο δυναμικό μας, καλύτερα να τους έχουμε γιατί μας ανεβάζουν τα νούμερα των χρηστών της πλατφόρμας κ μας δίνουν δύναμη στην διαπραγμάτευση με τις εταιρίες παραγωγής.

Σε γενικότερες γραμμές οι πολυεθνικές κινούν τον κόσμο. Αν κάτι τις βλάψει πραγματικά κάποια στιγμή, θα το καταλάβετε, γιατί θα εξαφανιστεί σε χρόνο dt. Την πειρατεία την θέλουν, απλώς θέλουν τα νούμερά της να είναι ελεγχόμενα. Και μέχρι στιγμής το καταφέρνουν μια χαρά.

Ωραία όλα αυτά... Αλλά σε έχω ύποπτο εσένα τώρα. Μιλάς σαν υπάλληλος της MS...

reactor333
18-05-09, 03:18
Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες Geitwn :teethy:
Back to downloading God Of War! Can't get rid of the memories...

Nek_Food
18-05-09, 09:16
Σας παρακαλώ, όταν απαντάτε στον προηγούμενο μην κάνετε τόσο μακροσκελή quotes, ειδικά εάν η απάντηση σας είναι μισή - μία γραμμή. Εάν είναι δε, δύο τρεις απαντήσεις παραπάνω αυτό που θέλετε να σχολιάσετε, γράψτε απλά το όνομα του προσώπου/συντάκτη στον οποίο απαντάτε... τα μακροσκελή quotes, είναι το ίδιο κουραστικά με τα greeklish!!!

Da7thSn1p3
18-05-09, 17:13
Ωραία όλα αυτά... Αλλά σε έχω ύποπτο εσένα τώρα. Μιλάς σαν υπάλληλος της MS...
σιγα μην καθοταν η ΜΣ να διαβαζει ελληνικα φορουμ.
:ignoring:Μας εχει γραμμενους εμας τους Ελληνες!!:ignoring:

cmi30
16-07-09, 11:34
Να πω και εγώ την γνώμη μου πάνω στο θέμα αν και οι πιο πολλοί την ξέρετε...

Εγώ ποτέ μου δεν σκέφτηκα να πειράξω τις κονσόλες μου.Είμαι gamer πάνω από 20 χρόνια και απλά δεν μου αρέσει η ιδέα να κάνω κάτι τέτοιο.

Γενικά έχω μια αντιπάθεια στην νοοτροπία του Ελληνα ότι κάνει μία "μαγκιά" κάνοντας πειρατεία,γιατί για μένα δεν είναι τίποτα λιγότερο από μία κλοπή!

Φυσικά ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει στην κονσόλα του,αλλά είναι δικαίωμα μου όταν βλέπω κάποιον να παίζει ένα παιχνίδι 1 εβδομάδα πριν την κυκλοφορία του,να εκνευρίζομαι.(ομολογώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις έκανα και άλλες ενέργειες εκτός από το να εκνευριστώ)

Ξέρω ότι πολλοί δεν θα τους αρέσουν αυτά που γράφω αλλά απλά είναι η γνώμη μου....

rogerwat23GRE
16-07-09, 11:56
Να πω και εγώ την γνώμη μου πάνω στο θέμα αν και οι πιο πολλοί την ξέρετε...

Εγώ ποτέ μου δεν σκέφτηκα να πειράξω τις κονσόλες μου.Είμαι gamer πάνω από 20 χρόνια και απλά δεν μου αρέσει η ιδέα να κάνω κάτι τέτοιο.

Γενικά έχω μια αντιπάθεια στην νοοτροπία του Ελληνα ότι κάνει μία "μαγκιά" κάνοντας πειρατεία,γιατί για μένα δεν είναι τίποτα λιγότερο από μία κλοπή!

Φυσικά ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει στην κονσόλα του,αλλά είναι δικαίωμα μου όταν βλέπω κάποιον να παίζει ένα παιχνίδι 1 εβδομάδα πριν την κυκλοφορία του,να εκνευρίζομαι.(ομολογώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις έκανα και άλλες ενέργειες εκτός από το να εκνευριστώ)

Ξέρω ότι πολλοί δεν θα τους αρέσουν αυτά που γράφω αλλά απλά είναι η γνώμη μου....

Κοίτα, μην λες οτι μόνο στην Ελλάδα γίνεται γιατί τα πειρατικά παιχνίδια από εξωτερικό έρχονται και όχι από Ελλάδα, τουλάχιστον αυτοί που τα crackάρουν για πρώτη φορά..Ούτε εγώ έχω τσιπάρει την κονσόλα αλλά γενικά είμαι φαν της πειρατείας κυρίως λόγω χρημάτων..Ειδικά το gaming έχει γίνει είδος πολυτελείας και κατά τη γνώμη μου δεν θα πρεπε..Δεν λέω να τα βάλουν τα παιχνίδια 10 ευρώ αλλά 69,90 ευρώ (δεν αναφέρομαι στο ιντερνετ αλλα στα μαγαζιά στην Ελλάδα) για ένα παιχνίδι???Και στο εξωτερικό πάνω κάτω οι ίδιες τιμές είναι αλλά σκέψου την αγοραστική αξία του ευρώ εδώ, και του ευρώ/δολλαρίου σε άλλες χώρες....Γιατί για παράδειγμα δεν βάζουν την ίδια τιμή όπως στα παιχνίδια του PC??Λιγότερα λεφτά θέλει δηλαδή ένα παιχνίδι gia PC για τη παραγωγή του?

Σε γενικές γραμμές όλα έχουν γίνει είδος πολυτελείας (είδη που γίνονται πειρατικά). Σινεμά,μουσική,games όλα είναι πανάκριβα,και ποιό παλία δεν ήταν έτσι...Πριν το ευρώ για παράδειγμα πήγαινα σινεμά 20 φορές περίπου το χρόνο.Και μούφα να ήταν η ταινία, πόναγε λιγότερο γιατί αν δεν κάνω λάθος το εισιτήριο έκανε 1000 δραχμές ή τουλάχιστόν κάτω από το 50% της τωρινής αξίας....τώρα αν πας να δείς μούφα ταινία την έκατσες.8 ευρώ εισιτήριο και 4 ευρώ να φάς

Και όλοι θέλουν να καταπολεμήσουν την πειρατεία και όχι την αισχροκέρδια...Oi radiohead το τελευταίο CD τους το εκδόσαν μόνοι τους, το βγάλαν στο ίντερνετ, ρωτήσαν τους φαν πόσο θα έπρεπε να κάνει και τελικά το δώσαν στα 13 ευρώ (αν θυμάμαι )και έγινε ανάρπαστο (και γω το πήρα καπάκι και ήταν και καλό CD, όχι μόνο με 2-3 καλά τραγούδια)

Τεσπα δεν μακρυγορώ άλλο!Α καιδεν προσπαθώ να στη πω..Συζήτηση γίνεται

cmi30
16-07-09, 12:10
Κοίτα, μην λες οτι μόνο στην Ελλάδα γίνεται γιατί τα πειρατικά παιχνίδια από εξωτερικό έρχονται και όχι από Ελλάδα, τουλάχιστον αυτοί που τα crackάρουν για πρώτη φορά..Ούτε εγώ έχω τσιπάρει την κονσόλα αλλά γενικά είμαι φαν της πειρατείας κυρίως λόγω χρημάτων..Ειδικά το gaming έχει γίνει είδος πολυτελείας και κατά τη γνώμη μου δεν θα πρεπε..Δεν λέω να τα βάλουν τα παιχνίδια 10 ευρώ αλλά 69,90 ευρώ (δεν αναφέρομαι στο ιντερνετ αλλα στα μαγαζιά στην Ελλάδα) για ένα παιχνίδι???Και στο εξωτερικό πάνω κάτω οι ίδιες τιμές είναι αλλά σκέψου την αγοραστική αξία του ευρώ εδώ, και του ευρώ/δολλαρίου σε άλλες χώρες....Γιατί για παράδειγμα δεν βάζουν την ίδια τιμή όπως στα παιχνίδια του PC??Λιγότερα λεφτά θέλει δηλαδή ένα παιχνίδι gia PC για τη παραγωγή του?

Σε γενικές γραμμές όλα έχουν γίνει είδος πολυτελείας (είδη που γίνονται πειρατικά). Σινεμά,μουσική,games όλα είναι πανάκριβα,και ποιό παλία δεν ήταν έτσι...Πριν το ευρώ για παράδειγμα πήγαινα σινεμά 20 φορές περίπου το χρόνο.Και μούφα να ήταν η ταινία, πόναγε λιγότερο γιατί αν δεν κάνω λάθος το εισιτήριο έκανε 1000 δραχμές ή τουλάχιστόν κάτω από το 50% της τωρινής αξίας....τώρα αν πας να δείς μούφα ταινία την έκατσες.8 ευρώ εισιτήριο και 4 ευρώ να φάς

Και όλοι θέλουν να καταπολεμήσουν την πειρατεία και όχι την αισχροκέρδια...Oi radiohead το τελευταίο CD τους το εκδόσαν μόνοι τους, το βγάλαν στο ίντερνετ, ρωτήσαν τους φαν πόσο θα έπρεπε να κάνει και τελικά το δώσαν στα 13 ευρώ (αν θυμάμαι )και έγινε ανάρπαστο (και γω το πήρα καπάκι και ήταν και καλό CD, όχι μόνο με 2-3 καλά τραγούδια)

Τεσπα δεν μακρυγορώ άλλο!Α καιδεν προσπαθώ να στη πω..Συζήτηση γίνεται

Φυσικά φίλε μου κουβέντα να γίνεται....

Το ξέρω φίλε μου ότι δεν γίνεται μόνο στην Ελλάδα..Εγώ μίλησα για την νοοτροπία του Έλληνα (γενικά μιλάω) που νομίζει ότι κάνει κάτι σπουδαίο αντιγράφοντας παιχνίδια και flashαροντας κονσόλες.

Για το κόστος δεν θα διαφωνήσω απλά εγώ στην ζωή μου έχω μάθει ότι αν κάτι είναι πολύ ακριβό για το πορτοφόλι μου απλά δεν θα το αγοράσω....δεν θα προσπαθήσω να το κλέψω..έτσι δεν είναι;

satyrosGR
16-07-09, 12:25
na les tin gnomi su ok.
Alla na dineis ton allo eidika otan den kanei kati pou thigei dika sou symferonta?
mmmm ekso apo tin diki mu nootropia

cmi30
16-07-09, 12:33
na les tin gnomi su ok.
Alla na dineis ton allo eidika otan den kanei kati pou thigei dika sou symferonta?
mmmm ekso apo tin diki mu nootropia

Όχι δεν έχω δώσει κανέναν (τουλάχιστον όχι ακόμα).Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό.

Το μόνο που έκανα είναι 2-3 γενικά 2-mail στην MS για το θέμα, τίποτα άλλο.

Leo 360 Greece
16-07-09, 12:41
Θελω να πω και εγω κατι πανω σε αυτο το θεμα...

Δεν θα πω αν ειναι σωστο ή οχι(γιατι ολοι ξερουμε την απαντηση),αλλα θελω να κανω μια αναδρωμη στο παρελθον...

Οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω,τα MS-DOS εγιναν αναρπαστα λογο της πειρατιας...Ομως,μην ξεχναμε και καποια αλλα πραγματα...Και εδω θα πω μονο δυο λεξεις...Gamecube και Dreamcast...Και οι δυο κονσολες ηταν τρομερες και πολυ μπροστα απο την εποχη τους(ειδικα το dreamcast),και ομως επειδη δεν τσιπαρονταν-φλασαρονταν "πεθαναν" πολυ πριν την ωρα τους...

Ή παρτε παραδειγμα το Wii...Νομιζεται οτι αν δεν τσιπαροταν τοσο ευκολα οτι θα ειχε τετοιες πωλησεις???Με την καμια...Το Wii κυριαρχει οχι μονο για το καινοτομο gameplay του,αλλα και επειδη χακαρεται πανευκολα και χωρις φοβο να μπαναριστει η κονσολα σου...

Τελος,θα αναφερθω και σε καποιον αλλον γνωστο,που αργοπεθαινει επειδη δεν τσιπαρεται...Το ps3!!!Περα απο την πλακα το ps3 ειναι ενα εκπληκτικο μηχανημα,και ισως η καλητερη κονσολα σε αυτη την γενια(στα χαρτια)...Αλλα,χαρεις στην εξαιρετικη ιδεα της Sony να κανει τοσο περιπλοκη την αρχιτεκτονικη του ωστε να μην τσιπαρετε,το ps3 εχει πεσει κατακορυφα στις πωλησεις(σε σχεση με τις αντιστοιχες πωλησεις που ειχε το ps2 στην προηγουμενη γενια),και μαλλον θα συνεχισει ετσι...

Δεν επικροτω την πειρατια(προς Θεου) για τον λογο οτι δεν θα ηθελα να φτιαξω και εγω καποτε ενα παιχνιδι και ενω ολοι θα το εχουν σπιτι τους και θα παιζουν μαζι του εγω να χρεωκοπω...

satyrosGR
16-07-09, 12:55
Όχι δεν έχω δώσει κανέναν (τουλάχιστον όχι ακόμα).Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό.

Το μόνο που έκανα είναι 2-3 γενικά 2-mail στην MS για το θέμα, τίποτα άλλο.
ok alla k gi afto pou ekanes pali den vrisko ton logo.

klem578
16-07-09, 15:10
Θελω να πω και εγω κατι πανω σε αυτο το θεμα...

Δεν θα πω αν ειναι σωστο ή οχι(γιατι ολοι ξερουμε την απαντηση),αλλα θελω να κανω μια αναδρωμη στο παρελθον...

Οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω,τα MS-DOS εγιναν αναρπαστα λογο της πειρατιας...Ομως,μην ξεχναμε και καποια αλλα πραγματα...Και εδω θα πω μονο δυο λεξεις...Gamecube και Dreamcast...Και οι δυο κονσολες ηταν τρομερες και πολυ μπροστα απο την εποχη τους(ειδικα το dreamcast),και ομως επειδη δεν τσιπαρονταν-φλασαρονταν "πεθαναν" πολυ πριν την ωρα τους...

Ή παρτε παραδειγμα το Wii...Νομιζεται οτι αν δεν τσιπαροταν τοσο ευκολα οτι θα ειχε τετοιες πωλησεις???Με την καμια...Το Wii κυριαρχει οχι μονο για το καινοτομο gameplay του,αλλα και επειδη χακαρεται πανευκολα και χωρις φοβο να μπαναριστει η κονσολα σου...

Τελος,θα αναφερθω και σε καποιον αλλον γνωστο,που αργοπεθαινει επειδη δεν τσιπαρεται...Το ps3!!!Περα απο την πλακα το ps3 ειναι ενα εκπληκτικο μηχανημα,και ισως η καλητερη κονσολα σε αυτη την γενια(στα χαρτια)...Αλλα,χαρεις στην εξαιρετικη ιδεα της Sony να κανει τοσο περιπλοκη την αρχιτεκτονικη του ωστε να μην τσιπαρετε,το ps3 εχει πεσει κατακορυφα στις πωλησεις(σε σχεση με τις αντιστοιχες πωλησεις που ειχε το ps2 στην προηγουμενη γενια),και μαλλον θα συνεχισει ετσι...

Δεν επικροτω την πειρατια(προς Θεου) για τον λογο οτι δεν θα ηθελα να φτιαξω και εγω καποτε ενα παιχνιδι και ενω ολοι θα το εχουν σπιτι τους και θα παιζουν μαζι του εγω να χρεωκοπω...

Φιλε Leo, συγγνωμη αλλα : 1) To Dreamcast δεν πεθανε λογο "τσιπαρισματος" , απλα πεταχτηκε τοτε η Sony με ενα PS2 το οποιο "φορουσε" DVD Rom και εγινε οτι εγινε.
Οι μπουνιες που ειχαν πεσει τοτε μεταξυ Sega και ΕΑ δεν βοηθησαν επισης.

2) το Wii φιλε ειναι αναρπαστο γιατι Α) πουλαει σε πιγκουινους , Β) σε λαο που νομιζει οτι θα χασει κιλα παιζοντας ενα παιχνιδι εν ονοματι wii fit , Γ) σε κοσμο αδαη γενικα με games/τεχνολογια που νομιζει οτι κουνοντας τα χερια μπροστα απο μια οθονη ειναι "διασκεδαστικο" και λιγοτερο "geek" απ'οτι αν κρατουσαν ενα οποιοδηποτε αλλο joypad...

3) Το PS3 "αργοπεθαινει" (λεμε τωρα) λογο των συνεχων λαθων απο πλευρας Sony οπως τιμη του hardware και καθυστερηση στο να το σπρωξει στην αγορα, ελλειψη software σε συγκριση με τον ανταγωνισμο κτλ, επισης, η αρχιτεκτονικη του μηχανηματος δεν εχει σχεση αναγκαστικα με το οτι το μηχανημα δεν εχει "σπασει" ακομα, απλα, δεν εχει "ζοριστει" τοσο πολυ το θεμα γιατι δεν ειναι (ακομα) οικονομικα συμφερων το να παιξεις πειρατικο περιεχομενο στο PS3, και για να το κανω πιο λιανα, μπορει το αδεια BR δισκακια να μην κοστιζουν πλεον 30 και 40 ευρω, αλλα και παλι δεν συμφερει στον μεσο Guybrush Threepwood να "σκασει" τοσα φραγκα για να παιξει την κοπια του.

Και το PS2 ειχε "εξωτικα σωθικα" , ειδαμε ομως φιλτατε ποσο αργησανε να το σπασουνε και εκεινο :)

Eγω παιδια ενα πραμα θα πω : ποιοι τυφλοι πιθηκοι απο τον πλανητη Ziplonk οριζουν τις τιμες του hardware/παιχνιδιων στην Μπανανια μας?

Αμα πεις στον Αγγλο οτι εδω σκας 60 GBP για ενα game θα τον πιασει ιλιγγος , σιγουρα , οι χαμηλες τιμες σε χωρες οπως η Αγγλια ειναi μονο απο e-shop , στα καταστηματα οι τιμες ειναι και εκει ακριβες (45-55 GBP) αλλα και παλι εχουν την επιλογη μεταξυ ενος e-shop και ενος (κανονικου) καταστηματος...

Εδω, πας στο e-shop.gr και βλεπεις παιχνιδι του 2007/2008 στα 69.99 ακομα...

ΕΛΑ ΠΑΡΕ-ΠΑΡΕ , ΕΧΩ ΜΠΑΝΑΝΕΕΕΕΕΕΕΣ , ΕΧΩ ΜΠΑΝΑΝΕΣ ΕΕΕΧΩΩΩΩΩ...

SAF1S GR
16-07-09, 15:35
Καλή ή κακή η πειρατεία όπως και να'χει τα 360 πουλιούνται.Εγώ απο τα site και τα κανάλια του irc που έχουν σχέση με φλασάρισμα κλπ. διαβάζω συνέχεια οτι όσες φορές και να μπαναριστεί κάποιος πάλι 360 θα πάρει.Πιστεύω πως παίζει μεγάλο ρόλο το οτι το 360 μπορεί να πειραχτεί και είναι ενας λόγος για να προχωρήσει κάποιος στην αγορά του όχι μόνο εδώ στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό.Τα παιχνίδια εδώ είναι πανάκριβα δεν το συζητάμε, αλλά και στο εξωτερικό στα κανονικά μαγαζιά (High Street) όπως λένε και οι Άγγλοι πάλι και εκέι οι τιμές είναι υψηλές.Τα παιχνίδια που διαρρέουν πριν την κυκλοφορία τους έρχονται απο Ρωσία μεριά μια και εκεί υπάρχουν τα πιο πολλά εργοστάσια πρεσαρίσματος DVD.Όσο γι'αυτούς που τα κατεβάζουν και τα παίζουν πιο νωρίς μην ανησυχείται το Ban τους έρχεται πιο νωρίς.Όπως και να'χει την MS απο μια άποψη πάλι την συμφέρει.

satyrosGR
16-07-09, 15:52
Αμα πεις στον Αγγλο οτι εδω σκας 60 GBP για ενα game θα τον πιασει ιλιγγος , σιγουρα , οι χαμηλες τιμες σε χωρες οπως η Αγγλια ειναi μονο απο e-shop , στα καταστηματα οι τιμες ειναι και εκει ακριβες (45-55 GBP) αλλα και παλι εχουν την επιλογη μεταξυ ενος e-shop και ενος (κανονικου) καταστηματος...

Εδω, πας στο e-shop.gr και βλεπεις παιχνιδι του 2007/2008 στα 69.99 ακομα...
Απλά να σε διορθώσω θέλω. Τον Φεβρουάριο ήμουν Λονδίνο κ οι χαμηλές τιμές δεν είναι προνόμιο των eshops.
Στα μεγάλα μαγαζιά υπάρχουν παιχνίδια για όλες τις τσέπες ανάλογα με την παλαιότητα αλλά κ το ποσο δημοφιλής είναι ένας τίτλος.
Είδα για παράδειγμα ένα παινχίδι που δεν είχε ούτε μήνα κυκλοφοριας κ τιμή του ήταν αρκετά χαμηλότερη απο τα αντίστοιχα blockbusters.
Κάνοντας δηλαδή μια βόλτα στα ράφια δεν έβλεπες αυτό που βλέπεις εδώ στην Ελλάδα 70,70,70 κ που κ που κανενα σαραντάρι.
Εκει έβλεπες απο 5λίρες μέχρι κ 60.
Άσε για τις προσφορές που έβρισκες 2 παιχνιδια στις 9 λίρες.
Αλλά οπως είπες κ συ εδώ Μπανανία.Κ μετά παραπονιούνται οι μαγαζάτορες.
Οταν ρε παπάρα λες οτι κάνεις έκπτωση κ στην ουσία πουλάς 5 ευρώ φθηνότερα μόνο, πως να ψωνίσει ο κοσμος? Επειδή ήταν η πρωτη φορά που πήγα Λονδίνο κ μάλιστα το πέτυχα σε εκπτώσεις παιδιά δεν υπάρχει σύγκριση.
Απλά στο εξωτερικό κάνουν ενώ εδώ κοροιδεύουν τον κόσμο.ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ

Κ για να μην ξεφύγω τελείως απο το θέμα πιστεύω ακράδαντα πως η πειρατεία συμβάλλει τα μέγιστα στις πωλήσεις της εκάστοτε κονσόλας.Ξέρω πολλά άτομα που διάλεξαν μεταξύ χbox k ps3 με κριτήριο ποιο απο τα 2 τσιπάρεται.
(για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ πως αυτό είναι το μονο κριτήριο για να πουλήσει μια κονσόλα)

pantelis51
16-07-09, 15:54
Η βιομηχανία των βιντεοπαιχνιδιών είναι τόσο σημαντική που επηρεάζει δραματικά την εξέλιξη των ηλεκτρονικών υπολογιστών και τις αγοραστικές "ανάγκες" της κάθε εποχής που ορίζεται τουλάχιστον στους 18 μήνες, χρονικό διάστημα που απαιτείται για την μείωση μεγέθους των ημιαγωγών στο ήμισυ. Χωρίς το απαραίτητο αγοραστικό κοινό, τα χρηματικά κεφάλαια των εταιριών συρρικνώνονται με αποτέλεσμα να μπορούμε να απολαμβάνουμε μόνο 2-3 πραγματικά καλούς τίτλους ανά εξάμηνο και αυτά πάλι χάρη σε εμάς που επιλέγουμε να αγοράσουμε τα παιχνίδια μας (στη πραγματικότητα άδειες χρήσης αγοράζουμε αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα)

Όταν ήμουν ανήλικος και χωρίς πολλά χρήματα στη τσέπη δανειζόμουν παιχνίδια από φίλους και έφτιαχνα αντίγραφα για να παίζω. Οι τιμές τότε ήτανε αρκετά απαγορευτικές για τη τσέπη μου αλλά και δεν είχα τη παραμικρή ενοχή πως έκανα κάτι το κακό.

Αργότερα, όταν μεγάλωσα και έχοντας κουραστεί από αυτού του είδους τη νοοτροπία "κατεβάζω ότι βλέπω" και ανακάλυψα το playcom όπου οι τιμές για αγορά παιχνιδιών ουδεμία σχέση είχανε με τη χώρα μας, άρχισα να αγοράζω ΜΟΝΟ γνήσια, παιχνίδια που για πρώτη φορά επέλεγα και που απολάμβανα όχι μόνο μία αλλά πολλές φορές.

Αυτό που πιστεύω είναι πως για το 57% των πειρατών της χώρας μας οφείλεται Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ ΤΙΜΗ των συγκεκριμένων μέσων! Είναι απαράδεκτο να υπάρχουνε καταστήματα που να πουλάνε έναν τίτλο στα 70 ευρώ ενώ στην υπόλοιπη ευρώπη το βρίσκεις και με 20 ευρώ! Θα ήτανε άδικο να χαρακτηρίσω την αγορά μας ως μπουρδέλο, γιατί τα τελευταία διέπονται από οργάνωση και μηδενική ανοχή!

Όσο αφορά τη μουσική βιομηχανία είναι κοινό μυστικό πως έχει πεθάνει. Κάποια στιγμή έγινε μια προσπάθεια ανάστασης με διάθεση δώρου DVD μαζί με το CD όμως χωρίς σημαντικό αποτέλεσμα. Πλέον οι ίδιοι οι καλλιτέχνες ανεβάζουνε «παράνομα» τα τραγούδια τους σε youtube και torrents γιατί δεν έχουνε και κάτι να περιμένουνε από τις πωλήσεις των cds με βάση τα καταχρηστικά συμβόλαια των δισκογραφικών αλλά και τα 500 ευρώ που παίρνει ένας απλός τραγουδιστής ως νυχτοκάματο σίγουρα δεν συγκρίνεται με τα όποια ποσοστά που θα προκύψουν σε μια μέρα. Οπότε ένα μουσικό cd στη χώρα μας έχει καταντήσει Promotion μιας live πίστας και τίποτα παραπάνω.

Συνοπτικά οι αλλαγές που θα πρότεινα είναι:

Για τη μουσική βιομηχανία η καθιέρωση ενός οργανισμού όπου θα επιτρέπει το free κατέβασμα τραγουδιών πληρώνοντας ένα μικρό πάγιο το μήνα πχ. 10 ευρώ και η δημιουργία οικιακών συσκευών τύπου ραδιοφώνου όπου θα μπορεί να συνδέεται κανείς και να κατεβάζει από τη βάση δεδομένων.

Στο χώρο των βιντεοπαιχνιδιών η μείωση του κόστους και έως 29 ευρώ / τίτλο.

Και τέλος στα προγράμματα Η/Υ η επιδότηση 3.000 ευρώ για αγορά λογισμικού με τη απόκτηση νέου υπολογιστή και 15.000 ευρώ για τις νέες επιχειρήσεις.

Nek_Food
16-07-09, 20:10
Ομως,μην ξεχναμε και καποια αλλα πραγματα...Και εδω θα πω μονο δυο λεξεις...Gamecube και Dreamcast...Και οι δυο κονσολες ηταν τρομερες και πολυ μπροστα απο την εποχη τους(ειδικα το dreamcast),και ομως επειδη δεν τσιπαρονταν-φλασαρονταν "πεθαναν" πολυ πριν την ωρα τους...
Δεν θα μιλήσω για τίποτε άλλο απλά θα αναφερθώ στο παραπάνω σχόλιο γιατί είναι απολύτως ανακριβές.
Το Gamecube και τσιπάρεται και φλασάρεται...
Tο Dreamcast δεν χρειάζεται καν να το τσιπάρεις/φλασάρεις παίζει τα αντιγραμμένα όπως είναι από την μάνα του... Μοναδικό δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα (στην αρχή μόνο ένα utopia, το οποία πολύ γρήγορα το κατήργησαν) Ειδικά το DC στην αρχή - που δεν είχε βγει στην φόρα το κενό ασφαλείας που είχε - είχε πάρα πολύ καλές πωλήσεις και έσπασε αρκετά ρεκόρ. Μετά βγήκε το PS2 και απλά τον ήπιε. Δεν του άξιζε και ήταν αποκλειστικό λάθος της Sega.
Δεν πέθαναν για αυτόν τον λόγο, απλά τότε η Sony το έπαιξε πολύ καλά τόσο σαν μηχανήμα αυτό που έβγαλε (κυρίως το DVD), όσο και πολύ καλή διαφήμιση (αφού σου λέω ότι εκτοξεύει διηπειρωτικούς πυραύλους).

Sonic GR
16-07-09, 20:34
Και εδω θα πω μονο δυο λεξεις...Gamecube και Dreamcast...Και οι δυο κονσολες ηταν τρομερες και πολυ μπροστα απο την εποχη τους(ειδικα το dreamcast),και ομως επειδη δεν τσιπαρονταν-φλασαρονταν "πεθαναν" πολυ πριν την ωρα τους..

Στην τύχη τα λες ρε συ ; Οι δύο κονσόλες σπάστηκαν, τόσο εύκολα όσο καμία άλλη. Ειδικά το Dreamcast, στο οποίο είχα πάνω από 50 παιχνίδια "backups"

AirSeed
16-07-09, 21:35
Το Dreamcast και οι ΠΟΙΟΤΗΚΕΣ παιχνιδάρες στυλ Shenmue ειναι πιστευω το καλυτερο παραδειγμα στο να υπερασπιστει καποιος οτι καπτεν χουκ δεν γινεσαι μονο επειδη δεν εχεις(..δεν το πιστευω αυτο..), αλλα επειδη δεν πιστευεις οτι αξιζει να δωσεις τα φραγκα σου σε τιτλους που ΔΕΝ αξιζουν τοσα πολλα...

Οταν ερχονται και σου χτυπανε στα 60 την παπάτζα το Two Worlds ..εεε..νταξ..... και επισης οταν υπαρχει εκμεταλευση στην τιμη λογω ονοματος και brandname "must have" τιτλων...

ας παρουν καποιοι το εισητηριο για το φεριμποτ, καποιοι αλλοι θα μπουνε στο πειρατικο σκαφος...τσαμπα..

nfsman
16-07-09, 21:37
Sorry, αλλα γιατί εσύ αυτη την παπάτζα πρέπει οπωσδήποτε να την πάρεις? Το νοίκιασες, έπαιξες το demo, και είδες οτι δεν άξιζε τον κόπο, στην άκρη... Τιμώρησε τους, με το να μην το αγοράσεις, οχι με το να το πάρεις πειρατικό

AirSeed
16-07-09, 21:44
Βασικά σε αυτό έχεις δίκιο που λες.Δεν ειναι αναγκη να το αγορασει καποιος σονυ και καλα.

Παρολα αυτα ποια η διαφορα ζημιας που θα μπορουσε να κανεις καποιος οταν

-δεν αγοραζει εναν τιτλο
-κατεβαζει εναν τιτλο

.

Προσεχε, δεν λεω να αγοραζει απο τον πειρατη της γειτονιας , γιατι τοτε...ναι..κανει οντως ζημια στο συστημα με το να πληρωνει κερατιατικα τον λαθος ανθρωπο.
Αλλα καποιος που ησυχα απο το σπιτακι του κατεβαζει,τα γραφει, ΔΕΝ τα δινει σε φιλους του,δεν ενοχλει κανεναν...
πως κανει ζημια στο συστημα?Αφου δεν θα εδινε εξαρχης 60 ευρα για εναν τιτλο που πιστευει πως δεν αξιζει για 60 αλλα για..25 πχ.

Leo 360 Greece
16-07-09, 21:45
Παιδια,sorry για το παραπανω σχολιο,απλα ετσι ειχα ακουσει...Τι να πω...σβηστε το αν ειναι...Και παλι sorry και thanks που με διορθωσατε!!!Μην εμενα και στην αγνια...:-D

pantelis51
16-07-09, 23:30
Βασικά σε αυτό έχεις δίκιο που λες.Δεν ειναι αναγκη να το αγορασει καποιος σονυ και καλα.

Παρολα αυτα ποια η διαφορα ζημιας που θα μπορουσε να κανεις καποιος οταν

-δεν αγοραζει εναν τιτλο
-κατεβαζει εναν τιτλο

Προσεχε, δεν λεω να αγοραζει απο τον πειρατη της γειτονιας , γιατι τοτε...ναι..κανει οντως ζημια στο συστημα με το να πληρωνει κερατιατικα τον λαθος ανθρωπο.
Αλλα καποιος που ησυχα απο το σπιτακι του κατεβαζει,τα γραφει, ΔΕΝ τα δινει σε φιλους του,δεν ενοχλει κανεναν...
πως κανει ζημια στο συστημα?Αφου δεν θα εδινε εξαρχης 60 ευρα για εναν τιτλο που πιστευει πως δεν αξιζει για 60 αλλα για..25 πχ.

Θα σου απαντήσω εγώ το ζωντανό παράδειγμα: Απλά θα περίμενε μέχρι να πέσει η τιμή ή θα το δανειζότανε από το βιντεοκλαμπ της γειτονιάς ή θα το έψαχνε μεταχειρισμένο ή ας κατέβαζε το demo κι ας το έπαιζε ξανά και ξανά! Ξέρεις πόσα είναι αυτά που θέλω να αγοράσω αλλά κοστίζουνε 55 ευρώ το ένα; Και οι τιμές ιδιαίτερα στα παιχνίδια πέφτουνε πάντοτε με μαθηματική ακρίβεια. Δεν είναι ανάγκη πια να παίζουμε μόνο ότι τελευταίο κυκλοφορεί!

Tout
17-07-09, 00:56
Η βιομηχανία των βιντεοπαιχνιδιών είναι τόσο σημαντική που επηρεάζει δραματικά την εξέλιξη των ηλεκτρονικών υπολογιστών και τις αγοραστικές "ανάγκες" της κάθε εποχής που ορίζεται τουλάχιστον στους 18 μήνες, χρονικό διάστημα που απαιτείται για την μείωση μεγέθους των ημιαγωγών στο ήμισυ. Χωρίς το απαραίτητο αγοραστικό κοινό, τα χρηματικά κεφάλαια των εταιριών συρρικνώνονται με αποτέλεσμα να μπορούμε να απολαμβάνουμε μόνο 2-3 πραγματικά καλούς τίτλους ανά εξάμηνο και αυτά πάλι χάρη σε εμάς που επιλέγουμε να αγοράσουμε τα παιχνίδια μας (στη πραγματικότητα άδειες χρήσης αγοράζουμε αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα)

Όταν ήμουν ανήλικος και χωρίς πολλά χρήματα στη τσέπη δανειζόμουν παιχνίδια από φίλους και έφτιαχνα αντίγραφα για να παίζω. Οι τιμές τότε ήτανε αρκετά απαγορευτικές για τη τσέπη μου αλλά και δεν είχα τη παραμικρή ενοχή πως έκανα κάτι το κακό.

Αργότερα, όταν μεγάλωσα και έχοντας κουραστεί από αυτού του είδους τη νοοτροπία "κατεβάζω ότι βλέπω" και ανακάλυψα το playcom όπου οι τιμές για αγορά παιχνιδιών ουδεμία σχέση είχανε με τη χώρα μας, άρχισα να αγοράζω ΜΟΝΟ γνήσια, παιχνίδια που για πρώτη φορά επέλεγα και που απολάμβανα όχι μόνο μία αλλά πολλές φορές.

Αυτό που πιστεύω είναι πως για το 57% των πειρατών της χώρας μας οφείλεται Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ ΤΙΜΗ των συγκεκριμένων μέσων! Είναι απαράδεκτο να υπάρχουνε καταστήματα που να πουλάνε έναν τίτλο στα 70 ευρώ ενώ στην υπόλοιπη ευρώπη το βρίσκεις και με 20 ευρώ! Θα ήτανε άδικο να χαρακτηρίσω την αγορά μας ως μπουρδέλο, γιατί τα τελευταία διέπονται από οργάνωση και μηδενική ανοχή!

Όσο αφορά τη μουσική βιομηχανία είναι κοινό μυστικό πως έχει πεθάνει. Κάποια στιγμή έγινε μια προσπάθεια ανάστασης με διάθεση δώρου DVD μαζί με το CD όμως χωρίς σημαντικό αποτέλεσμα. Πλέον οι ίδιοι οι καλλιτέχνες ανεβάζουνε «παράνομα» τα τραγούδια τους σε youtube και torrents γιατί δεν έχουνε και κάτι να περιμένουνε από τις πωλήσεις των cds με βάση τα καταχρηστικά συμβόλαια των δισκογραφικών αλλά και τα 500 ευρώ που παίρνει ένας απλός τραγουδιστής ως νυχτοκάματο σίγουρα δεν συγκρίνεται με τα όποια ποσοστά που θα προκύψουν σε μια μέρα. Οπότε ένα μουσικό cd στη χώρα μας έχει καταντήσει Promotion μιας live πίστας και τίποτα παραπάνω.

Συνοπτικά οι αλλαγές που θα πρότεινα είναι:

Για τη μουσική βιομηχανία η καθιέρωση ενός οργανισμού όπου θα επιτρέπει το free κατέβασμα τραγουδιών πληρώνοντας ένα μικρό πάγιο το μήνα πχ. 10 ευρώ και η δημιουργία οικιακών συσκευών τύπου ραδιοφώνου όπου θα μπορεί να συνδέεται κανείς και να κατεβάζει από τη βάση δεδομένων.

Στο χώρο των βιντεοπαιχνιδιών η μείωση του κόστους και έως 29 ευρώ / τίτλο.

Και τέλος στα προγράμματα Η/Υ η επιδότηση 3.000 ευρώ για αγορά λογισμικού με τη απόκτηση νέου υπολογιστή και 15.000 ευρώ για τις νέες επιχειρήσεις.

Φίλε μου πολύ σωστό το σκεπτικό σου αλλά δεν έλαβες κάτι υπ' όψιν.Οσον αφορά τα cd μουσικής με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.Δεν συμβαίνει το ίδιο όμως και με τις εταιρείες που εκδίδουν τα παιχνίδια.Και τι εννοώ...
Η κάθε εταιρεία μουσικής παίρνει ποσοστά ακόμα και από τις εμφανίσεις κάθε τραγουδιστή(αυτή είναι που κλείνει τις συμφωνίες) ενώ η εταιρεία βιντεοπαίχνιδιών έχει έσοδα μόνο από τις πωλήσεις.
Επίσεις στην χώρα μας η μεγαλύτερες αλυσίδες καταστημάτων ηλεκτρονικών ακολουθούν την πτώση των τίμων που συμβαίνει σε άλλες χώρες.Αντίθετα στα μικρά καταστήματα η τιμές παραμένουν ψηλά γιατί αγοράζουν και πιο ακριβά.Δεν είναι το ίδιο όταν π.χ. τα multirama αγοράζουν 1000 κομάτια και το καταστηματάκι στην γωνία 10.Ο ένας αγοράζει το κομμάτι περίπου 20 ευρώ λιγότερο από την τιμή πώλησης και ο άλλος 5.
Τέλος οι εταιρείες έχουν να πληρώσουν και ένα σωρό κόσμο πίσω από ένα παιχνίδι.Και σκέψου ότι είναι από τον σεναριογράφο μέχρι τον τύπο που τα πακετάρει.

Chronix GRE
17-07-09, 01:17
.Δεν ειναι αναγκη να το αγορασει καποιος σονυ και καλα.

Το πιάσαμε το υπονοούμενο. Από τους άλλους είσαι και εσύ :P

Η πειρατεία είναι ένας από τους τρόπους για να έπελθουν κάποιες ισορροπίες, όπως κάθε σύστημα έχει την τάση για ισορροπία.

Προσωπικά δεν το έχω εφαρμόσει στα παιχνίδια για το xbox 360, αλλά δεν κατηγορώ και όσους το κάνουν.

SerialKillerX
17-07-09, 03:03
Έλεος ρε παιδιά. Πόσες φορές θα "κλείσει" και θα "ξανανοίξει" το συγκεκριμένο θέμα. Επι 40 σελίδες τα ίδια και τα ίδια λέμε. (41 αν μετρήσουμε και αυτήν.)

nfsman
17-07-09, 08:53
Δε νομίζω οτι θα κλείσει ποτέ το συγκεκριμένο θέμα, και λογικό είναι. Ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη και τα επιχειρήματα με τα οποία την στηρίζει, οπότε κουβεντούλα γίνεται ;)

Nek_Food
17-07-09, 08:59
Όσο υπάρχει gaming, θα υπάρχει και πειρατεία και φυσικά πάντα θα κάνουμε αυτή την συζήτηση. Δεν νομίζω ότι ενοχλεί κανέναν, φιλική κουβεντούλα γίνεται (όσο βρισκόμαστε μπροστά από τις οθόνες μας, γιατί από κοντά παίζει να μαλλιοτραβηχτούμε σαν τις κατίνες) :D

AirSeed
17-07-09, 09:50
Παντως πλακα πλακα πρέπει να το μελετήσουμε αυτό το φαινόμενο...

Μας πιάνει μια περίεργη όρεξη να μιλήσουμε για πειρατεία μόνο σε συγκεκριμένα διαστήματα του έτους....χμμμ........
Και να πεις πως λέμε κάτι το καινούριο.
Εγω πχ παίζει και να έχω απαντήσει σε αυτές τις 41 σελίδες πάνω από 5-6 φορες με μπορει και 6 ποστς καθε φορά...

deja vu ftw! :D

reactor333
17-07-09, 10:49
πειρατια σε οτι μπορω και οτι με συμφερει....
70 ευρω ειναι υπερβολικα. ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.

klem578
17-07-09, 13:15
πειρατια σε οτι μπορω και οτι με συμφερει....
70 ευρω ειναι υπερβολικα. ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.

ψψψψψιτ, e-shop καταστηματα εξωτερικου και μεταχειρισμενα απο εδω :)

Το "ειναι ακριβα αρα θα παιζω κοπια" δεν αποτελεσε ποτε δικαιολογια φιλε μου...:cunning:

garrett156
17-07-09, 13:59
και τωρα ηρθες και εσυ να μας πεις κατι που δεν ξεραμε περι εξωτερικου...ασε τον καθενα να διαλεξει.

nfsman
17-07-09, 14:12
Το κλασσικό "είναι ακριβά" δεν μου λέει κάτι. Μια φθηνή δικαιολογία είναι.. Όποιος θέλει με λίγο ψάξιμο βρίσκει φθηνούς τίτλους. Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας. Και 5 ευρώ να έχουν οι τίτλοι, κάποιοι θα τα πάρουν πάλι πειρατικά γιατί τα βρήκαν με 3...

Ο καθένας με τις επιλογές του..

reactor333
17-07-09, 14:23
Εξωτερικο δεν εχω προσβαση σε καποιο μεσω πληρωμης...
δειτε λιγο ρε παιδια τις τιμες της αμερικης, δειτε κατι τρελες προσφορες που κανουν, πως πεφτουν οι τιμες στα παιχνιδια μετα απο λιγο....
πειτε με φθηνο, πειτε με οτι θελετε, αλλα ειμαι αρκετα κοροϊδο ηδη και δεν σκοπευω να γινω και αλλο.

Helloween81
17-07-09, 14:31
Αν θέλει κάποιος να παίξει 3-4 νέους τίτλους την στιγμή που βγαίνουν υπάρχει πρόβλημα γιατί τα χρήματα δυστυχώς ακόμα δεν βγαίνουν σε δέντρα ούτε όλοι έχουν κάποιον μεγαλύτερο να τους αγοράζει τα παιχνίδια τους.
Με λίγα λόγια αν ένας νέος της γενιάς των 700 πρέπει να δώσει 70 ευρώ για ένα παιχνίδι δηλαδή το 1/10 του μισθού του.. θα έλεγα οτι είναι πρόβλημα.. Για παραπάνω απο 1 ούτε κουβέντα. Τα παιχνίδια σήμερα σε αρκετές περιπτώσεις όντως είναι ακριβά όπως ήταν πάντα. Στα μέσα της δεκαετίας 90 όταν θυμάμαι ο πατέρας μου έπαιρνε σχετικά καλό μισθμό λόγω πολλών ετών εργασίας.. ενα παιχνίδι SNES έκανε 27 χιλιάδες. Άντε να τον πείσεις όταν είχε 1 παιδί στο σχολείο και ένα στο στρατό + νοίκια και ιστορίες να δώσει τόσα χρήματα για ενα παιχνίδι.
Η πειρατεία είναι μια επιλογή. Οι άλλες είναι να περιμένει να περάσουν 5-6 μήνες να πέσει πολύ τη τιμή. Οι χαμηλοί μισθοί και η ακριβή ζωή όπως είναι σήμερα σπρώχνουν πολλές φορές προς την πειρατεία. Το ίδιο συμβαίνει με την απληστεία ( τα θέλω όλα).
Εγώ εδώ και χρόνια είμαι του original (ειδικά στο xbox) απλά δεν μπορώ να αδικήσω τους πειρατές.. Το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι μια στο τόσο αυτοί που δεν έχουν πρόβλήμα οικονομικό.. δεν είναι κακό να στηρίζουν κάποια προσπάθεια ειδικα απο μικρότερες εταιρίες.

K 4 P A
17-07-09, 14:53
Αν θέλει κάποιος να παίξει 3-4 νέους τίτλους ..........
........... να στηρίζουν κάποια προσπάθεια ειδικα απο μικρότερες εταιρίες.

+++++++ για ολο το ποστ....

klem578
17-07-09, 15:05
και τωρα ηρθες και εσυ να μας πεις κατι που δεν ξεραμε περι εξωτερικου...ασε τον καθενα να διαλεξει.

Mου αρεσουν οι ανθρωποι με επιχειρηματα...

Γεια σου ρε Garret αρχαιε του forum, συγγνωμη που μιλησα και εγω, αλλα, οπως ειπες και εσυ, ηταν δικη μου επιλογη.
Μιλα καλυτερα σε παρακαλω, δεν ειμαστε σε mosh-pit εδω μεσα αν με πιανεις...

Θενκς

Edit : @reactor : Φιλε, συμφωνοι αλλα και παλι δεν αποτελει δικαιολογια, τα παιχνιδια στο Ελλαδισταν εχουν 70 ευρωτρονια , οχι παντου :)
Tωρα, το να "ξε-γινεσαι" (δικη μου λεξη) κοροιδο...

Συγγνωμη, αλλα θα πω παλι το ευνοητο : Πως θα σου φαινοταν αν ερχοταν καποιος (η' πολλοι) και σου αρπαζαν την δουλεια σου?Καθολου ωραιο, ετσι?

Τα παιχνιδια reactor δεν φτιαχνονται απο μονα τους, οι ανθρωποι που ξεπατωνονται επι μηνες/χρονια εχουν να πληρωσουν και αυτοι τους λογαριασμους τους.
Με το να μην γινομαστε εμεις και να μετατρεπουμε τους προγραμματιστες σε "κοροιδα" δεν αποτελει και παλι λυση...

Δεν γινεται φιλτατε να σκεφτομαστε μονο την κ@λαρα μας συνεχεια, σωστα?

Επισης, επειδη τα "καλα" παιχνιδια ειναι λιγα (αν και αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο) , δεν θα τα σταζεις προφανως σε "ολους" , μονο σε αυτους που κρινεις οτι αξιζουν τα χρηματα σου.

Βεβαια, οπως πολυ σωστα ειπε και ο nfsmaniac, Και 5 ευρώ να ειχαν οι τίτλοι, καποιοι θα τα επαιρναν παλι πειρατικα στα 3 ευρω...

@Halloween81 : Πολυ ωραιο ποστ, ευγε :)

ultralisk
17-07-09, 15:53
σωστός 100% ο klem και ειδικά εδώ όπως είπε και ο nfsmaniac

Βεβαια, οπως πολυ σωστα ειπε και ο nfsmaniac, Και 5 ευρώ να ειχαν οι τίτλοι, καποιοι θα τα επαιρναν παλι πειρατικα στα 3 ευρω...

ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει και δεν προκειται να πω τίποτα σε κανέναν, απλά μην προσπαθούμε να βγάλουμε τους εαυτούς μας λάδι λέγοντας σε πόσο άτιμη κοινωνία ζούμε που δεν μπορούμε να παίξουμε 100 παιχνίδια από την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας τους...για όλα υπάρχει λύση

reactor333
17-07-09, 15:58
Mου αρεσουν οι ανθρωποι με επιχειρηματα...

Γεια σου ρε Garret αρχαιε του forum, συγγνωμη που μιλησα και εγω, αλλα, οπως ειπες και εσυ, ηταν δικη μου επιλογη.
Μιλα καλυτερα σε παρακαλω, δεν ειμαστε σε mosh-pit εδω μεσα αν με πιανεις...

Θενκς

Edit : @reactor : Φιλε, συμφωνοι αλλα και παλι δεν αποτελει δικαιολογια, τα παιχνιδια στο Ελλαδισταν εχουν 70 ευρωτρονια , οχι παντου :)
Tωρα, το να "ξε-γινεσαι" (δικη μου λεξη) κοροιδο...

Συγγνωμη, αλλα θα πω παλι το ευνοητο : Πως θα σου φαινοταν αν ερχοταν καποιος (η' πολλοι) και σου αρπαζαν την δουλεια σου?Καθολου ωραιο, ετσι?

Τα παιχνιδια reactor δεν φτιαχνονται απο μονα τους, οι ανθρωποι που ξεπατωνονται επι μηνες/χρονια εχουν να πληρωσουν και αυτοι τους λογαριασμους τους.
Με το να μην γινομαστε εμεις και να μετατρεπουμε τους προγραμματιστες σε "κοροιδα" δεν αποτελει και παλι λυση...

Δεν γινεται φιλτατε να σκεφτομαστε μονο την κ@λαρα μας συνεχεια, σωστα?

Επισης, επειδη τα "καλα" παιχνιδια ειναι λιγα (αν και αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο) , δεν θα τα σταζεις προφανως σε "ολους" , μονο σε αυτους που κρινεις οτι αξιζουν τα χρηματα σου.

@Halloween81 : Πολυ ωραιο ποστ, ευγε :)

ηδη τα σταζω σε παιχνιδια που μου αρεσουν και με κερδισαν με την πειρατικη εκδοση. πχ cod2 pc cod4 pc gta iv pc.
και ναι, εδω εχουνε μονο τοσο υψηλες τιμες αλλα εγω δεν εχω καν προσβαση σε αγορες απο εξωτερικο οποτε?
η μονη εταιρια που εχει αξιολογες προσφορες ειναι η valve, μεσω του steam, αλλα κριμα γιατι δεν μου αρεσουν τα παιχνιδια της.

Αν ηταν οι τιμες οπως στο αμερικα, θα αγοραζα καινουργιο παιχνιδι καθε εβδομαδα. και δεν το λεω ετσι στον αερα αυτο.

επισης, ουτε και τα λεφτα φτιαχνοται απο μονα τους, γι'αυτο καλο ειναι να μη τα πεταμε ολα.

Helloween81
17-07-09, 16:12
Εγώ θα πω την αμαρτία μου. Επειδή αργούσε λίγες μέρες Ευρώπη πήρα το CoJ : bib pc version να το παίξω απο τον "θείο". Όταν βγήκε η ORIGINAL έκδοση (εδώ και το λινκ με τα original games που έχω απο steam http://steamcommunity.com/profiles/76561197985239647/games για το τυπικό οτι έχω γνήσια κόπια του game) το αγόρασα γιατί αυτό σκόπευα απο την αρχή. Και? Τι πήρα? Ενα παιχνίδι με σπασμένο multiplayer, χωρίς dedicated servers με πετάει έξω απο το lobby, βρίσκω ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ (στο κόκκινο και 2-3 στο πορτοκαλι) servers και γενικά δεν μπορώ να απολαύσω αυτό που πλήρωσα... Την επόμενη φορά λέω YO HOHOHOHO στην ubisoft ναί η όχι? Με σεβάστηκαν? Ι got pwnd or what?

Υ.Γ To ίδιο έπαθα και με το Hawx..

reactor333
17-07-09, 16:39
Εγώ θα πω την αμαρτία μου. Επειδή αργούσε λίγες μέρες Ευρώπη πήρα το CoJ : bib pc version να το παίξω απο τον "θείο". Όταν βγήκε η ORIGINAL έκδοση (εδώ και το λινκ με τα original games που έχω απο steam http://steamcommunity.com/profiles/76561197985239647/games για το τυπικό οτι έχω γνήσια κόπια του game) το αγόρασα γιατί αυτό σκόπευα απο την αρχή. Και? Τι πήρα? Ενα παιχνίδι με σπασμένο multiplayer, χωρίς dedicated servers με πετάει έξω απο το lobby, βρίσκω ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ (στο κόκκινο και 2-3 στο πορτοκαλι) servers και γενικά δεν μπορώ να απολαύσω αυτό που πλήρωσα... Την επόμενη φορά λέω YO HOHOHOHO στην ubisoft ναί η όχι? Με σεβάστηκαν? Ι got pwnd or what?

Υ.Γ To ίδιο έπαθα και με το Hawx..
ε κατεβασε το AC2 απο το παταρι να εισαι κομπλε :-Δ

skouros73 gr
17-07-09, 17:47

Συμφωνω καθολου ωραιο.Μια ερωτηση.Τα παιχνιδια πως καποιοι τα εχουν και τα σπανε πριν καλα καλα κυκλοφορησουν?Χωρις πραγματηκα να ξερω αυτο που μου ερχεται εμενα στο μυαλο ειναι το εξης.Καποιος -οι απο τις εταιριες μεσα τα βγαζουν παρανομα για την κονομα τους και αυτοι,οποτε αν ειναι ετσι (αν),αφου δεν σεβονται αυτοι την δουλεια τους θα την σεβαστη ο υπολοιπος (παρτακιας) κοσμος?
Επισης δεν βλεπω να γινεται τιποτα για να αλλαξη αυτο και φαινεται τελικα οτι τους βολευει η κατασταση η οτι δεν τους πειραζει και πολλη.

reactor333
17-07-09, 18:10

Συμφωνω καθολου ωραιο.Μια ερωτηση.Τα παιχνιδια πως καποιοι τα εχουν και τα σπανε πριν καλα καλα κυκλοφορησουν?Χωρις πραγματηκα να ξερω αυτο που μου ερχεται εμενα στο μυαλο ειναι το εξης.Καποιος -οι απο τις εταιριες μεσα τα βγαζουν παρανομα για την κονομα τους και αυτοι,οποτε αν ειναι ετσι (αν),αφου δεν σεβονται αυτοι την δουλεια τους θα την σεβαστη ο υπολοιπος (παρτακιας) κοσμος?
Επισης δεν βλεπω να γινεται τιποτα για να αλλαξη αυτο και φαινεται τελικα οτι τους βολευει η κατασταση η οτι δεν τους πειραζει και πολλη.
εχεις κατι με το γραμμα "η" ετσι? :Ρ

η πειρατεια καλπαζει περισσοτερο σε χωρες με χαμηλους μισθους υψηλες τιμες etc.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να κανουν παιχνιδια οπως ειπαν παραπανω το 1/10 το μισθου.
ποτε θα το καταλαβετε οτι μας συμπεριφέρονται σα ζωα?

το να κανει το μισο εκατομμυριο απο τα δεκα που εχω πουλησει πειρατεια δε με πειραζει καθολου. γιατι τα cracks ποιος τα βγαζει νομιζετε?

klem578
17-07-09, 18:53

Sκουρε, με συγχωρεις αλλα αποτελει απιστευτη αφελεια το να πιστευεις τα παραπανω, ιδιως το "αφου δεν σεβονται αυτοι την δουλεια τους θα την σεβαστη ο υπολοιπος (παρτακιας) κοσμος?"

Χωρις να με παρεξηγησεις σε παρακαλω , θα πω "να'χαμε να λεγαμε".
Η αλλιως, " λεμε για να ειμαστε καλυμμενοι" απλα...

Tα λεγομενα σου με εκπλησσουν φιλε,ιδιως αν αναλογιστει κανεις πως εισαι του '73, προφανως ομως, με 65 χιλιαρικα score δεν νομιζω να υποστηριζες και το αντιθετο :)

Οσον αφορα τις "διαρροες" , αυτες προερχονται απο τα εργοστασια πρεσσαρισματος , ο "μαγκας" που κανει την βρωμοδουλεια, ουδεμια σχεση εχει με τον καρμιρη τον developer που εστρωσε τα οπισθια του για 1/2 χρονια για να βγει το τελικο αποτελεσμα (παιχνιδι).

Ειναι σαν να μου λες οτι ο τυπακος που πουλαει φρουτα στην γειτονια και ξυπναει απο τις 5 τα χαραματα δεν σεβεται το επαγγελμα του επειδη ενα λαμογιο του αρπαξε 2 καφασια με φρουτα στην κουτρα...
Ελα τωρα φιλε...

Μην το παιζουμε ρε παιδια κουτοι επειδη ετσι μας συμφερει, αυτο λεω απλα.

Επισης, (και τωρα ειναι που πολλοι υπερμαχοι του Yarr,Ahoy ! θα διαφωνισουν ) , δεν διαθετουμε την καταλληλη κουλτουρα (η οποια λεξη δεν αφορα μονο στην αναπτυξη του πνευματικου επιπεδου) στο να καταλαβουμε καποια πραματα :

Ποσοι "οικοι" παραγωγης παιχνιδιων υπαρχουν στην Ελλαδα? (πλην της εταιρειας του Daggerfall και της αλλης που πηγε να βγαλει το Thesis).

Aκριβως, αμα ο κολλητος σας/αδελφος/αδελφη/πατερας/φουκαριαρα μανα σας εργαζοτανε σε μια απο αυτες τοτε μαλλον θα βλεπατε το θεμα διαφορετικα (η' μαλλον οχι).
Κοινως, επειδη ο συγκεκριμενος κλαδος ειναι (σχεδον) ανυπαρκτος στην ομορφη μας χωρα, πολλοι απο εσας/εμας "μπερδευονται" και νομιζουν πως τα παιχνιδια φτιαχνονται απο νεραιδες/robot/ μαγο Nisdorgh - καταληγει το ολο θεμα για πολλους να φανταζει τοσσο "ξενο" και μακρινο σε σημειο που εχουν αναισθητοποιηθει εντελως, Χενς γουα'ι' " η κοπια ειναι η μονη λυση" (και καλα)...

Γνωριζω ατομα που εργαζονται στον συγκεκριμεμο κλαδο και σας πληροφορω πως και αυτοι εχουν οικεγενεια/παιδια/γατες/σκυλους , πληρωνουν μηνιαιως επισης τους λογαριασμους ρευματος/νερου κτλ, οποτε το "αφου δεν σεβονται αυτοι την δουλεια τους θα την σεβαστη ο υπολοιπος (παρτακιας) κοσμος?" ανηκει πραγματικα σε ουτοπικο σεναριο, συγγνωμη αλλα οποια δικαιολογια και να προβαλει καποιος επι του θεματος θα ειναι απλα για να καλυψει τον Κ@λο του, μην κρυβομαστε πισω απο τα δακτυλα μας , δεν ειμαστε 10 χρονων...

Το να βγει καποιος και να πει "φιλε μου, ετσι γουσταρω", δεν θα αποτελεσει προφανως δικαιολογια αλλα και παλι, θα ειναι -τουλαχιστον- πιο ειλικρινες, οι μελοδραματισμοι και τα "φταει οι παγκοσμια οικονομια/700 ευρω μισθος" κτλ αποτελουν φτηνες δικαιολογιες και το γνωριζετε ολοι σας κατα βαθος.

Τελευταια φορα που ελεγξα , ουτε "πλουσιος" ειμαι, ουτε τιποτα , και λογαριασμους πληρωνω σαν και ολους εσας και η οικογενεια, οικογενεια...

Θα ηθελα να θεσω ενα παραδειγμα επισης οσον αφορα την "Ελληνικη" νοοτροπια του "γουσταρω κουτρα" : Γνωριζω μια 10-αδα κυριων που απο το πρωι εως το βραδυ ηταν καρφωμενοι πανω απο ενα COD 4 (τωρα ειναι COD5 και απο τον Νοεμβριο θα ειναι COD 6 απ'οτι φαινεται :)).
Tα μηχανηματα προφανως ολα σπασμενα, και για ποιον λογο?Για να παιζουν 1 παιχνιδι το οποιο τους κραταει 1 ολοκληρο χρονο - τιποτα αλλο.

"Μα ρε Κλεμ, τα παιχνιδια ειναι ακριβα" μου λεει, μαλιστα, το να σταξεις 35 ευρω στο play-asia για ενα Παιχνιδι το οποιο θα σε κρατησει 1 ολοκληρο χρονο ειναι πολλα φραγκα υποθετω για εναν ανθρωπο ανω των 25 ετων...
Τωρα, αμα χρησιμοποιησω την λεξη "γυφτια" πολλοι απο εδω μεσα θα με λυντσαρουν προφανως :)

Θα ηθελα να τονισω παλληκαρια πως ολα τα παραπανω ουτε για να φανω πιο ωραιος/μαγκας/σωστος τα εγραψα ουτε για να αλλαξω την γνωμη κανενος - εξηγουμεθα για να μην παρεξηγουμεθα - θα πρεπει ομως καποτε να σταματησουμε να ζουμε στην χωρα του "ποτε ποτε" και να προβαλουμε ασυναρτητες δικαιολογιες απλα "γιατι ετσι" η' γιατι ετσι μας συμφερει...

Αυτα τα "λιγα" απο εμενα, συγγνωμη για το κειμενο-τειχος :)

reactor333
17-07-09, 19:06
"Μα ρε Κλεμ, τα παιχνιδια ειναι ακριβα" μου λεει, μαλιστα, το να σταξεις 35 ευρω στο play-asia για ενα Παιχνιδι το οποιο θα σε κρατησει 1 ολοκληρο χρονο ειναι πολλα φραγκα υποθετω για εναν ανθρωπο ανω των 25 ετων...
Τωρα, αμα χρησιμοποιησω την λεξη "γυφτια" πολλοι απο εδω μεσα θα με λυντσαρουν προφανως :)
και για εμενα που ειμαι ανηλικος?(γιοκ προσβαση σε καρτες)
παλι καλα που ειχα τις γνωσεις να κανω ps2 να παιζει backups.... ουφ

Helloween81
17-07-09, 19:13
klem Αυτά που λες τα τηρείς? Δηλαδή αμα έρθω μια επίσκεψη στο σπίτι σου δεν θα βρω τίποτα παράνομο? Ούτε στο pc (ταινίες,mp3 ούτε κανένα αντιγραφο cd και απο torrent δεν κατεβάζεις ποτέ και τίποτα? Αν είσαι μεγαλύτερος σε ηλικία δεν είχες ποτε κασσέτα copia? Αν είναι έτσι φίλε μου μπράβο σου.

Τα υπόλοιπα είναι μεγάλη κουβέντα και δύσκολο να υπάρξει γόνιμος διάλογος μέσω φορουμ. Απλά μόνο και μόνο το γεγονός οτι αρκετές εταιρίες θησαυρίζουν δείχνει οτι το παράδειγμα του μανάβη η του κάθε μεροκαματιάρη είναι άτοπο. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν υπάρχουν προσπάθειες πού έχουν ανάγκη τα χρήματα..

Τέλος.. για δες λίγα ποστ πιο πάνω και πες μου η ubisoft θα μου δώσει πίσω τα 100 ευρώ για τα προιόντα της που δεν δουλεύουν όπως έπρεπε? Η Funcom θα δώσει πίσω στον κόσμο τα 70 ευρώ γιατί πήγε και κυκλοφόρησε ενα παιχνίδι μισό? Και τα παραδείγματα? Εκατοντάδες.

Όσον αφορά αυτό ΄

"Το να βγει καποιος και να πει "φιλε μου, ετσι γουσταρω", δεν θα αποτελεσει προφανως δικαιολογια αλλα και παλι, θα ειναι -τουλαχιστον- πιο ειλικρινες, οι μελοδραματισμοι και τα "φταει οι παγκοσμια οικονομια/700 ευρω μισθος" κτλ αποτελουν φτηνες δικαιολογιες και το γνωριζετε ολοι σας κατα βαθος."

Σόρρυ δεν θέλω να σε προσβάλλω αλλα υπάρχει ενα θέμα με τη μονόπλευρη αντίληψη που έχεις επι του θέματος. Πρέπει να σκεφτείς οτι δεν είναι όλοι στην θέση που είσαι εσύ. Νομίζεις οτι επειδή έχεις πιστωτική κάρτα μπορούν να έχουν όλοι? Δεν φτάνουν οι λογαριασμοί, ΟΤΕ,ΔΕΗ κτλ δεν φτάνουν πιθανόν κάποια δάνεια, κάποιο νοίκι κτλ.. πρέπει να έχουμε και τον λογαριασμό της πιστωτικής μαζί με τα όμορφα επιτόκια? Νομίζεις οτι επειδή εσύ εμπιστεύεσαι το διαδύκτιο το κάνουν όλοι? Νομίζεις οτι όλοι έχουν πρόσβαση στο νετ έτσι και αλλιώς? Και στο κάτω κάτω δεν μπορεί ενα Ασιατικό shop να αποτελεί πανάκεια και την απάντηση στην γεννιά των 700 ( η οποία είναι πραγματικότητα) και στην δεδομένη οικονομική κρίση. Τέλος.. ως έμπειρος gamer.. μπορώ να σου πω παιχνίδια που με κράτησαν χρόνο μετρημένα στα δάκτυλα.. Μερικές ώρες/μέρες εκατοντάδες.

Υ.Γ Πάντα φιλικά και το τονίζω αυτό για να αποφύγουμε ανούσιες ιντερνετικές παρεξηγήσεις

klem578
17-07-09, 19:28
1) klem Αυτά που λες τα τηρείς? Δηλαδή αμα έρθω μια επίσκεψη στο σπίτι σου δεν θα βρω τίποτα παράνομο? Ούτε στο pc (ταινίες,mp3 ούτε κανένα αντιγραφο cd και απο torrent δεν κατεβάζεις ποτέ και τίποτα? Αν είσαι μεγαλύτερος σε ηλικία δεν είχες ποτε κασσέτα copia? Αν είναι έτσι φίλε μου μπράβο σου.

2)Τα υπόλοιπα είναι μεγάλη κουβέντα και δύσκολο να υπάρξει γόνιμος διάλογος μέσω φορουμ. Απλά μόνο και μόνο το γεγονός οτι αρκετές εταιρίες θησαυρίζουν δείχνει οτι το παράδειγμα του μανάβη η του κάθε μεροκαματιάρη είναι άτοπο. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν υπάρχουν προσπάθειες πού έχουν ανάγκη τα χρήματα..

3)Τέλος.. για δες λίγα ποστ πιο πάνω και πες μου η ubisoft θα μου δώσει πίσω τα 100 ευρώ για τα προιόντα της που δεν δουλεύουν όπως έπρεπε? Η Funcom θα δώσει πίσω στον κόσμο τα 70 ευρώ γιατί πήγε και κυκλοφόρησε ενα παιχνίδι μισό? Και τα παραδείγματα? Εκατοντάδες.

1) Οποτε θελεις φιλτατε κερναω καφεδακι, ελπιζω μονο να εισαι καλος στο SF IV :happy-ver

2) Συμφωνω με το 1ο σκελος, το παραδειγμα ομως που εθεσα Hall δεν νομιζω να ειναι τελειως ατοπο, αναφερθηκα σε τριτους, ζημιογονους παραγοντες...

3) Συμφωνω απολυτως, δεν μπορω να πω κατι οσον αφορα αυτο...

Tannosuke GR
17-07-09, 22:37
Για το ότι σε λήστεψαν για μία μούφα και παραλλαγή τότε κανόνισε να τους κάνεις μήνυση... Όσο για το παιχνίδι που είναι μισό τους αξίζει πέτρα και ξυλίκι να φάνε ως και προστιμό διπλάσιο από αυτό που πήγαν και κυκλοφόρησαν...

skouros73 gr
17-07-09, 22:52
Sκουρε, με συγχωρεις αλλα αποτελει απιστευτη αφελεια το να πιστευεις τα παραπανω, ιδιως το "αφου δεν σεβονται αυτοι την δουλεια τους θα την σεβαστη ο υπολοιπος (παρτακιας) κοσμος?"

Καταρχας αν ειδες ειπα (αν) ειναι οπως νομιζω τα πραγματα.Επισης δεν ειναι τι πιστευω εγω,να το παιξω τιμιος μπορω και εγω,οπως και ποιο ειναι το σωστο επισης μπορω να σου πω.Απλα ομως ειπα τα πραγματα πως ειναι στο κοσμο που ζουμε,τον (παρτακια).

Tα λεγομενα σου με εκπλησσουν φιλε,ιδιως αν αναλογιστει κανεις πως εισαι του '73, προφανως ομως, με 65 χιλιαρικα score δεν νομιζω να υποστηριζες και το αντιθετο

παιδια οσοι εχετε ανω τον (φιλικη τιμη) 40 χιλιαδες σκορ ειστε πειρατες! Εσυ ποσο χρονων εισαι αληθεια ?

Οσον αφορα τις "διαρροες" , αυτες προερχονται απο τα εργοστασια πρεσσαρισματος , ο "μαγκας" που κανει την βρωμοδουλεια, ουδεμια σχεση εχει με τον καρμιρη τον developer που εστρωσε τα οπισθια του για 1/2 χρονια για να βγει το τελικο αποτελεσμα (παιχνιδι).

Αν ετσι λες οτι γινεται και ξερεις σιγουρα οκ το δεχομαι,ειπα αλλωστε το (αν).

Ειναι σαν να μου λες οτι ο τυπακος που πουλαει φρουτα στην γειτονια και ξυπναει απο τις 5 τα χαραματα δεν σεβεται το επαγγελμα του επειδη ενα λαμογιο του αρπαξε 2 καφασια με φρουτα στην κουτρα...
Ελα τωρα φιλε...

Στην δικη σου θεωρια εχει καποια εννοια,στην δικη μου ειναι τελειως ασχετο... τα παντα ολα δηλαδη !! Ποσο ειπαμε οτι εισαι?

συγγνωμη αλλα οποια δικαιολογια και να προβαλει καποιος επι του θεματος θα ειναι απλα για να καλυψει τον Κ@λο του, μην κρυβομαστε πισω απο τα δακτυλα μας , δεν ειμαστε 10 χρονων...

Ειδες πουθενα καμια δικαιολογια ???? οοοοοκ ! 13 μηπως?

Θα ηθελα να θεσω ενα παραδειγμα επισης οσον αφορα την "Ελληνικη" νοοτροπια του "γουσταρω κουτρα" : Γνωριζω μια 10-αδα κυριων που απο το πρωι εως το βραδυ ηταν καρφωμενοι πανω απο ενα COD 4 (τωρα ειναι COD5 και απο τον Νοεμβριο θα ειναι COD 6 απ'οτι φαινεται :)).
Tα μηχανηματα προφανως ολα σπασμενα, και για ποιον λογο?Για να παιζουν 1 παιχνιδι το οποιο τους κραταει 1 ολοκληρο χρονο - τιποτα αλλο.

Συμφωνω αν και δεν μπορεις να κατηγορης καποιων με το "προφανως".

klem Αυτά που λες τα τηρείς? Δηλαδή αμα έρθω μια επίσκεψη στο σπίτι σου δεν θα βρω τίποτα παράνομο? Ούτε στο pc (ταινίες,mp3 ούτε κανένα αντιγραφο cd και απο torrent δεν κατεβάζεις ποτέ και τίποτα? Αν είσαι μεγαλύτερος σε ηλικία δεν είχες ποτε κασσέτα copia? Αν είναι έτσι φίλε μου μπράβο σου.
1) Οποτε θελεις φιλτατε κερναω καφεδακι, ελπιζω μονο να εισαι καλος στο SF IV :happy-ver

Αν ακολουθουσα την δικη σου λογικη θα επρεπε να σε κραξω εδω λιγο,επειδη ομως απο το νετ τα λογια ειναι ευκολα,θα σου πω μπραβο αλλα προσωπικα το βρισκω καπως δυσκολο.

Αυτααααα παντα φιλικα φιλαρακι παντως,απλα "πιστευω" οτι δεν εθεσες με ωραιο τροπο την διαφορετικη γνωμη σου.Πρωτου απαντησεις και επειδη ειδα μια ταση να χανεις λεξης οταν διαβαζεις,κοιτα ξανα οτι εχω βαλει την λεξη "πιστευω".

klem578
17-07-09, 23:09
Όσον αφορά αυτό ΄

"Το να βγει καποιος και να πει "φιλε μου, ετσι γουσταρω", δεν θα αποτελεσει προφανως δικαιολογια αλλα και παλι, θα ειναι -τουλαχιστον- πιο ειλικρινες, οι μελοδραματισμοι και τα "φταει οι παγκοσμια οικονομια/700 ευρω μισθος" κτλ αποτελουν φτηνες δικαιολογιες και το γνωριζετε ολοι σας κατα βαθος."

Σόρρυ δεν θέλω να σε προσβάλλω αλλα υπάρχει ενα θέμα με τη μονόπλευρη αντίληψη που έχεις επι του θέματος. Πρέπει να σκεφτείς οτι δεν είναι όλοι στην θέση που είσαι εσύ. Νομίζεις οτι επειδή έχεις πιστωτική κάρτα μπορούν να έχουν όλοι? Δεν φτάνουν οι λογαριασμοί, ΟΤΕ,ΔΕΗ κτλ δεν φτάνουν πιθανόν κάποια δάνεια, κάποιο νοίκι κτλ.. πρέπει να έχουμε και τον λογαριασμό της πιστωτικής μαζί με τα όμορφα επιτόκια? Νομίζεις οτι επειδή εσύ εμπιστεύεσαι το διαδύκτιο το κάνουν όλοι? Νομίζεις οτι όλοι έχουν πρόσβαση στο νετ έτσι και αλλιώς? Και στο κάτω κάτω δεν μπορεί ενα Ασιατικό shop να αποτελεί πανάκεια και την απάντηση στην γεννιά των 700 ( η οποία είναι πραγματικότητα) και στην δεδομένη οικονομική κρίση. Τέλος.. ως έμπειρος gamer.. μπορώ να σου πω παιχνίδια που με κράτησαν χρόνο μετρημένα στα δάκτυλα.. Μερικές ώρες/μέρες εκατοντάδες.

Υ.Γ Πάντα φιλικά και το τονίζω αυτό για να αποφύγουμε ανούσιες ιντερνετικές παρεξηγήσεις

Κατ'αρχην, καμια παρεξηγηση, συζητηση κανουμε και πολιτισμενη κιολας.

Τωρα , καποια πραγματακια : Aν φιλε καποιος στο 2009 δεν εχει ιντερνετ/δεν εμπιστευεται το διαδυκτιο/δεν εχει εστω και μια Gift card (στην οποια δεν πληρωνει "μαμισιατικα"/δεν θεωρει ως λυση το να παρει εναν τιτλο στην μιση τιμη ακομα και απο ενα "Ασιατικο shop" (ακομα και στην περιπτωση που διαθετει καρτα), ε, τοτε με συγχωρεις αλλα τι καθομαστε και συζηταμε?
Μην το ριχνουμε παλι στο μελοδραμα ρε παιδακι μου , ειπαμε :)...

Επισης, οι χρηστες εδω μεσα προφανως κανουν χρηση του Internet απο την στιγμη που ποσταρουν εδω, σωστα?
Ολοι αυτοι που παιζουν στο Live κοπιαδουρα, και ιντερνετ εχουν, και χρεωστικη/πιστωτικη (εκτος και το Live το παιρνουν απο τον "θειο" και αυτο) - το φιλοτιμο ειναι που τους λειπει...

Συγγνωμη, αλλα "μονοπλευρη" την θεωρεις αυτη την αποψη?
Υποθεσεις θα κανουμε ολη την ωρα βρε Hell?
Internet γιοκ, καρτα γιοκ, "ελλειψη εμπιστοσυνης" (προς το συμπαν) γιοκ, χρεη απο εδω και απο εκει, αλλα η "κοιλια μας" και τα "γουστα" μας πρεπει να ειναι παντα στο φουλ, σωστα?
Δεν συμφωνω, με συγχωρεις...

Εδω υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν νερο να πιουν και να πλυθουν, αυτη την συζητηση θα κανουμε τωρα?
Τα μελοδραματα, ειπαμε, εκει που αρμοζουν, μην φτασουμε στο σημειο να γινομαστε και γραφικοι ("για την φουκαριαρα την μανα μου" και τα σχετικα...)

Προφανως, δεν ειναι αναγκη να συμφωνησουμε, συζητηση να γινεται :)

Φιλικα παντα...

reactor333
17-07-09, 23:12
Tα λεγομενα σου με εκπλησσουν φιλε,ιδιως αν αναλογιστει κανεις πως εισαι του '73, προφανως ομως, με 65 χιλιαρικα score δεν νομιζω να υποστηριζες και το αντιθετο

παιδια οσοι εχετε ανω τον (φιλικη τιμη) 40 χιλιαδες σκορ ειστε πειρατες! Εσυ ποσο χρονων εισαι αληθεια ?

πες οτι κανει το καθε παιχνιδι που εχεις παιξει 50 ευρω
50 x 177 = 8850 ευρω

Καταλαβαινεις οτι εισαι σε αλλο μηκος κυματος ετσι?

@klem
το σεναριο να ειναι ανηλικος καποιος δεν παιζει ε? :D μονο απο καποια online μαγαζια με αντικαταβολη που κανουν οτι τους καυλωνει μπορω να εχω προσβαση, αλλα και παλι δε θα ηταν ωραια πχ να πηγαινα κρυφα στο μουλτιραμα της γειτονιας μου να παρω ποντους(οφφτοπικ)

klem578
18-07-09, 00:13
50 x 177 = 8850 ευρω

@klem
το σεναριο να ειναι ανηλικος καποιος δεν παιζει ε? :D μονο απο καποια online μαγαζια με αντικαταβολη που κανουν οτι τους καυλωνει μπορω να εχω προσβαση, αλλα και παλι δε θα ηταν ωραια πχ να πηγαινα κρυφα στο μουλτιραμα της γειτονιας μου να παρω ποντους(οφφτοπικ)

Reactor, δεν εχω 177 παιχνιδια φιλε , ακριβως για τον λογο οτι Α) τα γουστα μου ειναι "περιεργα" και Β) τα παιχνιδια τα οποια κρινω οτι αξιζουν τα χρηματα μου δεν ειναι πολλα.

Οπως ειπανε πολλοι πριν απο εμενα , ΔΕΝ χρειαζεται να παιξεις κατι με το που βγει στην αγορα, πως να το κανουμε δηλαδη, και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο δεν γινεται παντα...

Υπαρχουν απειρα video club που ενοικιαζουν παιχνιδια, και αυτο "υπερβολικο" σου ακουγεται?Εμ...

Παντως, καταλαβε πως κανεις δεν "στην λεει" εδω, απλα μην κανουμε το ασπρο-μαυρο...

@ skouros : μια χαρα τα διαβασα φιλε, και επειδη ειμαι και εγω γερος τα πολλα πολλα τα ιντερνετικα δεν τα γουσταρω ("απο το ιντερνετ τα λογια ειναι ευκολα), καταλαβαινω τι λες παντως.

Καποιες παρατηρησεις ομως και παλι πανω σ'αυτα που εγραψες : 1ον, εγω δεν σε ειρωνευτηκα, το υφος αυτο δεν σου αρμοζει (εισαι και καποιας ηλικιας :)) , αν θελεις να με κατηγορησεις για οτιδηποτε, κατηγορησε με για την ωμοτητα μου, μην προσπαθεις ομως να υποβιβαζεις την νοημοσυνη του αλλου οσον αφορα καποια πραματα σε παρακαλω (το gamescore σου το οποιο προερχεται απο το 90% των τιτλων που εχουν κυκλοφορησει μεχρι στιγμης).

Μην γινεσαι ειρων μονο και μονο επειδη καποιος ειπε κατι το οποιο σε ενοχλησε, δεν ειναι ουτε σωστο και ουτε εινια ευστοχη η συγκεκριμενη (ειρωνια).

Τωρα, για τις διαρροες και παλι, δηλαδη τι περιμενες, με το που το παιχνιδακι βγει gold (για mastering) , τρεχουν οι ιδιοι οι πραγραμματιστες/γραφιστες/τεχνικοι ηχου να το "σπρωξουν" στο ιντερνετ?
Εμ τωρα, εισαι σιγουρος πως θελεις να με ρωτησεις παλι για την ηλικια μου?
Απλα πραματα δηλαδη βρε Σκουρε , δεν θελει κανα master στην πυρηνικη φυσικη για να το καταλαβεις :cunning:

Το παραδειγμα που εθεσα αφορουσε αυτο στο οποιο αναφερθηκα (και παλι) και στην προηγουμενη παραγραφο , τωρα, αν ακομα θελεις να μαθεις την ηλικια μου, βρισκεται στο username μου, κερδιζω τιποτα τωρα?
Συγγνωμη για την ειρωνια βρε αδελφε (για την οποια σε "κατηγορησα" πιο πανω) αλλα δευτερη φορα που ρωτησες, ειπα να απαντησω και εγω ο καρμιρης !

Τωρα για την χρηση της λεξεως "προφανως", κατι ξερω και εγω..
Cod4 κουτρα, Cod5 κουτρα, λες το 6ο να φιλοτιμηθουν και να πανε να το αγορασουν?Μπορει, οταν ο Αι' Βασιλης γινει λεπτος, Αφρο-Αμερικανος και με Ιαπωνεζικα Mechs να σερνουν το ελκυθρο του αντι των ταρανδων :happy-ver

Ειπαμε, συζητηση γινεται, μην τα παιρνετε ολα προσωπικα ρε μαγκες, καποια πραματα θα ειπωθουν, και στην τελικη, δεν τρεφουμε ολοι μας και τις ιδιες αποψεις , πως να το κανουμε δηλαδη...

Κανεις δεν κατηγορει κανεναν , το λαθος ομως παραμενει λαθος και το σωστο, σωστο - ατ λιστ ιν μα'ι' μπουκ ! (που λενε και οι φιλοι μας οι Αγγλοι).

Τα λεμε αργοτερα, παω να πιω καμια μπυριτσα...
Τσιιρς με'ι'τς

reactor333
18-07-09, 00:28
Reactor, δεν εχω 177 παιχνιδια φιλε

μιλαγα για τον σκουρο :P

Helloween81
18-07-09, 01:53
Klem δεν θα το τραβήξω άλλο.. απλά πάλι πιάνεις τα άκρα. Η ζωή δεν είναι απόλυτη φτώχια ή next gen console, LCD και xbox live. Έχει και ενδιάμεσα στάδια και μάλιστα τεράστια. Μη ψάχνεις σε ενα φόρουμ να βρεις τον μέσο gamer. Μην υποβιβάζεις την κατηγορία του ανθρώπου που δεν του περισεύουν για games είναι άδικο και μη ορθολογικό. Με το να θεωρείς μελωδραματικό το γεγονός αυτό δεν πρόκειτε να φτάσεις στην πηγή της πειρατείας γιατί η οικομική ανέχεια είτε το θέλεις είτε όχι είναι απο τους λόγους που ενα μεγάλο κομμάτι ανθρώπων στρέφεται στην πειρατεία.

Λάθος και το σωστό δεν έχει να κάνει μόνο με την διαδικάσία πηγαίνω στο ταμείο και πληρώνω το παιχνίδι που αγοράζω. Έχει να κάνει με το γεγονός οτι οτι το manual είναι φτωχό ενώ κάποτε ήταν ολόκληρα βιβλία και στο κάτω κάτω έχει να κάνει και με την ποιότητα του παιχνιδιού. Κανένα review και καμμιά γνώμη φίλου δεν αντικαθιστά την ιδία γνώμη. Όταν βγαίνουν οι εταιρίες με video φορτώνουν με hype ενα παιχνίδι και τελικά βγαίνει πατάτα.. Ε σόρρυ τότε το λάθος το έχουν εκείνοι. Μπορώ να σου αναφέρω παρα πολλά παραδείγματα στα οποία εγώ προσωπικά έπεσα σε παγίδα και δεν είμαι και χτεσινός. Σου έφερα 3 παραδείγματα.
Call of Juarez ( το πλήρωσα 50 ευρώ)
Hawx ( 50 ευρώ)
Αge of Conan ( 70 ευρώ).

170 ευρώ για προιόντα που δεν δουλεύουν όπως μου υποσχέθηκαν.

A και επειδή είπες κάτι για COD5. Εδώ και αν είναι αρπαχτή. Πήρανε την έτοιμη μηχανή του 4.. κάνανε λίγες βελτιώσεις.. νέα skin και ιδού.. Νέο game.. Δώστε άλλα 50-60 ευρώ.. Να χαρώ σεβασμό. Αφού ρε φίλε ουσιαστικά πουλάς ενα mod κόψε κάτι.. Με τα κατάλληλα εργαλεία σε 4-5 μήνες modders θα βγάζανε καλύτερο παιχνίδι. Ελα μου ντε που ήθελα να παίζω με anti-cheat και τα έσκασα για το κλειδάκι :)

Μέχρι λοιπόν ο κόσμος να γίνει αγγελικά πλασμένος... μπορεί να είμαι απο τους λαλάκες που τα σκάνε.. αλλα δεν με ενοχλεί καθόλου το πειρατικό τραγούδι yo ho ho και ενα μπουκάλι ρούμι ;)

Gunner7 GR
18-07-09, 02:13
paides egoi dn prokeitwe oso paizo live n flasaro tn consola m gt tha me kn ban i ms perisotera gia afto to theloa deite edo (http://www.------.com/forum-f1/topic-t1.htm)

Gunner7 GR
18-07-09, 02:13
------

skouros73 gr
18-07-09, 02:33
50 x 177 = 8850 ευρω

@klem

8850 ? τα λεφτα ειναι τρελα για παιχνιδια για ενα μεσο οικον. ανθρωπο,ομως εσυ που ξερεις που βρισκομαι -νται καποιοι οικονομικα.Μιας και πηγε εκει και η συζητηση και πριν διαβασα οτι τελικα δεν ειναι οικονομικο το θεμα,νομιζω οτι κατα κυριο λογο ειναι οικονομικο.Παντα υπαρχουν και εξαιρεσης αλλα νομιζω ο καθε βασταγερας η ο καθε γιος του βασταγερα σιγα μην παει να μπλεξει με αλχημιες οταν χωρις να νιωσει τιποτα ειναι στο ραφι του και με μοστρα το ωραιο κουτακι το καθε παιχνιδακι που θα του καυλωση.Σε εμενα επισης μου αρεσει και το κουτακι το βιβλιαρακι και ολα τα καλα του τες πα.ομως οταν ενας μισθος ειναι στα 800 περιπου ευρωπουλα και απο εκει αρχιζεις και βγαζεις"400 ενοικ.100+ ρευμα 50+τηλ.400+φαγητο αγγλικα μπαλετα φροντηστηρια ενδυμασια βενζινες θερμανση και και και πολλα και τελικα το μοναδικο που θα μπορουσαν να παιξουν το μεγαλυτερο ποσοστο ελληνων τουλαχιστον ειναι το ξερεις τους.

skouros73 gr
18-07-09, 02:47
Reactor, δεν εχω 177 παιχνιδια φιλε , ακριβως για τον λογο οτι Α) τα γουστα μου ειναι "περιεργα" και Β) τα παιχνιδια τα οποια κρινω οτι αξιζουν τα χρηματα μου δεν ειναι πολλα.

Οπως ειπανε πολλοι πριν απο εμενα , ΔΕΝ χρειαζεται να παιξεις κατι με το που βγει στην αγορα, πως να το κανουμε δηλαδη, και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο δεν γινεται παντα...

Υπαρχουν απειρα video club που ενοικιαζουν παιχνιδια, και αυτο "υπερβολικο" σου ακουγεται?Εμ...

Παντως, καταλαβε πως κανεις δεν "στην λεει" εδω, απλα μην κανουμε το ασπρο-μαυρο...

@ skouros : μια χαρα τα διαβασα φιλε, και επειδη ειμαι και εγω γερος τα πολλα πολλα τα ιντερνετικα δεν τα γουσταρω ("απο το ιντερνετ τα λογια ειναι ευκολα), καταλαβαινω τι λες παντως.

Καποιες παρατηρησεις ομως και παλι πανω σ'αυτα που εγραψες : 1ον, εγω δεν σε ειρωνευτηκα, το υφος αυτο δεν σου αρμοζει (εισαι και καποιας ηλικιας :)) , αν θελεις να με κατηγορησεις για οτιδηποτε, κατηγορησε με για την ωμοτητα μου, μην προσπαθεις ομως να υποβιβαζεις την νοημοσυνη του αλλου οσον αφορα καποια πραματα σε παρακαλω (το gamescore σου το οποιο προερχεται απο το 90% των τιτλων που εχουν κυκλοφορησει μεχρι στιγμης).

Μην γινεσαι ειρων μονο και μονο επειδη καποιος ειπε κατι το οποιο σε ενοχλησε, δεν ειναι ουτε σωστο και ουτε εινια ευστοχη η συγκεκριμενη (ειρωνια).

Τωρα, για τις διαρροες και παλι, δηλαδη τι περιμενες, με το που το παιχνιδακι βγει gold (για mastering) , τρεχουν οι ιδιοι οι πραγραμματιστες/γραφιστες/τεχνικοι ηχου να το "σπρωξουν" στο ιντερνετ?
Εμ τωρα, εισαι σιγουρος πως θελεις να με ρωτησεις παλι για την ηλικια μου?
Απλα πραματα δηλαδη βρε Σκουρε , δεν θελει κανα master στην πυρηνικη φυσικη για να το καταλαβεις :cunning:

Το παραδειγμα που εθεσα αφορουσε αυτο στο οποιο αναφερθηκα (και παλι) και στην προηγουμενη παραγραφο , τωρα, αν ακομα θελεις να μαθεις την ηλικια μου, βρισκεται στο username μου, κερδιζω τιποτα τωρα?
Συγγνωμη για την ειρωνια βρε αδελφε (για την οποια σε "κατηγορησα" πιο πανω) αλλα δευτερη φορα που ρωτησες, ειπα να απαντησω και εγω ο καρμιρης !

Τωρα για την χρηση της λεξεως "προφανως", κατι ξερω και εγω..
Cod4 κουτρα, Cod5 κουτρα, λες το 6ο να φιλοτιμηθουν και να πανε να το αγορασουν?Μπορει, οταν ο Αι' Βασιλης γινει λεπτος, Αφρο-Αμερικανος και με Ιαπωνεζικα Mechs να σερνουν το ελκυθρο του αντι των ταρανδων :happy-ver

Ειπαμε, συζητηση γινεται, μην τα παιρνετε ολα προσωπικα ρε μαγκες, καποια πραματα θα ειπωθουν, και στην τελικη, δεν τρεφουμε ολοι μας και τις ιδιες αποψεις , πως να το κανουμε δηλαδη...

Κανεις δεν κατηγορει κανεναν , το λαθος ομως παραμενει λαθος και το σωστο, σωστο - ατ λιστ ιν μα'ι' μπουκ ! (που λενε και οι φιλοι μας οι Αγγλοι).

Τα λεμε αργοτερα, παω να πιω καμια μπυριτσα...
Τσιιρς με'ι'τς

ισως να μην με ειρωνευτηκες αλλα για να πεις τις υπερανω --------,επιασες τα λεγομενα μου τους εδωσες την ερμηνια που σε βολευε και μετα ησουν και απολυτα αντιθετος με αυτα που εσυ μονος σου με χρεωσες.Μπορεις να ξαναπαντησης θα το διαβασω αλλα δεν θα το συνεχισω οχι γιατι ειμαι υπερανω η γιατι δεν σε γουσταρω,απλα συνηθως τετοιες συζητησης ειναι μεγαλες και βαρετες του στυλ,αλλα δεν ειπα και ενοουσα άλλα εσυ ετσι και πηγαινε διαβασε ξανα τι ειπα ................... τελικα ποσο χρονων εισαι 14? πλακα κανω,αλλα βαριεμαι να παω να ψαχνω και στο προφιλ σου.

Gunner7 GR
18-07-09, 03:17
Q: Τι είναι το φλασάρισμα?
A: Φλασάρισμα (flash) είναι η διαδικασία επανα-προγραμματισμού του λογισμικού (firmware) του DVD-Drive του XBOX360. Συνοπτικά, διαβάζουμε το υπάρχον λογισμικό για να αντιγραφεί ένας κωδικός κλειδί που είναι μοναδικός σε κάθε drive και στην συνέχεια επανα-προγραμματίζουμε το drive με το ‘πειραγμένο’ λογισμικό (hacked firmware) που εμπεριέχει αυτόν τον προσωπικό κωδικό κλειδί.
Το αρχικό λογισμικό το κρατάμε σαν backup εάν θελήσουμε κάποια στιγμή να επαναφέρουμε το drive στην αρχική του κατάσταση.
Η διαδικασία αυτή επιτρέπει στο drive να ‘κοροϊδεύει’ την κονσόλα όταν βάζουμε αντεγραμμένα παιχνίδια μέσα ότι είναι αυθεντικά και να τα παίζει.

Q: Υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το XBOX μου εάν το φλασάρω?
A: Όχι, γιατί ουσιαστικά δεν επεμβαίνεις πάνω στην μητρική της κονσόλας αλλά στο λογισμικό του DVD-Drive. Κρούσματα υπερθέρμανσης και RROD (Red Ring Of Death) δεν έχουν σχέση με το φλασάρισμα. Υπάρχει όμως μια αυξημένη πιθανότητα να τα φτύσει η μονάδα Laser του DVD-Drive άμα ζορίζεται διαβάζοντας κακής ποιότητας αντεγραμμένα δισκάκια. (Προσωπικά δεν έχω ακούσει για τέτοια περίπτωση με το xbox αλλά στο ps2 το είχα αυτό το πρόβλημα)

Q: Ωραία ακούγονται όλα αυτά, αλλά κάποιο λάκκο θά’χει η φάβα, ε?
A: Ναι, φλασάροντας το xbox θα πρέπει να συμβιβαστείτε με την ιδέα ότι κάποια στιγμή θα σας banαρει την κονσόλα η micro$οft απ’ το LIVE. (άσχετα με το εάν προσέχετε τι παιχνίδια γράφετε (εάν έχουν καλό stealth) και τι firmware έχετε εγκατεστημένο (εάν είναι το τελευταίο δηλαδή...)
Offline θα μπορείτε φυσικά να συνεχίσετε να γράφετε και να παίζετε παιχνίδια κανονικά.
Επίσης το gamertag σας μένει αναλλοίωτο, αγοράζοντας μια άλλη κονσόλα δηλαδή θα μπορείτε να συνεχίσετε να παίζετε στο LIVE όπως πριν.

Q: Αμα παίζω με φλασαρισμένη κονσόλα μόνο αυθεντικά παιχνίδια στο LIVE , θα με banάρουν ?
A: Αυτό μόνο τα παλικάρια στην micros0ft μπορούν να το απαντήσουν, κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά.
Η micros0ft μπορεί μεθαύριο να βγάλει μια καινούργια τεχνική εντοπισμού φλασαρισμένων κονσολών ..οπότε καταλαβαίνετε... Πάντως η λογική λέει ότι μειώνονται οι πιθανότητες εντοπισμού και banαρίσματος εάν δεν υπάρχει backup game στο drive όταν συνδεθεί η κονσόλα με το LIVE.

Q: Οκ, θέλω να το κάνω...πως γίνεται?
A: Βασική προϋπόθεση είναι να έχετε συμβατή μητρική στον υπολογιστή σας. Το Tutorial αναφέρει κάποιες απ' αυτές και αναφέρει και ποιες είναι εξακριβωμένο οτι δεν δουλευουν. Εάν η μητρική σας δεν κάνει για αυτή τη δουλειά μπορείτε να αγοράσετε μια PCI SATA κάρτα με VIA VT6421 chipset. Οι λεπτομέρειες και η διαδικασία καλύπτονται παρά πολύ καλά από το Tutorial του κυρίου Τextbook που μπορείτε να προμηθευτείτε είτε από το link παρακάτω είτε από το κανάλι #fw στο efnet του IRC.

Q: Εχω αγοράσει το XBOX πρόσφατα και εχει LITEON drive, φλασάρεται ?
A: Το LiteOn φλασάρεται πλέον με το iXtreme 1.5, αλλα προϋποθέτει την εξαγωγή του κλειδιού με 360Xtractor/Xecuter Connectivity Kit v3 που πρεπει να αγοραστούν.

Gunner7 GR
18-07-09, 03:19
dn thelo na theorithei i apantisi "peiratiki" to grafo apla gia na deite ton kindinou live gamer gia to flasarisma dn iper oute kt sto flasarisma giati k ego exo flasarei k t play1 tote k to xbox kai xbox 360 plaia alla tora p ematha ta parapano dn to ekana

Gunner7 GR
18-07-09, 03:47
http://img147.imageshack.us/img147/6162/whatdrivebv9.jpg

klem578
18-07-09, 03:49
ισως να μην με ειρωνευτηκες αλλα για να πεις τις υπερανω --------,επιασες τα λεγομενα μου τους εδωσες την ερμηνια που σε βολευε και μετα ησουν και απολυτα αντιθετος με αυτα που εσυ μονος σου με χρεωσες.Μπορεις να ξαναπαντησης θα το διαβασω αλλα δεν θα το συνεχισω οχι γιατι ειμαι υπερανω η γιατι δεν σε γουσταρω,απλα συνηθως τετοιες συζητησης ειναι μεγαλες και βαρετες του στυλ,αλλα δεν ειπα και ενοουσα άλλα εσυ ετσι και πηγαινε διαβασε ξανα τι ειπα ................... τελικα ποσο χρονων εισαι 14? πλακα κανω,αλλα βαριεμαι να παω να ψαχνω και στο προφιλ σου.

Tελικα Σκουρε μαλλον το παιζεις κουτος, αυτο το "αλλο λεω, αλλο λες" καραμελα εγινε, δεν εχεις κατι το πιο ουσιαστικο να πεις ? Το αν οι "αλλο" λενε μ@λ@κιες , απο την στιγμη που περνας αλλους για χαζους επαναλαμβανοντας το ιδιο και το ιδιο απλα επειδη δεν μπορεις να απαντησεις κατι αλλο, τοτε...
Δεν ειναι δυσκολα τα Ελληνικα σου, αντιθετως, επισης, ουτε τρελλος ,ουτε χαζος ειμαι στο να μην αντιλαμβανομαι αυτα που γραφεις και να τα διαστρεβλωνω και απο πανω, ημαρτον...

Ναι, δυσκολοι καιροι, δεν εισαι ο μονος επαναλαμβανω που πληρωνει για βενζινες/ενοικια/ρουχα κτλ , αλλα, ειπαμε, οταν ολα ειναι σκουρα, παντα κατηγορουμε τους αλλους που "υποτιθεται" οτι τα εχουν , σωστα?
Για την φουκαριαρα την μανα μου ρε παιδακι μου...
Επισης, ο κοσμος δεν ειναι μονο Ελλαδα φιλε, θα'θελα να ακουσω την αποψη σου αφου επεστρεφες απο Εξωτερικο επειτα απο δουλεια, εκει να δεις ζορια μαγκα, ο κοσμακης ομως εκει δεν κατηγορει το συμπαν γι'αυτα που δεν εχει η' για την κατασταση στην οποια βρισκεται οπως κανουμε εμεις εδω...
Αθανατη Ελληνικη νοοτροπια - ακουγεται ωμο αλλα δυστυχως ετσι ειναι...

Helloween , καλα τα πηγαινες φιλε, αυτο το διαιτητιλικη ομως που ριχνεις τωρα...
Αχεμ, αυτα τα περι "η ζωη δεν ειναι μονο Χβοχ και Lcd" κτλ...
Τι να πω, ευχαριστω που διδασκεις τις πραγματικες αξιες της ζωης σ'ενα gaming φορουμ?Αντιλαμβανεσαι οτι γινεσαι ολιγον τι γραφικος?

Συγγνωμη, δεν ειχα κανεναν σκοπο να αναφερθω με τετοιο υφος αλλα μερικοι διαθετετε την ειδικη ικανοτητα να κανετε τους αλλους να ξεχνουν και τα ελαχιστα που γνωριζουν...

Το ασπρο-μαυρο, ηθικα ιντερνετικα διδαγματα, εσκεμμενη αφελεια και κουταμαρα και η λιστα συνεχιζεται.

Δεν θα το συνεχισω αλλο και εγω γιατι γι'αλλη μια φορα δυστυχως αποδεικνυεται πως εδω συζητηση σωστη δεν μπορει να γινει, εκτος και αν ειναι να χαιδευουν τα αυτια τους μερικοι μεταξυ τους, θεος φυλαξοι αν ακουστει και καμια αληθεια η' διαφορετικη αποψη...

Που καταληξαμε παλι? στο να εκτοξευει ο ενας στον αλλο "μπηχτες" γιατι "ετσι" η γιατι απλα δεν "γουσταρει" ο ενας τον αλλο (γιατι "ετσι") και στο οτι "παιζει κριση οποτε οτι αρπαξει ο καθενας".
Μπραβο, τι να πω...
Μαλλον ομως παιδες δεν τα διαβασα σωστα γι'αλλη μια φορα και τα παρερμηνευσα ολα :cunning:, δικο μου λαθος :)

Κριμα παιδες, ας συνεχισουμε λοιπον στα 654645 τοπικ που αφορουν τα ποδοσφαιρα, τα μπροεβολουζιο, τον "χαμο" του MJ και τα σχετικα...

YΓ : O πιο σωστος τελικα ηταν ο reactor, ειπε το δικο του, χωρις να θιξει κανεναν και χωρις να το ριξει στο μελοδραμα, ειπε απλα "δεν μπορω".
To σημαντικοτερο? Οτι παρολο νεοτερος σε ηλικια, δεν επεσε στην ιδια λουμπα με τους υπολοιπους (βαζω και τον εαυτο μου μεσα).

Μπραβο σου ρε αγορινα, το εννοω κυριολεκτικα, ευγε :)

pantelis51
18-07-09, 04:04
Παιδιά, υπάρχουνε και χειρότερα, όπως το να σου χαλάσει η φραπεδιέρα καλοκαιριάτικα.

nfsman
18-07-09, 04:25
Παιδιά, υπάρχουνε και χειρότερα, όπως το να σου χαλάσει η φραπεδιέρα καλοκαιριάτικα.

Φτου, φτου, φτου!!! Μακρυά απο εμάς!!!

Helloween81
18-07-09, 04:56
klem δεν διάβασες καλά. Η φράση που είπα ήταν

"Η ζωή δεν είναι απόλυτη φτώχια ή next gen console, LCD και xbox live. Έχει και ενδιάμεσα στάδια"

Βλέπεις να λέω οτι η ζωή δεν είναι xbox? Σου έβαλα 2 άκρα όπως τα παρουσιάζες εσύ και σου λέω οτι δεν είναι μόνο αυτοί που έχουν και αυτοί που δεν έχουν υπάρχουν και αυτοί που έχουν μόνο για τα απαραίτητα. Τα υπόλοιπα τα αφήνω ασχολίαστα για πολλούς και διάφορους λόγους.

Παρ΄ολα αυτά συνεχίζω επι του θέματος που πραγματεύεται το topic.

Όσον αφορά το pc gaming ενώ όλα πήγαιναν καλά απο ένα σημείο και μετά σιγά σιγά ήρθε ο ξεπεσμός απο τις εταιρίες. Οι μάγκες απο εκεί που βάζανε φοβερά manual αρχίσανε να βάζουνε κάτι φυλλαδιάκια των 5-6 σελίδων. Στο pc την δεκαετία 90 το manual ήταν βιβλίο. Όταν αγόραζες ενα παιχνίδι αγόραζες το παιχνίδι και το manual. Π.χ Police Quest 4. Το manual του είχε μαζί και σχεδόν ολόκληρο το εγχειρίδιο της αστυνομίας του Los Angeles. Ultima 8. Πολύ πριν τις special edition το Ultima 8 είχε..manual βιβλίο κανονικό.. υφασμάτινο χάρτη και μεταλική πεντάλφα.. Must buy. Ωραίες εποχές. Kουτάκι μαζί και ωραίες εκδόσεις.. Τώρα μια Jewel case και τα βασικά το manual. Και να ήταν μόνο αυτό? Broken games, bugs , άσχημα ports κτλ.

Tannosuke GR
18-07-09, 06:15
Q: Αμα παίζω με φλασαρισμένη κονσόλα μόνο αυθεντικά παιχνίδια στο LIVE , θα με banάρουν ?
A: Αυτό μόνο τα παλικάρια στην micros0ft μπορούν να το απαντήσουν, κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά.
Η micros0ft μπορεί μεθαύριο να βγάλει μια καινούργια τεχνική εντοπισμού φλασαρισμένων κονσολών ..οπότε καταλαβαίνετε... Πάντως η λογική λέει ότι μειώνονται οι πιθανότητες εντοπισμού και banαρίσματος εάν δεν υπάρχει backup game στο drive όταν συνδεθεί η κονσόλα με το LIVE.

Λοιπόν... Σου έχω μία ερώτηση...

Εντάξει με το να φάει κάποιος ban για το flash. Έχω ακούσει περιπτώσεις ban στα gamertags μόνο. Όχι στις κονσόλες...

Σκέφτηκες ποτέ ότι ίσως βρουν τρόπο να κάνουν σε λίγο καιρό και κάποια τεχνική εντοπισμού πειρατικών CD's ? Πολύ θα χαρώ να βγει τέτοια τεχνική ώστε να δουν ποίοι είναι τίμιοι εδώ μέσα...

Θέλω να μου την απαντήσεις την παραπάνω ερώτηση, αλλά στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ(ΟΧΙ GREEKLISH)... Αν μπορείς... ελπίζω...

ultralisk
18-07-09, 11:59
@klem

πάντως φίλε μου και εγώ θυμάμαι όταν ήμουν στην ηλικία σου, μάζευα δραχμή δραχμή για να αγοράσω το Zelda Links Awaking στο Gameboy, το Tomb Raider 2 και Resident Evil 2 που έκαναν από 23.000 δρχ τότε κ.ο.κ

πάντως κοίταξε για μια Gift Card με την έγκριση των γονιών σου, γιατί πραγματικά θα γλυτώσεις από τις απαράδεκτες ντόπιες τιμές

rogerwat23GRE
18-07-09, 12:54
reactor συμφωνώ με τον ultralisk...πες στους γονεις σου να σου πάρουν μια χρεωστική στο ονομά τους και τη γεμιζεις εσύ όποτε θές και άμα θες....αλλά η γνώμη μου είναι να κάνεις αγορές μόνο από e-shop που πληρώνονται μέσω pay-pal....

Τώρα στο οντοπικ..Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ο ένας να 'κράζει' τον άλλον για τις επιλογές του...Εμένα δεν με ενοχλεί κανείς user που παίζει γνήσια ή που παίζει πειρατικά, ούτε εγώ τον ενοχλώ..οπότε τα σχόλια του τύπου είσαι κουτός ή πόσο χρονών είσαι είναι τουλάχιστον ανώριμα....

Επίσης, klem...ωραία δεν δέχεσαι ότι η πειρατεία πηγάζει και από την οικονομική κατάσταση του καθενός...πιστεύεις όμοως ότι οι τιμές είναι όπως πρέπει??και μην μου αναφέρεις τα καταστήματα στο ιντερνετ...δεν γεννηθήκαμε όλοι άνω των 18 κατευθείαν..υπάρχουν και 12 χρονα και 13χρονα που παίζουν games (τις ηλικίες ΔΕΝ τις λέω υποτιμητικά)..Και μην μου πείτε πάλι το κλισέ 'και 10 ευρώ να ήταν τα γνήσια πάλι θα τα έπαιρναν πειρατικά' γιατί στις χώρες του εξωτερικού δεν έίναι τόσο έντονο το φαινόμενο όχι ότι έιναι πιο φτηνά τα παιχνίδια αλλά είναι αλλη η αγοραστική αξία του νομίσματος..Στην Ελλάδα οι διανομείς είπαν 'Πόσο είναι η τιμή στην Αμερική??69 δολλάρια???Ε βάλτο τότε 69 ευρώ' Και μην μου πείτε για τα δήθεν μεταφορικά και τη φορολογία..Δηλαδή για παράδειγμα ο καφές στη Βραζιλία κάνει 0,50 λεπτά και εδώ από τη φορολογία φτάνει τα 3??

Υ.Γ προς όλους τους διαφωνούντες, μπορείε να απαντάτε και χωρίς να προσβάλετε τον άλλον, έχουμε πλούσιο λεξιλόγιο σ αυτή τη χώρα

reactor333
18-07-09, 13:06
Στην Ελλάδα οι διανομείς είπαν 'Πόσο είναι η τιμή στην Αμερική??69 δολλάρια???Ε βάλτο τότε 69 ευρώ'
Ακριβως.
Gamestop:
Halo 3: ODST(κατι που εδω θα ειναι προφανως 70 euro) εκει 60$.
...που μεταφραζεται σε 42.4 ευρω.
Αμα τα πιο ακριβα παιχνιδια εκαναν 42.4 ευρω, δε θα παιρνατε τουλαχιστον 1/2 παραπανω παιχνιδια τον μηνα?

[offtopic]αυτο με τη χρεωστικη λιγο δυσκολο.... ξερετε αμα ειναι το ebw .gr εμπιστο?[offtopic]

Maui gr
18-07-09, 13:39
οποιος θελει αγοραζει φθηνα, ευκαιριες υπαρχουν. τερμα η καραμελα των 70 ευρω για παιχνιδια. προσωπικα εχω αγορασει πανω απο 40 τιτλους απο διαφορα sites, ειτε ελαφρως μεταχειρισμενα η καινουργια κ φυσικα κατω απο 40 ευρω. Τα περισσοτερα τα πουλαω αφου τα τερματισω, οποτε το κοστος μου μειωνεται.

ΥΓ: πειρατης γινομαι μονο γιατι μου αρεσει το τσαμπα!

Da7thSn1p3
18-07-09, 14:07
τωρα εχω αρχισει και να τα πουλαω κι ολας
Ο μικροεππαγγελματιας!:teethy::teethy::teethy:Ακριβω ς.
[offtopic]ξερετε αμα ειναι το ebw .gr εμπιστο?[offtopic]
Sorry φιλε μου που θα σου απαντησω λιγο αποτομα αλλα ουτε να το σκεφτεις!
Οι τιμες γδυνουν!!!!!!!!!!!!!
Η 12μηνη κανει 54€!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Η 1μηνη κανει 8€ ενω εγω την ειχα βρει (ονλαιν σαιτ) 4€!ΤΟ ΜΙΣΟ!
ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!
"Αμα δεν υπαρχει πιστωτικη τοτε τα πραγματα στενευουν."

Helloween81
18-07-09, 14:24
πάντως φίλε μου και εγώ θυμάμαι όταν ήμουν στην ηλικία σου, μάζευα δραχμή δραχμή για να αγοράσω το Zelda Links Awaking στο Gameboy, το Tomb Raider 2 και Resident Evil 2 που έκαναν από 23.000 δρχ τότε κ.ο.κ

πάντως κοίταξε για μια Gift Card με την έγκριση των γονιών σου, γιατί πραγματικά θα γλυτώσεις από τις απαράδεκτες ντόπιες τιμές

Links Awakening τι μου θύμισες. Tότε τα παιχνίδια του gb έκαναν κοντά στις 11-12 χιλιάδες και προς το τέλος πέσανε 9-10. Τρελά για την εποχή κόστιζαν τα παιχνίδια SNES. Όταν ο βασικός μισθός ήταν 100-120 χιλιάδες ενα καινούργιο παινχίδι έκανε απο 24 ως 34 χιλιάδες. Και τότε δεν υπήρχε νετ.
Έθιξες πάντως πολύ σώστα τις απαράδεκτες τιμές στην Ελλάδα. Υπάρχουν βέβαια καταστήματα με καλές τιμές και το skroutz.gr καλός σύμμαχος. Στα καινούργια δεν βρίσκεις τρομερές διαφορές ( δηλαδή είναι οι standar τιμές 59.90 69.90 με κάποιες εξαιρέσεις) αλλά στα παλαιότερα έχει καλές ευκαιρίες. Απλά μερικές φορές τα παλαιότερα παιχνίδια και μη τοσο γνωστά δεν έχουνκόσμο online.

pantelis51
18-07-09, 15:12
Όσο αφορά το snes και αν θυμάμαι καλά, η τιμή της κονσόλας είχε όσο δύο παιχνίδια. Μια πολιτική που ακολουθείται για παράδειγμα στις ημέρες μας με τους εκτυπωτές όπου 2 μελάνια κοστίζουνε όσο έναν εκτυπωτή...

Υπήρχανε και οι εναλλακτικές λύσεις όπως το "family games" (στη πραγματικότητα NES!) ακόμα και το atari (δεν θυμάμαι γενιά) με 12.000 δραχμές (στην αρχή είχε 24.000 δραχμές, μετά από 1-2 χρόνια έπεσε στη μισή τιμή)

Το gameboy ήτανε μια πικρή ιστορία. Κυκλοφόρησε το 1989 όπου και το αγόρασα από το εξωτερικό 36.000 δραχμές. Τα παιχνίδια τα αγόραζα επίσης από Γερμανία περίπου 6.000 - 15.000 δραχμές. Το πρόβλημα ήτανε ότι έπρεπε να περιμένω 1 μήνα από τη στιγμή της παραγγελίας μου... Στην Ελλάδα ήρθε νομίζω το 1991 αλλά τα παιχνίδια ήτανε τόσο ακριβά που μπορούσα να έχω 2 το χρόνο :( Και θυμάμαι χαρακτηριστικά τη κουβέντα που είχα με ένα φίλο μου "Φαντάσου να υπήρχανε μηχανήματα όπου θα έβαζες τη κασέτα και θα σου έγραφε ένα νέο παιχνίδι"

Αργότερα ήρθε το Gamegear και είχα σκάσει από τη ζήλια μου που το είχε ένα παιδάκι... Και μάλιστα "μαλώναμε" του στυλ "το δικό μου φαίνεται στον ήλιο το δικό σου όχι. Το δικό μου κρατάει 8 ώρες το δικό σου 2" "το δικό μου μπαίνει στη τσέπη το δικό σου όχι"

Αυτά έχω να θυμάμαι. Όποιος έζησε την δεκαετία από commodore έως dreamcast μπορεί να καταλάβει την νοσταλγία μου… Ποια πειρατεία και κουραφέξαλα! Τότε και σε αντίθεση με σήμερα ΕΚΤΙΜΟΥΣΑΜΕ τα videogames σε σημείο να παίζουμε τα ίδια και τα ίδια για χρόνια χωρίς να βαριόμαστε κάτι που αναμφίβολα οι πειρατές δεν μπορούν να απολαύσουν και να κάνουνε. Και μιλάω και ως πρώην πειρατής γιατί από τη στιγμή που άρχισα να αντιγράφω παιχνίδια playstation την έχασα τη μπάλα. Έβαζα ένα παιχνίδι, αν δεν μπορούσα να το προχωρήσω το έβγαζα και έβαζα άλλο. Ή παιχνίδια που πέρασα απίστευτες ώρες μαζί τους (silent hill, resident evil, time crisis με όπλο namco κλπ) δεν «είχα χρόνο» να τα ξαναπαίξω γιατί με περίμεναν άλλα 10 από πίσω. Γιατί ότι αποκτάς και δύσκολα το εκτιμάς περισσότερο μιας και το θεωρείς πολύτιμο!

Ardrow
18-07-09, 15:32
Isos na exo xanapei to idio se paliotero post tou idiou thread alla tha to epanalabo: apo pou kai os pou i akribi timi enos paixnidiou sou dinei to dikaioma na to klepseis?ti sourealistiki dikaiologia einai ayti pou xrisimopoioun oloi?ta paixnidia DEN einai eidos protis anagkis opos fagito/nero/ilektriko kai to na leei kapoios oti kalos paizei peiratika epeidi kostizoun polla einai AKRIBOS idias taxeos dikaiologia me to na po "pao na spaso tin antiprosopeia tis Porsche na klepso tin 911 epeidi den exo lefta na tin agoraso".
To spiti mou einai gemato peiratika proionta-apo mousiki, mexri tainies kai apo videogames mexri biblia (to Xbox einai i moni gaming platforma pou den exo flasharei-pros to paron). Giati? Epeidi protimo na exo 100 paixnidia/tainies/diskous para 10. Me boleyei, mou aresei, me exipiretei. To na brisko dikaiologies omos gi'ayto stin koinoikooikonomiki katastasi kai stin pali ton taxeon to brisko teleios ektos logikis...

reactor333
18-07-09, 15:36
Assboy δεν ειναι κακες οι τιμες για ελλαδα, και οπως ειπαμε εχω προσβαση μονο με αντικαταβολη.

Helloween81
18-07-09, 16:39
Isos na exo xanapei to idio se paliotero post tou idiou thread alla tha to epanalabo: apo pou kai os pou i akribi timi enos paixnidiou sou dinei to dikaioma na to klepseis?ti sourealistiki dikaiologia einai ayti pou xrisimopoioun oloi?ta paixnidia DEN einai eidos protis anagkis opos fagito/nero/ilektriko kai to na leei kapoios oti kalos paizei peiratika epeidi kostizoun polla einai AKRIBOS idias taxeos dikaiologia me to na po "pao na spaso tin antiprosopeia tis Porsche na klepso tin 911 epeidi den exo lefta na tin agoraso".
To spiti mou einai gemato peiratika proionta-apo mousiki, mexri tainies kai apo videogames mexri biblia (to Xbox einai i moni gaming platforma pou den exo flasharei-pros to paron). Giati? Epeidi protimo na exo 100 paixnidia/tainies/diskous para 10. Me boleyei, mou aresei, me exipiretei. To na brisko dikaiologies omos gi'ayto stin koinoikooikonomiki katastasi kai stin pali ton taxeon to brisko teleios ektos logikis...

Συμφωνώ στο 1 μέρος. Έχεις απόλυτο δίκιο. Δηλαδή. Δεν υπάρχει δικαιολογία στην πειρατεία. Αμα δεν έχεις χρήματα αν δεν σου αρέσει το παιχνίδι αν ειναι κακοπρογραμματισμένο αν έχει φτωχό manual, αν το θεωρείς ακριβό.. αν ..αν ΑΠΛΑ δεν το αγοράζεις. Καμμιά εταιρία δεν μας βάζει το μαχαίρι στο λαιμό. Αυτό δεν είναι θέμα που τίθεται προς διάλογο. Είναι δεδομένο. Απο εκεί και πέρα τα αίτια τις πειρατείας είναι άλλη θεματική.

Όσον αφορα το άλλο θα διαφωνίσω έστω και σε ένα βαθμό.. Δηλαδή όλοι οι άνθρωποι που παίζουν games,ακούνε μουσική, βλέπουν ταινίες είναι μεσαίου/ανώτερου οικονομικού επιπέδου ενώ οι άλλοι απλά κάθοντε σε παράγκες. Μισό ρε παιδιά.. Δεν είναι ετσι. Υπάρχουν και ενδιάμεσες κατηγορίες. Δηλαδή τόσοι νέοι σε ημι-απάσχόληση ( σε κάτι πλαίσια που βαράνε 12 ωρα.. πωλητές, σερβιτόροι κτλ) τόσο φοιτητές που την βγάζουν με το ζόρι.. έχουν λεφτά να αγοράζουν παιχνίδια και τα κατεβάζουν? Πως μπορεις να το βρισκεις εκτος λογικής αυτό. Είναι εκτός λογικής επιχείρημα απο κάποιον που γνωρίζεις οτι έχει χρήματα μπορεί να έχει 5 παιχνίδια και θέλει 20. Θυμάμαι ενα φιλαράκι μου σπούδαζε Αγγλία με 1000 στερήσεις απο την οικογένεια και πήγε και πήρε το unreal tournament.. Μετά για 5-6 μέρες έτρωγε μόνο ψωμί γιατί δεν του έφταναν τα χρήματα να περάσει. Άπληστους ξέρω? Ναι. Υπήρξα και εγώ και γνωστοί μου. Games, games , games τα θέλω όλα όπως ο τυπάς απο τα Πόκεμον ήθελε να τα πιάσει όλα. Όπως υπήρξα και στην άλλη κατηγορία λόγω προβλημάτων υγείας στην οικογένεια. Γνήσιο παιχνίδι δεν μπορούσα να πάρω αλλα 2 χιλιάρικα για κόπια (δρχ) τα βρήκα..

Εγώ θα δεχτώ οτι η κατηγορία αυτή είναι μικρή ( ας πούμε το 30%, μπορεί να είναι και παραπάνω αλλα οκ) γιατί να την βγάλουμε εντελως εκτός? Η απληστεία όπως είπα και στο πρώτο ποστ μου για το θέμα, υπάρχει. Συμφωνώ υπάρχουν άτομα που ενώ έχουν χρήματα για 5 ( και τα 5 είναι αρκετά) θέλουν 10. Αυτός όμως δεν είναι ο μόνος παράγοντας και απορώ πως μπορούμε τόσο ελαφρά την καρδία να υποβιβάζουμε το οικονομικό ζήτημα. Και για να τα συνδέσω με το πρώτο. Ούτε η απληστεία ούτε η οικονομικές δυσκολίες δικαιώνουν την πειρατεία.. αλλά συμβάνει.

Τέλος έρευνα που έκανε marketing company για λογαριασμό της Μicrosoft (σχετικά με παράνομο λογισμικό) 2 απο τους 9 λόγους αναφέρονταν ο ενας στην εξοικονόμηση χρημάτων και ένας άλλος στο πρόβλημα ρευστότητας.

http://news.softpedia.com/news/Microsoft-9-Reasons-Fueling-Software-Piracy-89659.shtml

1. As a deliberate attempt to save money;

3, Cash flow issues... the customer has the money, just not today;

Παντα φιλικά

Gotmian
18-07-09, 20:07
παντως εγω αυτο που νομιζο κανονικα με τους φορους και αυτα το cd να κανει το πολυ 10 ευρο και βλεπεις και τα πουλανε 70 ευρο πως ο αλλος να μην γινει πειρατης???
Η γραμμή που έχουμε σαν ιστότοπος είναι να μην επιτρέπουμε τέτοια θεματολογία, στο βαθμό που την πάτε αν μη τι άλλο.

Τα μηνύματα παραπάνω θα διαγραφούν αν έχουν τέτοιες αναφορές, με τη θερμή παράκληση να μη συνεχιστεί / επαναληφθεί...

skouros73 gr
18-07-09, 20:09
εγω δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου οτι βλεπω λεω και αν θες την σελιδα αυτη ειναι ...........μπες και ξεστραβοσου αυτο που λες με τους οδηγους εγω την εφτιαξα την κονσολα και τα παιχνιδια απο αυτο το σιτε δεν ειναι ακριβος αντιγραμενα ουτε σπασμενα απλος εχουν ανεβασει τα αρχεια τους και ας πουμε οτι εγω εχω φλασαρει την κονσολα σε ολους τους που τους τα εδωσα και δεν την εχουν φλασαρει πως παιζουν???ακομη και του αδερφου μου του εχω δοσει που πηρε τωρα 2 μηνες την κονσολα και παιζει και ερχεσαι μετα και λες οτι ειμαι τρελος και αν θες να μαθεις δεν ειμαστε ολοι πορομενει σαν και εσενα που ξερει ολες τις συσκευες απ εξω εμεις εχουμε και αληθινη ζωη.και ακομα αν ηξερες τι ηταν το direct download ουτε που θα το συζητουσαμε το θεμα

το οτι παιζεις κατεβασμενα παιχνιδια με κανονικη κονσολα και κατεβαζεις με 600κβ με 2μβ γραμμη και μενα παραξενο μου ακουγεται.ομως δεν μπορω να πω οτι λες και ψεματα επειδη ακριβως κανενας δεν τα ξερει ολα και πολλες φορες βρισκομαστε προ εκπληξεων εκει που δεν το περιμενεις.

Gotmian
18-07-09, 20:12
το οτι παιζεις κατεβασμενα παιχνιδια με κανονικη κονσολα και κατεβαζεις με 600κβ με 2μβ γραμμη και μενα παραξενο μου ακουγεται.ομως δεν μπορω να πω οτι λες και ψεματα επειδη ακριβως κανενας δεν τα ξερει ολα και πολλες φορες βρισκομαστε προ εκπληξεων εκει που δεν το περιμενεις.
Από τη στιγμή που ως εχει η κονσόλα, αυτή την στιγμή, δεν μπορεί να τρέξει ΚΑΝΕΝΑ downloaded game εκτός Xbox LIVE Arcade / Xbox Originals, και αυτή η σελίδα ΔΕΝ είναι της Microsoft, μπορούμε άνετα να πούμε ότι πρόκεται περί πειρατείας.
Αν υπάρχει ένδειξη για το αντίθετο παρακαλώ ας μου τοδείξει κάποιος, αλλιώς το θέμα θεωρω ότι έχει τελειώσει.... :S

Ardrow
19-07-09, 02:26
Απο εκεί και πέρα τα αίτια τις πειρατείας είναι άλλη θεματική.

Para poly sosti paratirisi kai simfono apolyta me ayti. Diaxorizontas loipon tis aities tis peirateias apo tis dikaiologies gi'aytin tha po oti simfono me ola osa anafereis os aities. To zitima einai safos oikonomiko (kai kat'epektasi koinonikopolitiko) kai xrizei exetasis apo tis etairies kai isos kai prosarmogis apo tin pleyra tous (idi isos ginontai kapoia bimata, giati mou fainetai, an den kano lathos, pos oi times ton neon paixnidion exoun elafros meiothei).

Apo ekei kai pera omos exakoloutho na pisteyo pos sto paron oikonomiko plaisio tis eleytheris agoras oi sigekrimenes aities den apoteloun taytoxronos kai dikaiologies. Ta paixnidia den einai eidos protis anagkis oste na theoroume pos "dikaioumaste" pasi thysia prosbasi se ayta kai, opos les, oi etairies de mas bazoun to maxairi sto laimo na ta paroume. Tora, fysika, to an simfonoume me to sigekrimeno plaisio einai mia poly pio megali kai diskoli sizitisi...

I eironia pou me ekneyrizei pantos (kai fysika eythinontai KAI oi etairies paixnidion gi'ayto) einai i exis: eno den exoume lefta kai den theloume na plironoume gia paixnidia, apo tin alli apaitoume paixnidia me trella grafika, apeirokanalous ixous kai astronomika framerates, ta opoia, fysika, apaitoun terastia development teams kai iperogka budgets gia na ftiaxtoun. Den einai exofreniko na perimenoume apo tis etairies na spataloun ekatommyria gia ton teleytaio tous titlo, eno den exoume ti diathesi (i, esto, ti dinatotita) na plirosoume oute to elaxisto gi'ayton?

pantelis51
19-07-09, 03:40
Το "δεν έχω λεφτά" είναι δικαιολογία. Αν δεν έχεις να μην αγόραζες τη κονσόλα! Οι επιλογές αρχίζουνε από 6 ευρώ (ναι έχω αγοράσει 4 παιχνίδια ολοκαίνουργια προς 6 ευρώ το καθένα) και ένα πακέτο τσιγάρα έχει πάει 3.20 ευρώ για να μην μιλήσω για τον καφέ στα 4 ευρώ! Και στις αγγελίες να ρίξετε μια ματιά, οι περισσότεροι τα δίνουνε και με 10-12 ευρώ!

Απλώς πολλοί έχουνε μπει στη νοοτροπία "από τη στιγμή που αγοράζω τη κονσόλα και πληρώνω ιντερνετ μπορώ να κατεβάζω και να παίζω ότι θέλω. Ποιος θα με ελέγξει;" Πόσοι μπαμπάδες με έχουνε ρωτήσει "Ποιο να αγοράσω για τον γιο μου; Ποιο τσιπάρεται πιο εύκολα;" και έχουνε λάβει απάντηση "Βγάζεις με τη γυναίκα σου το μήνα πάνω από 3.000 ευρώ και τσιγκουνεύεσαι να δώσεις 30 ευρώ για το παιδί σου;" Γιατί να στερηθεί η οικογένεια του developer, για τον δικό σου το γιο;"

Προσέξτε το επόμενο παράδειγμα, νομίζω είναι ότι πλησιέστερο:

Αν ο πατέρας σας είχε αίθουσα ηλεκτρονικών παιγνίων και πήγαινε ο καθένας με τις γνωστές τεχνικές και έπαιζε τζάμπα, πως θα αισθανόσασταν; Θα λέγατε τα ίδια όπως "από τη στιγμή πόυ είναι ακριβά καλά να πάθουνε" ή "το παιχνίδι έτσι κι αλλιώς είναι μούφα και κανείς δεν το παίζει" ή το κορυφαίο "Αν πας πρωί πρωί με το που ανοίγει το μαγαζί, κάθε μηχάνημα έχει 10 credit άπαιχτα. Αφού δεν σέβεται τον εαυτό του και τα δίνει τζάμπα σε όσους προλάβουνε γιατί να μην κλέψω κι εγώ;"

Tannosuke GR
19-07-09, 03:56
Το "δεν έχω λεφτά" είναι δικαιολογία. Αν δεν έχεις να μην αγόραζες τη κονσόλα! Οι επιλογές αρχίζουνε από 6 ευρώ (ναι έχω αγοράσει 4 παιχνίδια ολοκαίνουργια προς 6 ευρώ το καθένα) και ένα πακέτο τσιγάρα έχει πάει 3.20 ευρώ για να μην μιλήσω για τον καφέ στα 4 ευρώ! Και στις αγγελίες να ρίξετε μια ματιά, οι περισσότεροι τα δίνουνε και με 10-12 ευρώ!

Απλώς πολλοί έχουνε μπει στη νοοτροπία "από τη στιγμή που αγοράζω τη κονσόλα και πληρώνω ιντερνετ μπορώ να κατεβάζω και να παίζω ότι θέλω. Ποιος θα με ελέγξει;" Πόσοι μπαμπάδες με έχουνε ρωτήσει "Ποιο να αγοράσω για τον γιο μου; Ποιο τσιπάρεται πιο εύκολα;" και έχουνε λάβει απάντηση "Βγάζεις με τη γυναίκα σου το μήνα πάνω από 3.000 ευρώ και τσιγκουνεύεσαι να δώσεις 30 ευρώ για το παιδί σου;" Γιατί να στερηθεί η οικογένεια του developer, για τον δικό σου το γιο;"

Προσέξτε το επόμενο παράδειγμα, νομίζω είναι ότι πλησιέστερο:

Αν ο πατέρας σας είχε αίθουσα ηλεκτρονικών παιγνίων και πήγαινε ο καθένας με τις γνωστές τεχνικές και έπαιζε τζάμπα, πως θα αισθανόσασταν; Θα λέγατε τα ίδια όπως "από τη στιγμή πόυ είναι ακριβά καλά να πάθουνε" ή "το παιχνίδι έτσι κι αλλιώς είναι μούφα και κανείς δεν το παίζει" ή το κορυφαίο "Αν πας πρωί πρωί με το που ανοίγει το μαγαζί, κάθε μηχάνημα έχει 10 credit άπαιχτα. Αφού δεν σέβεται τον εαυτό του και τα δίνει τζάμπα σε όσους προλάβουνε γιατί να μην κλέψω κι εγώ;"

Η τιμή που περίεγραψες για τα καθημερινά είδη συμβαίνει μόνο στο κέντρο της πόλης. Οι καφέδες στις γύρω περιοχές και στα χωριά κυμαίνεται από 2-2,50 ευρώ. Τα παιχνίδια τα βρήκες προσφορά βλέπω. Οι προσφορές κυμαίνονται στα 5 ευρώ ως και 15 ευρώ. ΑΝ το ψάξεις τα μαγαζιά κάνουν ανταγωνισμό ρίχνοντας κάθε 3 και λίγο τις τιμές...

Τα παραδείγματα που έριξες, δεν έχουν πολύ σημασία γιατί λίγο πολύ πάνω κάτω είναι τα καθημερινά κι εξάλλου τόσο δίνει στο παιδί του γιατί έχει και λογαριασμούς και ψώνια για φαγητά να σκεφτεί ο άνθρωπος και να κρατάει οικονομία για το παιδί του οταν μεγαλώσει να τα πάρει εκείνο...

Για τα internet μαγαζιά ή μαγαζιά με credits ούδεν σχόλιον γιατί αυτό αφορά τα αφεντικά τους...

AirSeed
09-09-09, 13:49
Όντως...λεφτά σε πειρατή ποτέ...ούτε για αστείο...
Όχι τίποτα αλλα σε κοροιδεύουν και στα μούτρα σου όταν σου πουλάνε ένα δισκάκι των 0,50 cents για 15 ευρώ.......μαυρα ευρώ πάντα....

Θυμάμαι είχαμε στον σχολείο έναν τύπο που πούλαγε ταινείες που κατέβαζε από το ιντερνετ (που το γρηγορο ιντερνετ τοτε ηταν ειδος πολυτελειας).ωραία μαγκιά...τι να του πει κανείς... >_<

ronron
09-09-09, 19:32
Ego pali to playstation1 kai 2 ta xa tsiparei giati aksize kai to leo kofta den eixa oute ego problimata oute filoi mou pou eixan mia tetoia konsola alla pleon auto den ginetai(den symferei pio sosta) gia to logo oti exeis online yphresies updates kai genikotera oi konsoles neas genias einai idiaitera eupa8hs.Tora to 8ema peiratia einai logiko kai apolytos dikaiologisimo gia to logo oti den ginetai na dinoume 70 euro gia ena game pou endexomenos molis teliosei na mi to gkiksoume ksana,8eoro loipon oti oi times prepei na pesoune,dekto oti douleuoune polloi an8ropoi gia auto,nai ola dekta yparxei omos to alla..Oso afora to skelos oti aksizei na min agorazeis peiratika giati ektimas to paixnidi pou pliroses parapano,giati to psakses ktl,nai symfono apolyta

maxcomgr
09-09-09, 20:35
Λοιπόν θα ήθελα να μπω και εγώ στη συζήτηση.
Έχω και εγώ κονσόλα και έχω αγοράσει ότι παιχνίδια έχω από το εξωτερικό λόγο της πιο χαμηλής τιμής.
Συμφωνώ ότι τα πιο πολλά παιχνίδια είναι υπερτιμημένα και σε ορισμένα από αυτά θα έπρεπε να υπήρχε τρόπος να πάρουμε τα λευτά μας πίσω. Γιατί δεν γίνεται αυτό και τους ενοχλεί μόνο η πειρατία (που είναι κατακριτέα);

Ορισμένα άλλα παιχνίδια αξίζουν τα λευτά τους μέχρι μια. Π.χ το Gears Of War, απλά δείτε τους τίτλους τέλους για να καταλάβετε πόσος κόσμος δούλεψε για να γίνει το παιχνίδι.

Αν τα παιχνίδια τα πωλούσαν μέχρι 15-20Euro θα ήταν ότι πιο καλό και θα μείωνε την πειρατία.
Αλλά υπάρχουν και οι άπληστοι όπως προαναφέρθηκε που θέλουν να τα κατεβάζουν όλα και ας μην τα παίξουν ποτέ , πράγμα που δεν κατάλαβα ποτέ μου.

Πάντος για να το δούμε και από άλλη πλευρά θα ήθελα να προσθέσω ότι και η πειρατία είναι κόλπο marketing (τρανό παράδειγμα Microsoft), καθώς δεν χάνει κανένας developer λευτά αν το κατεβάσει ο Δημητράκης από το internet και το παίξει. Όποιος θέλει να αγοράσει θα αγοράσει.

Αυτό που με εκνευρίζει εμένα είναι τα μαγαζιά που πουλάνε αντιγραφές και όχι ο διαμοιρασμός από το internet.

AirSeed
09-09-09, 20:49
Όντως...λεφτά σε πειρατή ποτέ...ούτε για αστείο...
Όχι τίποτα αλλα σε κοροιδεύουν και στα μούτρα σου όταν σου πουλάνε ένα δισκάκι των 0,50 cents για 15 ευρώ.......μαυρα ευρώ πάντα....

Θυμάμαι είχαμε στον σχολείο έναν τύπο που πούλαγε ταινείες που κατέβαζε από το ιντερνετ (που το γρηγορο ιντερνετ τοτε ηταν ειδος πολυτελειας).ωραία μαγκιά...τι να του πει κανείς... >_<

antonakis_3e
02-12-09, 02:42
παιδια για σας ειμαι νεο μελος και ναι ειμαι υπερ της πειρατιας αλλα οχι της υπερβολικης χρησης της!!!!! και μιας και ειμαι υπερ θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.αν κατεβαζω τα παιχνιδια στον υπολογιστη και τα περναω στο xbox θα παιζουν κανονικα???????

AirSeed
02-12-09, 03:50
Xοχοχο, λαθος φορουμ για αυτη την συγκεκριμενη ερωτηση myφρεντ! :D

Απαγορευτοναι οι συζητησεις περι πειρατιας -δηλαδη το πως να γινει/που να το βρεις/ κτλ κτλ -

satyrosGR
02-12-09, 12:23
Ακριβώς. Εδω μέσα μιλάμε ακαδημαικά για την πειρατεία σαν έννοια.Χαχα
Αν θες άλλου είδους πληροφορίες στείλε pm

antonakis_3e
02-12-09, 13:11
ευχαριστω πολυ!!!!